Skocz do zawartości

Ugięcie opon w pojazdach 1/35


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaki jest najlepszy sposób na wykonanie imitacji ugięcia opony w pojazdach wojskowych w skali 1/35?

Pytam o opony plastikowe, sklejane z połówek.

Coś przeczytałem o metodzie na wkręt, ale nie mogę tego odnaleźć.

Są jakieś inne, przetestowane metody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wkręt to tylko gumowe możesz zrobić gdzie wkręcanie bardziej ściska gumę, w plastikach to tylko zostaje ci wyznaczenie na ile klocków 2,3 zależy od typu bieznika, wyznaczenie lini, zeszlifowanie na klocku papieru na płasko, Z tym ze w plastiku będzie to troche dziwne bo klocki nie obciążone bedą duże a obciążone małe, w naturze opona obciążona na boki sie rozchodzi i wybrzusza.

 

Zobacz to zdjęcie niby ładnie te koła tu wyglądają ale spójrz na klocki styku z podłożem są mocno zeszlifowanie i zbyt krótkie w porównaniu do reszty,

 

9f8c1037a12e01918769ba9794280e49.jpg

 

Zdjęcie znalezione w necie tylko do celów dyakusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie. Samo szlifowanie daje połowiczny efekt.

 

A są jakieś inne proste metody na plastikowe koła aby uzyskać realistyczny wygląd ugięcia i wybrzuszenia?

Głośno myślę - termiczna, albo zmiękczenie koła od środka (np. klejem) aby uzyskać plastyczność i docisnąć do podłoża ?

Może odlew w silikonie i zalanie żywicą na odkształconej formie ?

Bo jeśli nie - to pozostaje rzeźbienie ?

 

A jak robią "matki" producenci żywicznych ugiętych opon ?

 

Pytam, bo kupiłem ostatnio pojazdy na kołach - Staghound i M8. Do M8 to są akurat ładne opony z DEF Model, ale do Staga nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszlifowanie a boki opon możesz dołożyć z masy. Z tym, że zrobienie i raczej powielenie ich w żywicy bo robić taką oponę kilka razy....

Obawiam się, że termicznie odpada bo zniekształci się bieżnik.

Moim zdaniem tylko szlifnięcie dołu i dołożenie objętości po bokach np. z miliputa czy greenstuffa, magicsculpa itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Def Model jak i inni używają 3D do ugięcia opony, jak narysujesz tak masz, potem druk 3D wzorca i do gumy...

Nie trzeba wtedy nic kobinować, możesz mieć zmienione położenie ugięcia itp itd. jak się zainwestuje... bo np koła ostatnie z PA do Rosomaka właśnie mają powielony jeden wzorzec na stronę i dlatego masz takie same odlewy... a z gumiakami można pokombinować ale z gumą różnie bywa... czasem upływ czasu bywa niekorzystny- pękanie odkształcenia lub reakcja z plastikiem (np w Italerii)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak Ci zależy na realnym wyglądzie opon to najlepszym wyjściem jest zakup żywicznych odlewów z Def-a , BlackDoga lub PanzerArta wtedy masz i wzorowe ugięcia , i wszystkie napisy, przetłoczenia, symbole , jedynym minusem jest cena , wybór należy do Ciebie . Pozdr A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - znam tę opcję. I w przypadku M8 zapewne pójdę tą drogą.

Ale jak pisałem wcześniej nie do każdego pojazdu są dostępne opony "aftermarketowe". Choćby do Staghounda. Wszystkie które znalazłem w necie są bez ugięcia, więc muszę sam coś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja najlepsza ale prze strasznie droga, do Kamaza z ICM płaciłem za same koła 150 pln plus 60 za grila z notekami a model 120 pln tylko. Zil-131 model 99 koła 130, paranoja, nie dziwie sie ze szukasz innej opcji, ale czasami koła są i tak droższe niż model, opcja jeszcze by zrobić żywiczny odlew plastiku koła i z GS pokombinować, w przerwie miedzy sklejaniem czy tam malowaniem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pałować się z "Green Stuffem" poszukaj trochę ,te kółka do "Staghounda" są bliżej niż myślisz i to na wypasie bo z napisami i ugięciem , a robione są przez polski "Panzerart" i dostępne w każdym (no prawie) dużym sklepie modelarskim o popatrz tu:

http://panzerart.pl/index.php/welcome/produkt/13

Pozdr. A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pałować się z "Green Stuffem" poszukaj trochę ,te kółka do "Staghounda" są bliżej niż myślisz i to na wypasie bo z napisami i ugięciem , a robione są przez polski "Panzerart" i dostępne w każdym (no prawie) dużym sklepie modelarskim o popatrz tu:

http://panzerart.pl/index.php/welcome/produkt/13

Pozdr. A.

Zrobiłem "research po in-boxach" i niestety te kołka wyglądają na nieugięte. Tak więc temat dalej otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jeżeli tak Ci zależy na realnym wyglądzie opon to najlepszym wyjściem jest zakup żywicznych odlewów z Def-a , BlackDoga lub PanzerArta wtedy masz i wzorowe ugięcia , i wszystkie napisy, przetłoczenia, symbole , jedynym minusem jest cena , wybór należy do Ciebie . Pozdr A.

 

Nie zauważyłem w ofercie PanzerArt kół z ugięciem. Nawet kiedyś z właścicielem pisałem i dostałem odpowiedź - przy okazji zakupu kół do Rosomaka - że "tam nie ma żadnego ugięcia". I jeszcze: "co wy macie z tym ugięciem?" Tak więc na koła z tzw. ugięciem od PanzerArt bym nie liczył. Jak robią inni? Nie wiem, bo nie mam od innych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.