Jump to content

Lutować czy kleić?


Recommended Posts

Cześć,

 

Niedawno zanabyłem drogą kupna Yamato w 1/700 do którego mam też bogaty zestaw blaszek. Pierwotnie planowałem wszytko kleić CA, ale spotkałem się z opinią, że blaszki lepiej lutować. I teraz mam dużo wątpliwości co tu robić. Zostawać przy CA czy jednak lutować? Jak lutować to pasta + mikropalnik czy szukać stacji lutowniczej? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj. Lutowanie blaszek to zabawa i umiejętność, którą warto posiadać. Czy lepiej lutować niż kleić? Kłóciłbym się. Obie metody mają wady i zalety.

 

Co do samotnego lutowania - dobra lutownica, może być zwykła cyna i na pewno kwas. Dobre pasty są dość drogie, unikaj badziewia z Allegro.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

W sumie temat który sam chciałem poruszyć, i dorzucę swoje pytanie- jaką byście polecali precyzyjną lutownicę? (Tak precyzyjną, żeby lutować w 1/700 )

 

Marcin, nie wyobrażam sobie lutować jakichś małych pierdółek w tej skali, to prawda, ale wydaje mi się że warto byłoby lutować np. bryły albo same ścianki jakichś nadbudówek, czy metalowe maszty.

Link to comment
Share on other sites

W sumie temat który sam chciałem poruszyć, i dorzucę swoje pytanie- jaką byście polecali precyzyjną lutownicę? (Tak precyzyjną, żeby lutować w 1/700 )

Próbowałem kiedyś znaleźć najpierw jak najbardziej precyzyjne groty, i dopiero potem sprawdzić, do jakiej są lutownicy

Moim zdaniem, najlepszymi grotami, są tzw T12 (T15 - w zależności od regionu). To japońskie groty firmy Hakko, ale są też oczywiście "klony" i one są różne - są takie sobie, ale są też świetne.

Stacje, które napędzają te groty to - najtańsza chyba Bakon 950D, nieco droższe "kity" do samodzielnego montażu (można kupić też już poskładane), np Quicko T12 lub podobne, albo oryginalne stacje Hakko, ale tu już ceny wielokrotnie wyższe.

 

A groty wyglądają tak:

 

groty.jpg

 

Dodatkowo, mimo że same groty są dość długie - to dość ciekawa konstrukcja, bo zawiera w jednym grot, grzałkę i czujnik temperatury - to po włożeniu do kolby są chyba "najkrótsze" z dostępnych na rynku. Chodzi o odległość pomiędzy uchwytem (palcami) a czubkiem grotu, co ma niebagatelny wpływ na precyzję lutowania. W kolbie o symbolu LF005, odległość ta wynosi około 5-6cm. I się nie grzeje

Link to comment
Share on other sites

A to jakiś problem zmodyfikować końcówkę grotu?

Żaden.

Tylko że taki grot wtedy wystarczy na kilka godzin lutowania, a zważywszy jego wielkość, na bardzo mało godzin. Grot jest powlekany powłoką chroniącą go przed utlenianiem. Bardzo szybkim utlenianiem spowodowanym wysoką temperaturą, oraz oddziaływaniem na miedź samej cyny. Tak się dzieje z miedzianymi grotami w lutownicach transformatorowych, które potrafią znikać w oczach. Dla porównania, oryginalny, odpowiednio traktowany i zadbany grot, wystarczy na lata.

Link to comment
Share on other sites

  • Super Moderator

Dokładnie jak piszesz @Mariucha ingerencja w fabryczny grot = uszkodzenie w kilka godzin i koniec grot do wywalenia, mnie się kiedyś -w czasie intensywnego fakt faktem używania tak czy siak- wypaliła na początku mała plamka która dość szybko spowodowała upalenie końca (ok 3 mm odpadło)...

Link to comment
Share on other sites

Odpowiadając na pytanie założyciela wątku: tam gdzie się da to zdecydowanie lutować. I tak jak Mariucha napisał: stacja Bakon 950D plus któryś z grotów T-12 i będzie git. Do tego może być pasta lutownicza, choć osobiście preferuję kwas lutowniczy plus cienka cyna. Mam też pastę lutowniczą Koki - działa, lutuje, czasami używam ... Czasami

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.