Skocz do zawartości
Headhunter88

Malowanie aero chemią olejną-2 problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Bardzo drażnią mnie 2 problemy, które dość często pojawiają się na moich modelach.

1. Opary (prawdopodobnie) farby na oszkleniu.

Korzystam głównie z chemii olejnej, buduje w większości współczesne śmigłowce.

W modelach gdzie oszklenie jest jako jeden element który zamyka kabinę bardzo często po zdjęciu masek zostają mi dziwne ślady, jakby delikatna mgiełka, rozmazany ślad po farbie. Spotkałem się z opiniami, że mogą to być opary farby lub lakieru.

Jeżeli część przezroczystą maskuję i maluję osobno (nie przyklejoną do modelu) a dopiero później przyklejam, problemu nie ma.

2. Często po zdjęciu maskowania po malowaniu, z części przezroczystych krawędzie do których przylegała taśma są bardzo postrzępione, a w dodatku bardzo grube, co nie wygląda zbyt realistycznie.

Czy ktoś miał podobnie, jakieś rady?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ponieważ maluję gł. farbami olejnymi to wrzucę swoje 3 gr:

ad 1. ja stawiam na "nieszczelne" maskowanie, pozostają drobne szczeliny którymi w trakcie malowania aerografem odkurz z farby dostaje się do środka.

Ja osobiście nigdy nie miałem najmniejszego problemu wynikającego z oparów farby/rozpuszczalnika.

No chyba że rozcieńczasz czymś bardzo agresywnym - nitro, aceton, ale zakładam że nie, przy standardowym np. wamodzie/benzynie/rozcieńczalniku Humbrol nic się nie ma prawa dziać.

ad 2. to już jest kwestia techniki malowania, a ściślej kładzenia za dużej ilości farby przy masce, o którą ów nadmiar farby się "opiera", naturalne wtedy jest że jak farba zaschnie, ty zdejmiesz maskę to zostanie schodek z zaschniętej dużej ilości farby (to samo tyczy się malowania kamuflażu z użyciem masek). Jedna rada - malować delikatnie miejsca maskowań, nie zalewać farbą.

pozdr!

ww

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ad 1. ja stawiam na "nieszczelne" maskowanie, pozostają drobne szczeliny którymi w trakcie malowania aerografem odkurz z farby dostaje się do środka.

Nieszczelne może być nie tylko maskowanie, ale i przyklejenie kabinki do kadłuba. To trudniejszy przypadek, bo o ile po odstającej masce mamy odkurz na zewnątrz i można go zmyć benzyną, to przy szparach między owiewką a kadłubem mamy odkurz w środku i wtedy pozostaje oderwać kabinę, wypucować i zaczynać od początku.

2. Często po zdjęciu maskowania po malowaniu, z części przezroczystych krawędzie do których przylegała taśma są bardzo postrzępione, a w dodatku bardzo grube, co nie wygląda zbyt realistycznie.

Na grube krawędzie kamuflażu jest kilka rad:

1. Malować cienką warstwą (korzystne nie tylko z tego powodu);

2. Po zdjęciu taśmy maskującej przeszlifować delikatnie drobnym papierem ściernym (ja stosuję 1500 lub 2500 i po kilku szurnięciach linia staje się niewyczuwalna palcem);

3. Nie maskować krawędzi taśmą, tylko cienkimi (poniżej 1 mm) wałeczkami plasteliny Uhu lub BluTack.

Żeby uniknąć strzępienia na krawędziach zamaskowanych szybek, dobrze jest przed odklejeniem masek przeciągnąć po ich krawędziach ostrym nożykiem. W ten sposób "wskazujesz" farbie, w którym miejscu ma pęknąć przy odrywaniu maski.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje, że ktoś się odezwał. Farby tak jak mówię Humbrol lub, MM lub zwykły ze sklepu do olejnych farb uniwersalnych. Generalnie ów wymaz jejst u mnie trochę jakby jakiś wredny alien siedział w kabinie i pomazał trochę po szybce..... cóż życie i praktyka uczy dalej...dzięki za podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkurz od wewnątrz pojawia się przez nieszczelności w modelu. Może się dostać przez kabinę, silniki i innego rodzaju szczeliny i otwory. Wszystko trzeba przed malowaniem zatkać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi