Skocz do zawartości

In memoriam Jean Rédélé - Alpine A110 1600SC - Tamiya 1:24


toled

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 3 - Pojazdy cywilne

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya

 

Jest późne lato, 10 sierpień 2007 roku, z Francji docierają smutne informację - zmarła legenda motoryzacji - Jean Rédélé, twórca firmy Alpine. To właśnie dzięki niemu powstał kultowy model A110. Wspaniały pojazd, który zdobywał nagrody m.in w rajdzie Monte Carlo, Korsyki, Portugalii. Gdyby nie Jean Rédélé, nigdy nie mielibyśmy okazji zobaczyć tak wspaniałego pojazdu jakim jest Alpine A110. Dlatego też właśnie takim warsztatem postanowiłem uczcić tego wspaniałego konstruktora. O ile się uda, model planuję skończyć 10 sierpnia w 9-tą rocznicę śmierci Jean`a Rédélé.

 

Inbox:

IMG_04441_zps8mnce7q0.jpg

 

Kolor? Oczywiście tylko i wyłącznie Light Blue Metallic ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam. Robiłem już wersję Monte Carlo, jak to starsza Tamiya - wszystko idealnie do siebie pasuje i składanie tego bez waloryzacji może być nudne ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Pytanie do kolegów modelarzy - posiada może ktoś dokładniejsze fotki silnika ew. ma link do takich? Od trzech dni siedzę i oglądam różne zdjęcia, ale dosyć ich mało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie poszukiwań wszelakich dokumentacji, zabrałem się do roboty nad kastą.

Kasta przeszlifowana została papierem 2500 na mokro, pokryta Surfacerem 1500 i pokryta czterema cienkimi warstwami Tamiya X-13.

Po wyschnięciu przeszlifowana znów delikatnie papierem 3000 i pokryta jedną cieniutką warstwą bezbarwnego "Fly Color" z Obi. Po wyschnięciu dwie mokre warstwy.

IMG_04621_zpsl6amanr1.jpg

 

Dałem jej 3 dni na wyschnięcie, dzisiaj zabieram się za polerowanie, będzie to długi i niebezpieczny proces, bo można łatwo coś popsuć ;-)

Pracę zacząłem od dachu - dwa razy Tamiya Fine i dwa razy Tamiya Finish. I na tym zakończyłem dzień dzisiejszy

IMG_04661_zpsatxigyh5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów modelarzy - posiada może ktoś dokładniejsze fotki silnika ew. ma link do takich? Od trzech dni siedzę i oglądam różne zdjęcia, ale dosyć ich mało :(

 

Na internecie są manuale, ale do wersji z silnikiem 1100 i 1300. Za to instrukcję do 1600 na pewno dostanie na e-bay'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobina chłodu pozwala wrócić do modelarni i robić swoje. Zabrałem się za silnik - waloryzacja imitacjami śrub i nakrętek,dorobione przewody zapłonowe, do zrobienia będzie kopułka rozdzielacza, bo Tamiya jej nawet nie zrobiła, a szkoda, do tego bagnet, jakieś drobne przewody odchodzące od alternatora itp.

 

IMG_04761_zpsmanulfuc.jpg

IMG_04771_zps2owgn71f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej z silnikiem. Doloty do silnika poszły "out" i zostały dorobione nowe, na każdym z nich jeszcze zostanie umieszczona siateczka filtrująca. Dodane przewody zapłonowe, dorobiona kopułka rozdzielacza, linka gaźnika i przewód w oplocie. W trakcie powstaje bagnet olejowy.

 

IMG_04841_zpsyv8h7iub.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama dostała amortyzatory - hand made. Kawałek pręta metalowego + sprężynka z Castoramy ;-) Dzisiaj zrobiłem też felgi i upiększałem tarcze hamulcowe - okazało się, że Tamiya zaliczyła wpadkę - ramkę mam z felgami z wersji Monte Carlo. Ale jakoś to przeżyje, będzie chociaż odrobinę widać tarczę hamulcową ;-)

IMG_04851_zpsh04dmyqz.jpg

IMG_04871_zpsihcgugng.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weekend deszczowy, to i sporo czasu do roboty ;-)

 

"Alpaczka" dostała koła, w kolorze Flat Aluminium X-16, ale dość jasno to wygląda, więc dodam "łosza" jeszcze.

IMG_04891_zpscvoccfyw.jpg

 

Trochę flockowania wnętrza, dojdzie jeszcze imitacja skórzanego siedziska z tyłu.

IMG_04961_zpsn4xzolxa.jpg

 

Na świeżo rozpoczęte boczki drzwiowe, będzie dużo zabawy - klamka do zrobienia (ktoś ma może swoje sposoby na klamki? )

IMG_05001_zpsgr4jkylr.jpg

 

I rozgrzebana deska rozdzielcza, dojdą kalkomanie zegarów + kropelka jakiegoś microscale czy innego badziewia jako imitacja szkła.

IMG_04991_zpsm2ams8zx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Termin zaczął bardzo gonić, tydzień czekałem na nową dyszę do aero, dłubałem co mogłem.

 

Boczki drzwiowe:

602f22f3-7e60-4f20-9cd6-960650d8c733_zpsaibwco9v.jpg

Gotowe wnętrze:

IMG_0510_zps5cvqezmd.jpg

 

No i buda ;-)

IMG_0513_zpslukrvbgm.jpg

IMG_0516_zpsin8qck8e.jpg

IMG_0517_zpsvwnlnsni.jpg

 

+ bonus, kupiłem dla testu Dupli Color Chrome Effect - stwierdzam, że Alclad to nie jest, ale efekt zdecydowanie bardzo pozytywny

IMG_0518_zpsf1rnsgkt.jpg

 

Zostało parę drobnostek, kalkomanie, złożyć wszystko w całość, więc przypuszczam, że to koniec tutaj i następna pojawi się galeria ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ładny, lecz coś mi nie pasuje przy ramkach od okien. Wyglądają jakby były pomalowane pędzlem, przynajmniej na fotkach tak się prezentuje, możliwe, że na żywo wygląda to lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.