Jump to content

Najlepsze (Waszym zdaniem) Lakiery


Recommended Posts

Witam Wszystkich serdecznie,

 

Próbowałem już kilku lakierów od różnych producentów i nie jestem zadowolony z efektu jaki pozostawiały. Albo robiły się chropowate mimo cienkich warstw, albo zostawiały białe naloty itp.

Chciałbym prosić o podanie nazw i producentów najlepszych według Was lakierów - do aerografu - według poniższego schematu:

 

1. Błyszczący - pod kalki, pod washa,

2. Pół - Błyszczący,

3. Satynowy,

4. Matowy

 

Raczej preferowane są lakiery akrylowe, chyba że wśród emalii znajdzie się coś lepszego.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak kolega wyżej wspomniał, wystarczy mieć lakier błyszczący oraz mat. To jak głęboki mat się osiągnie jest zależne od grubości samego lakieru.

Tamiya X22 dla mnie ma jedna wadę, no cholernie długo schnie. Pod tym względem wole Gaia EX-03 która jest jakościowo bardzo podobna do GX100, ale zauważalnie tańsza. Schnie też trochę szybciej, przez co jest delikatnie mniej agresywna dla poprzednich warstw, ale też trzeba uważać.

Jako mat używam Gaia EX-04, lakier schnie wybitnie szybko i nawet jeżeli powłoka będzie lekko chropowata, to wystarczy ja przetrzeć ściereczką bawełnianą.

Obie farby można kupić za 5,35funtów*(50ml) z wysyłką.

 

Z emalii posiadam Alclad klear kote, ale on potrzebuje ze 2 tygodnie albo lepiej na pełne utwardzenie. Szkoda, bo super łatwy w nakładaniu.

Link to comment
Share on other sites

Osobiście do celów modelarskich (pojazdy 1:24) używam lakieru w sprayu z OBI - Fly Color, bardzo ładnie się kładzie, bardzo szybko schnie, po 2 dniach można go spokojnie ściskać paluchami. Jedyna wada - dość dużo go schodzi, by uzyskać ładny połysk.

 

Potem korzystam z H30 od Gunze, a od biedy z X22. Obydwa rozcieńczam Levelling Thinnerem od Gunze. Bardzo długo schną. Po dwóch tygodniach można odcisnąć palec jeszcze.

 

Na czarnej liście jest u mnie Gaia - lakier mi popękał po 3 tygodniach, nakładany prawidłowo w odpowiedniej temperaturze.

Link to comment
Share on other sites

Aqueos oraz gunze thinner. Ostatnio jak nałożyłem porządną warstwę na model to chyba dopiero po 3 dniach lakier był powiedzmy twardy, ale nie tak jak gaia. W przypadku gaia lakier na drugi dzień jest utwardzony. Podczas malowania też musiałem bardziej uważać, bo łatwo było o odciski.

Z aquosem ma zaletę, że można od razu wylać mokrą warstwę i kompletnie nie narusza poprzedniej powłoki. W przypadku gaia i gunze potrafią wyjść takie cyrki.

Link to comment
Share on other sites

U mnie:

 

Połysk

 

Akryl - Tamiya X22 + X20a (domowy) i na to Gunze Leveling Thinner

Olejny - Gunze GX100 III + Gunze Leveling Thinner (osobiście uważam go za najlepszy błyszczący lakier)

 

Mat

Akryl - Tamiya XF86 + X20a (domowy) i na to Gunze Leveling Thinner

 

Więcej nie jest mi potrzeba. Mam też półmat Tamiya, ale nie używam. Te lakiery (mat i półmat) to i tak tylko X22 z dodatkiem środka matującego, więc są bardzo dobre.

 

Rozumiem, że położeniu lakieru tamki psikasz całość Leveling Thinnerem?

Od razu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.