Skocz do zawartości

Ford LTL 9000 1:24 Italeri


elefantes

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na fotorelację z budowy modelu Forda 9000 serii LTL:

1fordltl5wn.jpg

Prace nad modelem zacząłem jakieś 3 tygodnie temu, obecnie jestem na etapie wykończenia ramy i elementów zawieszenia:

dsc011591ow.jpg

Rama w kolorze satin brąz, zawieszenie czarny mat. Malowanie oczywiście pędzlem

W silniku i skrzyni wykonałem coniektóre przewody wzorując się na modelu Cummins N14 Diesel, z tym że większość z nich jest troszkę za gruba i chyba bardziej pasowałyby do skali 1:16 Pierwszy raz coś takiego robię także traktuję to jako eksperyment. Narazie wstępne malowanie na czarno:

dsc01143m2se.jpg

dsc01144m2bc.jpg

dsc01147m0ck.jpg

dsc01149m5lb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jest to starszy model (chyba już nieprodukowany), ale na jego bazie obecnie Italeri sprzedaje Aeromaxa i Wreckera. Oto dwa niedociągnięcia w instrukcji, na które należy zwrócić uwagę gdyby ktoś kupował wymienione modele:

Element 44a jest za długi i jest pokazane, że należy go połączyć z 43a od zewnątrz.

10264476sg.jpg

Prawdopodobnie to wynika z tego, że element 42a ma być zamocowany wyżej na ramie, ale znowu nie może być wyżej bo jest osłona na silnik .

10264468kf.jpg

W każdym bądź razie przy takim zamocowaniu elementów jak pokazuje rysunek układ kierowniczy na pewno nie będzie skręcał

Aby wszystko grało jak trzeba skróciłem elemant 44a i połączyłem go z 43a od wewnętrznej strony przy zamocowaniu 42a zgodnie z instrukcją

dsc014630zl.jpg

A to jeszcze kilka fotek tego co zrobiłem:

dsc014597vr.jpg

dsc014677dy.jpg

...no i ciąg dalszy prac (silnik jeszcze nie skończony):

dsc014854md.jpg

dsc014991kh.jpg

dsc014751nj.jpg

dsc014774ih.jpg

Za słabo rozcieńczyłem farbkę olive drab i powstały grudki ,ale może to potem jakoś przybrudzę, jeszcze nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Marcin wyszedł Ci silnik, rama też mi się podoba :pub: natomiast mam mieszane uczucia co do złotych siłowników :rolleyes: ale to rzecz gustu, a o nim się nie dyskutuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oto kolejny etap prac. Model nie wygląda tak czysto jak to się wydaje z takich dalekich ujęć, porobię niedługo dokładniejsze fotki to sami zobaczycie Ale skleja mi się go przyjemnie i o to chyba w tym wszystkim chodzi???

 

10265192tj.jpg

10265220jr.jpg

10265335za.jpg

10265480qt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny etap z prac i kolejny błąd w instrukcji - złe umiejscowienie prawego zbiornika:

 

1026453m8sg.jpg

 

Jakież było też moje zaskoczenie jak taśma maskująca zeszła w 4 miejscach ze zbiorników razem z chromem. Do zamaskowania tych miejsc użyłem taśmy samoprzylepnej, ale chyba źle zrobiłem bo przykleiłem łaty a powinienem całe fragmenty dopasować Z bliska nie za fajnie to wygląda, ale z daleka jest super

 

dsc018664qa.jpg

 

Jak widać dorobiłem też skrzynki ze stopniem po bokach i już nie pamietam z jakiego zestawu je mam, zacząłem też pierwsze malowanie maski. Podkład z zielonej matowej Revella, a potem 3 warstwy brązowego metaliku Revella 95 i tyle samo kolorku brass 54 Humbrola:

 

dsc018470db.jpg

 

No i jeszcze kilka fotek... Z tymi przewodami w silniku to się trochę zamotałem Dwa ostatnie jakie zrobię to taka atrapa dopływu paliwa, bo to po prostu ponad moje siły takie coś

 

dsc018545xv.jpg

dsc018567km.jpg

dsc018611ol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajniutki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda ostatnio nie sprzyja ku temu by siedzieć przy modelu, ale postanowiłem pokazać fotki z etapu prac nad wnętrzem i sleeperem

 

dscn2042gl6.jpg

dscn2045ti1.jpg

dscn2051xu7.jpg

dscn2053ju7.jpg

dscn2056vt2.jpg

 

Dodałem poręcze z akcesoriów, bo Italerka porobiła dziurki a nie ma żadnych w zestawie. Może zapomnieli???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz powiedzięć jakiej gęstości farby używasz do tego pędzelkowania modelu. Ja sam jestem pedzelkowiczem i zbieram we wtom temacie wszelkie porady coby się dalej doskonalić. No i ile warstw kładziesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pozytywne komentsy

Ergie: z reguły wolę gęstsze farbki bo mogę sobie je wtedy rozcieńczać według uznania, a zwykle stosuję do tego terpentynę balsamiczną. Kładę minimum 3 warstwy ale to tez zależy od tego jak mi sie farbka układa, bo jak zostają mazy albo widać prześwity, to tych warst jest nawet i siedem. Lubię jak od razu jest gites i po 3 warstwach mam spokój ale wiadomo - z pędzlem to różnie bywa Natomiast zawsze pokrywam na koniec zamalowaną powierzchnię lakierem bezbarwnym, żeby ujednolicić kolor (zwłaszcza matowy). Głównie stosuję lakiery Revellowskie, a na powierzchnie nie mające styczności później z palcami (np wnętrza) - to wystarcza mi lakier Humbrola. On się ładniej roprowadza ale się klei po wyschnięciu. Wiem, że są specjalne płyny zabezpieczające przed ścieraniem (do farb metalicznych), ale ja ich nie używam...

Mogę więcej szczegółów podać przez GG 4865502, albo może się kiedyś stykniemy w Krakowie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przejrzałem relację i nie znalazłem nic o tym, jak się będzie prezentował samochód po ukończeniu? Pozostanie jednolity w tym pięknym kolorku, czy też jakieś kalkomanie pójdą na budę?

 

Co do malowania pędzlem - wiele lat malowałem zanim zaczęło to wychodzić jako tako. Dużo zależy od kolorów od firmy, która produkuje farbki, od serii produkcyjnej ...

Wielu rzeczy nie da się osiągnąć pędzlami (a przynajmniej nie w satysfakcjonujący sposób) poczynając od płynnych przejść kolorów (co w ciężarówkach może nie zawsze ma znaczenie) po cieniowanie. W pewnym momencie przeszedłem jednak na aerograf i nie żałuję, chociaż maluję nim jak krowa ogonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wszystko pomalowałeś ale zauwazyłem że modele które oststnio skleiłeś/sklejasz malujesz kolorystycznie tak samo, czy to ma zwiazek z jakąś konkretną firmą w takich barwach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Forda kalki z napisem "Lone Wolf", ale ponieważ ledwo ledwo nakleiłem tą na deskę rozdzielczą (brak kleju z powodu starości) to obawiam się, że model zostanie golutki... Ale to się jeszcze zobaczy Natomiast co do malowania to staram się, by taka kolorystyka była rozpoznawalnym znakiem moich modeli po prostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrz sie w plyn co to sie nazywa Decalfix firmy Humbrol. Zawiera klej i zwieksza przyczepnosc kalki do modelu. Malujesz tym w miejscu pod kalke i poki wilgotne rzucasz na to kalke... Pozniej smarujesz tym kalkomanie po wierzchu w okolicach krawedzi i na bank bedzie sie trzymac. Nie do zdarcia. Mozesz tez gumy arabskiej sobie we wodzie rozcienczyc i zamiast Decalfixa taka guma posmarowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ele zapraszam do grodu Kraka i omówimy temat przy jakim piwku

Ostatecznie ja mogę podjechać do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Majek za informacje o płynie , tymczasem ciąg dalszy prac wygląda następująco: kokpit, wnętrze kabiny i przymiarka całości Wnętrze pokryłem już bezbarwnym matowym Humbrola i ładnie sie to wszystko zmatowiło. Przyznam się, że ten czarny kolorek na kierownicy i pod fotelami to seria Aqua Color Revella - bardzo przyjemnie się nim maluje

 

dscn2333zy4.jpg

dscn2350wv1.jpg

dscn2367ss4.jpg

dscn2368ii3.jpg

dscn2371cu5.jpg

dscn2366wt0.jpg

 

A tak pozbyłem się dziurki na poręcz, której nie ma w zestawie. Przykleiłem lampę halogenową

 

dscn2378vx1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Ford nabiera kształtów Co do dziurek to mogłeś je zaszpachlować, chociaż z bocznymi szperaczami w amerykańcch też się spotykałem. No i zagłówki foteli mogłeś pomalować na inny kolor, choćby na biało, bo w metaliku nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.