Skocz do zawartości

Proste odlewy prostych elementów


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy istnieje jakaś w miarę prosta i skuteczna metoda robienia odlewów prostych elementów.

Przykładem niech będzie zaginiona felga w moim Jaguarze, której nijak nie potrafiłem sam dorobić i musiałem skorzystać z uprzejmości jednego z kolegów.

Nie mam ochoty ani za bardzo umiejętności żeby bawić się w formy z silikonu i odlewy z żywicy, zwłaszcza że mam na myśli kopiowanie prostych elementów.

O, na przykład niedługo będę potrzebować jednej małej antenki do mojego F/A-18C (producent dał tylko jedną antenkę, a model potrzebuje dwóch), w kształcie małego bąbla.

Da się to jakoś zrobić w miarę prosto?

 

Czytałem że ponoć formę można wykonać z modeliny, a sam odlew z kleju epoksydowego.

Ktoś próbował?

 

ra442_f.jpg

 

Czy trzeba czymś na przykład smarować formę, żeby potem odlew łatwo z niej wychodził?

A może są jeszcze jakieś inne metody na takie proste odlewy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie mam, ale mam dwuskładnikowy UHU Plus, tak w ogóle fajny do robienia przezroczystych światełek itp.

Może się nada. Musze spróbować.

 

Jak rozumiem w modelinie po prostu odciskam potrzebny kształt i zwyczajnie potem (po stwardnieniu) wlewamy klej, a potem czekamy aż zaschnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro potrzebny jest jeden odlew i dodatkowo "matka" jest pod ręką, to przecież forma może się psuć ;) Można też w jednym kawałku plasteliny zrobić kilka odcisków. Jak przed wyciągnięciem matki wstawisz plastelinę do lodówki, to powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że takie maleństwo trudno byłoby wyjąć z plasteliny bez deformacji formy, nawet jeśli będzie schłodzona i sztywna.

Tak prosty wyrwanie jej do góry z formy może też troszkę uszkodzić plastelinę. Naturalnie spróbuję, jak nie wyjdzie to użyję modelinę.

Może dobrym pomysłem jest jednak posmarowanie jakąś oliwką plastelinę przed odciśnięciem formy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź do zaprzyjaźnionego dentysty lub protetyka i poproś o odrobinę masy wyciskowej light. Mieszasz z katalizatorem nakładasz na element - 5 minut i masz formę na setki odlewów. Ja do takich drobnic używam takiego zestawu

Img_zpshp6s2gtx.jpg

 

Polecam, rewelacyjna sprawa jeśli chodzi o szybkie odlewy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to wygląda.

Czyli jak rozumiem mieszasz żel z katalizatorem, w to wkładasz element do skopiowania i zostawiasz aż masa stwardnieje?

Długo to trwa?

Nie ma problemu z wyciągnięciem wzoru?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas sieciowania zależy od ilości dodanego katalizatora. Trwa to 5-10 minut góra. Masa jest elastyczna, z pamięcią kształtu. Nigdy nie miałem problemu z rozformowaniem odlewu. Na marginesie tak właśnie kopiowałem dokładnie ten sam element z Horneta, który był mi potrzebny do innego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.