Skocz do zawartości

Gorący towar w mroźne dni, zimny transport latem - Tamiya 1:


hiwis

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 5 - Dioramy

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya

 

 

Witam wszystkich.

Po tym jak przeliczyłem się w konkursie zimowym i nie wyrobiłem w czasie z żadnym modelem, tym razem postanowiłem wystartować z czymś miejmy nadzieję szybszym i dającym mi nieco większe szanse na ukończenie.

 

Głównym bohaterem mojej pracy będzie ten sympatyczny samochodzik :

 

04ce1433db7499d5cd0226cbd1163026.jpg

 

w ilości być może dwóch sztuk.

A inspiracją i tematem przewodnim scenki ma być "zwykły" dzień służby radzieckiego kierowcy-zaopatrzeniowca.

 

Na początek wymagany in-box:

 

e41fbb4eb4e56eeb55e7f4dc2f43ac09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś waloryzację przewidujesz?

Raczej we własnym zakresie jest co prawda zestaw blaszek Haulera do tego modelu ale raczej się na niego nie zdecyduję.

Po tytule myślałem, że będzie transport ciał. ;)

Być może , nie wyprzedzajmy faktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pięknie. Fajny temat można go fajnie wkomponować w kampanię na Krymie, albo zaplecze frontu pod Kurskiem.

Trzymam kciuki i oczywiście kibicuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarło uzupełnienie do planowanej scenki, kolejny Gaz (myślałem początkowo o drugim z Tamki ale ten będzie ciekawszy) i cześć ładunku na pakę:

 

25fe1a9e8572cc8ace4bb3c59512b9ce.jpg

 

I mała "puderniczka" by wypróbować coś nowego.

 

In-box:

 

7086d9980a0f170b2e99591a4404ebc9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat się rozrasta, super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat się rozrasta, super

Ech ... - żeby jeszcze ilość wolnego czasu się rozrosła

 

A odnośnie warsztatu:

Ponieważ jednego GAZ-a planuję w "letniej" (coś podobnego do ilustracji na pudełku Tamki) konfiguracji, bez drzwi z częściowo ukazanym silnikiem - podniesioną maską, a drugiego bardziej "zimowego" z drewnianymi drzwiami i maską okrytą "kocykiem" to dziś mam w planie pokombinować jak pożenić dwa powyższe zestawy by otrzymać to co mnie interesuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff.., nareszcie udało się przysiąść trochę przy modelach.

 

Na wstępie kilka słów o japońskim i ukraińskim produkcie:

 

- Tamiya - w miarę nowy model a więc doskonałe spasowanie, fajny ostry detal, odtworzona faktura drewna, bezproblemowe wycinanie elementów z ramek, brak jakichkolwiek deformacji części, nadlewek, jamek skurczowych, uciążliwych śladów po wypychaczach itp. W zestawie figurka kierowcy (w zestawie są też cztery figurki siedzących na pace żołnierzy i spora ramka z radzieckim uzbrojeniem i wyposażeniem ale te elementy nie biorą udziału w tej zabawie). Ale też spore uproszczenie niektórych elementów, brak silnika, zaledwie 43 części (nie licząc figurki kierowcy) plus dwa elementy z przezroczystego plastiku.

"Prosto z pudła" - przyjemność ze skladania połączona z pewnym niedosytem, że czegoś tu jednak brakuje, a część rzeczy można było zrobić lepiej.

 

- UM - 106 części plastikowych, 6 gumowych opon, 16 elementów fototrawionych na "mikroblaszce", oszklenie do wycięcia z arkusika folii.

Całkiem fajny, składający się w sumie z kilkunastu części silnik, niektóre elementy wydają się dokładniejsze niż u japońskiej konkurencji ale duże rozdrobnienie części w połączeniu z nienajlepszej jakości łamliwym plastikiem i ich niezbyt przyjaznym rozmieszczeniem na ramkach potrafi chwilami znacznie utrudnić montaż.

Do tego dochodzi trochę nadlewek, jamek skurczowych i widocznych śladów po wypychaczach.

Z pewnością brakuje temu modelowi składalności klocków Lego ale przy odrobinie wysiłku powinna powstać z tego zestawu całkiem przyjemna miniatura.

 

Kilka fotek poglądowych :

 

- rama w obu modelach - to co u Tamki jest jednym elementem w modelu UM-a będzie składało się z ponad 20 części :

 

772a048421b68805e5608b2bbe314f6d.jpg

 

- faktura drewna w modelu Tamki i UM:

 

15c35e07349455aa091610a6d6883925.jpg

c2aa106e045332da72e77f5bf9b4f8bf.jpg

 

- koła i resory:

 

b745d36d354c91a14148b23807d6d5f4.jpg

 

- oszklenie :

 

aea1b478a403991804cd3d5781d602c8.jpg

 

- blaszka UM:

 

f90d03c51ae79ab4b4f36b4d92df2050.jpg

 

 

Postaram się równolegle budować oba modele i w miarę możliwości przedstawiać różnice pomiędzy produktem Tamki i UM-a.

 

Na razie postanowiłem model Tamki wykonać w konfiguracji "letniej" z otwartą pokrywą silnika i przeszczepić ten element z UM. Po wstępnych przymiarkach wygląda na to że powinno się udać :

 

8cd61325897531aff9e7b415bd1eb22d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinałeś już drobne elementy z ramek w modelu UM? Nie pękają przy wycinaniu? Strasznie dziwny ten ich plastik.

"Dziwny"? Ja bym powiedział że bywa strasznie upierdliwy i nieprzewidywalny

Generalnie UM wykonuje swe modele z dwóch (?) odmian plastiku - jasnoszarej i ciemnozielonej (jak w tym przypadku). Jasnoszara jest według mnie bardziej przyjazna w obróbce.

Ale jako że miałem do czynienia z kilkoma ich modelami w wersji "ciemnozielonej" ośmielam się stwierdzić iż i tam plastik bywał różny - mniej i bardziej łamliwy, a w dwóch przypadkach stawał się strasznie "kosmaty" po użyciu środków ściernych (pomogło dopiero pokrycie powierzchni cienką warstwą rzadkiego kleju i szlifowanie).

 

Ale odnośnie Twojego pytania, to wycinałem już kilka drobnych elementów w tym modelu i parę udało mi się połamać, na szeście wszystko da się naprawić, a część drobnicy i tak wymienię na "drucianą"

Jak na razie ten UM nie wydaje się najgorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.