Skocz do zawartości

DAF LF 1:24


Maacul

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Kolejna, niestety bardzo mała aktualizacja. Sporo rzeczy mam ostatnimi czasy na głowie i model spada jedynie na weekendowe popołudnia. Co zrobiłem na chwilę obecną, to mam już poszpachlowaną kabinę, poszlifowaną i poniekąd gotową do pierwszego podkładu, który obnaży pozostałe niedoskonałości. Przed zrobieniem zdjęcia musiałem jeszcze poprawić prawą stronę dachu - tam jeszcze powierzchnia nie jest wykończona i z tego samego powodu nie są doklejone wytłoczenia, które również jeszcze przed podkładowaniem będą wymagały korekty i retuszu. Są dopiero co świeżo naklejone i jestem świadomy że finalnie nie mogą zostać w tej formie jak są teraz :)
Na chwilę obecną staram się od DAFa uzyskać zwymiarowane rysunki ramy wraz ze wszystkimi przęsłami - chcę ją wymodelować na nowo, gdyż ta którą dysponuję obecnie nie jest w całkowicie zgodna z oryginałem, chcę to poprawić. Jeśli uda mi się pozyskać materiały, będę ramę już robił w całości w Solidzie, co mi ułatwi znacznie proces drukowania. A tymczasem...

32259598237_aebd2d2a99_z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci powiem, że ja bym nie szedł tą drogą... Wcześniej się zastanawiałem, ale jednak wysiłek powinien być proporcjonalny do efektu. Tutaj te proporcje są zdecydowanie nie takie jakie powinny być...  Ale to oczywiście jedynie moje zdanie... :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2019 o 08:09, Dorotka napisał:

No to Ci powiem, że ja bym nie szedł tą drogą... Wcześniej się zastanawiałem, ale jednak wysiłek powinien być proporcjonalny do efektu. Tutaj te proporcje są zdecydowanie nie takie jakie powinny być...  Ale to oczywiście jedynie moje zdanie... :super:

Rozumiem co masz na myśli i do czego zmierzasz, ale jednak... nie. Całość dostarcza mi tyle frajdy i cennej nauki, że chcę w to jeszcze brnąć dalej bez rozważań czy będzie idealnie czy nie będzie, bo wiadomo że nie będzie, ale czy ktoś widział idealny świat? :)

Tymczasem w tzw. międzyczasie trwają powolne prace nad wizją nowej bo w pełni otwieranej zabudowy z suwaną firaną. Jesli ktoś dysponuje zwymiarowanymi rysunkami burt, zamków, mechanizmów kłonic - są to dla mnie materiały na wagę złota. Poniżej pierwszy skromny punkt zaczepienia - zawias burty. Nie wiem tylko czy nie zmodyfikować całości - bolec na którym zaczepiona będzie burta ma średnicę fi16mm, zgodnie z oryginałem, ale czy po przeskalowaniu na 1:24 nie będzie to zbyt delikatne... Kwestia do rozważenia.
46569920994_f0180e0b0a_z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nadszedł oczekiwane przeze mnie czas pierwszego podkładowania, żeby zobaczyć jak wygląda całość w jednej barwie, co rzecz jasna obnażyło ogromną ilość miejsc czekających na poprawki. Jak wspominałem na początku,, jakość mojego modelu do jakości sklejanych aut z tzw. wypraski to dwa różne światy, na co ma wpływ sporo składowych. Staram się tuszować mankamenty, ale rzeczy takie jak np. widoczne ścieżki kolejnych warstw filamentu będą widoczne i nic na to nie poradzę.
Proszę nie patrzeć na niedokładną warstwę podkładu - świadomy że będzie jeszcze jedna warstwa po poprawkach, prysnąłem możliwie cienko, aby uniknąć zaciemniania kształtów, szpar itp.
46543450135_ba8827c03e_z.jpg

47458691641_852e6d9d88_z.jpg

32516953907_e2f795d1b5_z.jpg

No i cóż mogę powiedzieć... Jest jak jest :)
W pierwszej kolejności muszę szlifnąć jeszcze maskę, poszpachlować dach wraz z jego przednią częścią i wytłoczenia. Za tydzień mam nadzieję uda mi się wydrukować i przykleić owiewki na rogach kabiny z przodu jednocześnie tuszując ścieżki filamentu na całych narożnikach. Mam dylemat tylko, czy miejsc które znajdą się pod nimi zawczasu nie potraktować lakierem bazowym, ponieważ po przyklejeniu już tam ze sprayem nie dojdę. Po zrobieniu powyższego, kabinę zostawiam w podkładzie i zaczynam kompletować wnętrze. Dopiero po spasowaniu wnętrza kabina pójdzie na lakiernię.
 

 

Edytowane przez Maacul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Poza tym, że po prostu jestem pod wrażeniem to trudno mi sie zgodzić z pierwszymi zdaniami w temacie. Modelowanie w Zmodelerze do wykoannia akurat plastikowego modelu raczej byłoby wystarczające, pozaostałe programy to tylko nałożenie na seibie wielkiej niepotrzebnej zbyt w tym przypadku pracy. Równie dobrze osoby robiące mody do gier powinny sie przeżucic na 3ds max, pewnie modele by wygladały o pare procent lepiej tylko ilośc polygonow moglaby spowodować brak możliwosci uzycia modelu w grze. Zamiast modelować od podstaw wystarczyło przecież poszukać template i go przekonwertować na 3ds i po sprawie. tempy są zwykle robione na podstawie rysunków producenta wiec trudno o cos dokładniejszego. Ale moze ja sie nie znam...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 12.05.2019 o 22:00, Thombike napisał:

Poza tym, że po prostu jestem pod wrażeniem to trudno mi sie zgodzić z pierwszymi zdaniami w temacie. Modelowanie w Zmodelerze do wykoannia akurat plastikowego modelu raczej byłoby wystarczające, pozaostałe programy to tylko nałożenie na seibie wielkiej niepotrzebnej zbyt w tym przypadku pracy. Równie dobrze osoby robiące mody do gier powinny sie przeżucic na 3ds max, pewnie modele by wygladały o pare procent lepiej tylko ilośc polygonow moglaby spowodować brak możliwosci uzycia modelu w grze. Zamiast modelować od podstaw wystarczyło przecież poszukać template i go przekonwertować na 3ds i po sprawie. tempy są zwykle robione na podstawie rysunków producenta wiec trudno o cos dokładniejszego. Ale moze ja sie nie znam...:)

Samochód był modelowany w ZModelerze na podstawie właśnie template od producenta, jednakże surowy model kabiny ze ZModelera nie nadaje się do wydruku ze względu na to, że mówiąc prostymi słowami jest "niepogrubiony". Sam ZModeler 2 nie daje możliwości pogrubiania z automatu, a element po elemencie na pewno bym tego nie robił. Ot cała przyczyna tych modyfikacji, są one konieczne niestety.

Ramę, możliwe że zabudowę również, będę tworzył od nowa w Solid Worksie.

Dziękuję za odzew i komentarze. Ostatnimi czasy cierpię na lekki nadmiar obowiązków, ale w najbliższym czasie zaprezentuję aktualizację - projekt nie jest porzucony ?

Edytowane przez Maacul
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

  

Siema, prawie po roku czasu postanowiłem odkurzyć swoją zabawkę.

Kabina jest praktycznie gotowa, kilka miejsc do doszlifowania szpachli, pokażę jak już będzie zapodkładowana na gotowo. Lakierował będę ją dopiero, jak będę miał spasowane wnętrze, jeszcze się zastanawiam jak to zrobić żeby było dobrze. Z ciekawostek, to mam drugą drukarkę, która drukuje w technologii DLP z żywicy światłoutwardzalnej, a co za tym idzie prawdopodobnie uda mi się zrobić szyby.

Powstała rama. Jest w trakcie obróbki, poszpachlowana, czekam aż wyschnie żeby ją doszlifować. W międzyczasie również powoli powstaje uzbrojenie ramy. Tylne zawieszenie jest praktycznie gotowe do montażu na ramie, jak tylko ją doszlifuję. To w skrócie opis moich wypocin, a poniżej zdjęcia ?

PS. Czy tylko mi nie ładują się na forum zdjęcia z hostingu flickr?

_DSC5930.JPG

_DSC5932.JPG

Edytowane przez Maacul
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż! takie warsztatu jeszcze nie było w tym dziale - w każdym razie to co robisz bardzo mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.