Skocz do zawartości

Revell - Camaro ZL1 - 1:25


Parahyba

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Prz3mo napisał:

I chyba zatkało komentatorów ? wyszło grubo, jakich past używasz?

Dobrze napisane: wyszło grubo. Baranek został zalany lakierem.

Można i tak. Każdy robi po swojemu.

Mam pytanie: skąd pomysł, że lakier 2k schnie dwa tygodnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to co wyszło przed lakierem to warto byś potrenował sobie rozcieńczanie farby bazowej. Kasty nie maluje się na dwa razy - baza i klar. Jak dasz mniej farby na warstwę ale samych warstw będzie więcej, to raz że uzyskasz gładszą powłokę a dwa, że nie zalejesz kasty z jej detalami. 
Polakierowałeś model - super - ale już na tym zdjęciu widać, że kasta jest zalana lakierem i polerka nic tu nie zmieni. Zaobliłeś elementy karoserii za dużą ilością klaru i to widać.
A co do terminu skończenia prac, to zacytuję pewną wypowiedz: " śpieszysz się - to to już nie jest hobby".

Pozdrawiam
Messer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Prz3mo napisał:

? wyszło grubo, jakich past używasz?

Dziękuje :)

"Używam" to za duże słowo. Póki co tylko jeden raz użyłem 3 past od Tamiya i tym razem też planuje ich użyć :)

4 godziny temu, Coppercat napisał:

Dobrze napisane: wyszło grubo. Baranek został zalany lakierem.

Można i tak. Każdy robi po swojemu.

Mam pytanie: skąd pomysł, że lakier 2k schnie dwa tygodnie ?

Dobrze napisane: każdy robi po swojemu :)

Nie rozumiem dlaczego twierdzicie, że zalałem kastę lakierem - położyłem 2 lekkie warstwy i 1 mokrą. Zresztą później wrzucę galerię to będziecie mogli ocenić czy kasta jest "zalana"...

Jeśli natomiast chodzi o czas schnięcia lakieru to pozwolę sobie przytoczyć słowa znajomego modelarza, który jednocześnie na co dzień korzysta z lakierów samochodowych:

"Lakiery 2K używane w modelarstwie to są te same lakiery, których używa się w serwisach samochodowych, ale mają zmienione proporcje. Udział rozpuszczalnika w mieszance lakierniczej w serwisie z reguły oscyluje w okolicach od 5% do 15% max. Wynika to z tego, że pistolet lakierniczy ma dyszę 1,2 - 1,3 mm, a im gęstszy lakier, tym łatwiej go położyć równomiernie i bez zacieków. W modelarstwie udział rozpuszczalnika często dochodzi do 40% - 50%, bo mieszanka jest nakładana aerografem z dyszą max 0,5 mm, a bywa że jeszcze mniejszą. Teoretycznie ten lakier wysycha całkowicie w 48 godzin (tak mówi ulotka), ale to nie jest do końca prawda, bo fakt, jest wyschnięty, ale to nie oznacza że już wszystkie cząstki rozpuszczalnika się uwolniły i odparowały (tym bardziej że najbardziej intensywne parowanie jest na powierzchni i tym samym tworzy się zamknięta warstwa izolacyjna). Wbrew pozorom nie jest to warstwa w 100% szczelna i rozpuszczalnik będzie się jeszcze dalej uwalniał i tym samym parował z takiego "suchego" lakieru bezbarwnego, ale na to potrzeba czasu. Przy naprawach samochodów, gdzie udział rozpuszczalnika jest niewielki, a warstwa nakładanego lakieru gruba, można to zjawisko właściwie całkowicie pominąć. Ale w modelarstwie, gdzie nakładamy znacznie cieńszą warstwę, ze znacznie większym udziałem rozpuszczalników, należy to już rozważyć. Jeżeli to komuś nie robi różnicy, to przyjmujemy że producent ma 100% racji. Jeżeli jednak zwracamy uwagę na szczegóły (modelarzom by wypadało), to należy przyjąć dłuższy czas schnięcia i "układania się" warstwy lakieru."

2 godziny temu, York napisał:

Ale w czym wy macie problem ? Grunt, że efekt końcowy jest bardzo ładny

Dziękuje :)

28 minut temu, Messer napisał:

Patrząc na to co wyszło przed lakierem to warto byś potrenował sobie rozcieńczanie farby bazowej. Kasty nie maluje się na dwa razy - baza i klar. Jak dasz mniej farby na warstwę ale samych warstw będzie więcej, to raz że uzyskasz gładszą powłokę a dwa, że nie zalejesz kasty z jej detalami. 
Polakierowałeś model - super - ale już na tym zdjęciu widać, że kasta jest zalana lakierem i polerka nic tu nie zmieni. Zaobliłeś elementy karoserii za dużą ilością klaru i to widać.
A co do terminu skończenia prac, to zacytuję pewną wypowiedz: " śpieszysz się - to to już nie jest hobby".

Pozdrawiam
Messer

Rozcieńczanie testowałem - wyszedłem od 1:1, ostatecznie malowałem 5:7 - pisałem już o tym, przeczytaj poprzednie posty w tym wątku.

Warstwy podobnie jak w przypadku lakieru położyłem trzy - 2 lekkie i 1 mokrą. Poniżej wrzucam zdjęcia po pierwszej warstwie i po trzeciej warstwie.

2130629307_IMG_1118(Copy).thumb.JPG.d9464f31128fa61380283b997eb98023.JPG1908699650_IMG_1119(Copy).thumb.JPG.d4b8eb3406fe8d739bf44d761dfa3969.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Messer napisał:

A co do terminu skończenia prac, to zacytuję pewną wypowiedz: " śpieszysz się - to to już nie jest hobby".

Do tego się jeszcze nie odniosłem.

Po pierwsze już w pierwszym poście zaznaczyłem, że model jest robiony na konkurs, który trwa do końca lutego i wszyscy biorący mają tyle samo czasu... Można się zatem spodziewać, że będę się starał zmieścić w tym terminie...

Po drugie śmiesznie się czyta przytoczony przez Ciebie cytat o niespieszeniu się zaraz obok postu Dorotki, która wyśmiewa to, że chcę odczekać 2 tygodnie ze schnięciem klaru ?

Edytowane przez Parahyba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, co z tego że testowałeś rozcieńczenie skoro masz kaszę na modelu, co pokazałeś na zbliżeniach? Na każde zwrócenie Ci uwagi odpowiadasz wręcz arogancko. Zwraca Ci się uwagę na podstawy modelarstwa samochodowego by Ci pomóc - naprawdę, większość z nas zrobiła kilkadziesiąt modeli i z doświadczeń własnych chcemy pomóc Ci w unikaniu błędów. Skoro jednak wiesz wszystko najlepiej i kwitujesz to stwierdzeniem " każdy robi po swojemu", to nie ma co komentować... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Parahyba napisał:

Po drugie śmiesznie się czyta przytoczony przez Ciebie cytat o niespieszeniu się zaraz obok postu Dorotki, która wyśmiewa to, że chcę odczekać 2 tygodnie ze schnięciem klaru ?

Parahyba,

bądźmy precyzyjni... Nie "wyśmiewałem", napisałem jedynie, że twierdzenie, iż lakier 2k schnie dwa tygodnie to bzdura. Dodałem także, że jak czegoś nie wiesz zapytaj, bo to wszystkim ułatwi życie. Nomen omen posłuchałeś mojej rady i na Grupie, gdzie startujesz w konkursie, zapytałeś ile czasu schnie tego typu lakier. I dostałeś właściwą odpowiedź - 48, maks. 72 godziny. To nie są jakieś prawdy objawione, tylko rzeczy oczywiste dla osób, które się tymi lakierami posługują. Ty, jak sam na Grupie napisałeś miałeś go użyć po raz pierwszy.

To samo dotyczy kasty i tego czym i jak ją pomalowałeś kolorem bazowym. „Kasza” na tej warstwie zawsze będzie miała wpływ na efekt finalny. Czy można nie docierać koloru bazowego. Pewnie że można. Ale następstwa są między innymi takie, że trzeba na to wylać więcej lakieru, co przy tak małych modelach wygląda „niefajnie”. Można też nie docierać, jak się umie go gładko położyć, czego Ty nie potrafisz, a co wynika ze zdjęć. 

Tyle w temacie. Model wygląda nieźle, szczególnie kiedy uwzględni się fakt, że nie masz zbyt dużego doświadczenia. I nie zaczynaj od udawania tutaj, że je masz. Wszyscy tutaj wciąż się uczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec.

Nie jestem doświadczony, co podkreślałem w kilku postach powyżej, także nie wypowiadam się już, tylko zadaje pytania - a Was proszę o merytoryczne odpowiedzi.

1. Jak i czym powinienem rozcieńczyć farbę Tamiya LP, żeby nie mieć ,,kaszki”? Jak nakładać tą farbę, żeby później nie musieć docierać? (jaka dysza, jakie ciśnienie, z jakiej odległości, ile warstw, jak grube warstwy)

2. Ile ml mieszanki 2K powinienem zużyć na kastę 1:24, żeby nie była ona ,,zalana”?

 

 

Edytowane przez Parahyba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Parahyba napisał:

Dobra, koniec.

Nie wypowiadam się już, tylko zadaje pytania - a Was proszę o merytoryczne odpowiedzi.

1. Jak i czym powinienem rozcieńczyć farbę Tamiya LP, żeby nie mieć ,,kaszki”?

2. Ile ml mieszanki 2K powinienem zużuć na kastę 1:24, żeby nie była ona ,,zalana”?

 

 

Co do pierwszego pytania to Ci nie odpowiem, zwyczajnie nie używam tego typu farb. Co do pytania nr 2, nie wydaje mi się żeby ktokolwiek na nie odpowiedział z precyzją, której oczekujesz. Dlaczego? Bo nikt nie wie jak Ty malujesz, gdzie, czym i w czym, etc. Jeżeli do tej pory nie oglądałeś, może zobaczyć, choćby tu: 

 

 

Takich filmów jest bardzo dużo, a generalnie i tak każdy ma swój sposób...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filmik odpowiada z precyzją na drugie pytanie :)

Dlatego 2K nakładałem dokładnie tak samo:

- 5ml lakieru, 2,5ml utwardzacza i 0,5ml rozcieńczalnika

- 3 warstwy (2 lekkie, 1 mokra)

- dysza 0,4mm

Jedno ustawienie zrobiłem inaczej, bo napisałem do twórcy tego filmiku i polecił mi zmniejszyć ciśnienie z 34 PSI na 20 PSI.

Czy on zalał swoją kastę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Parahyba napisał:

Wynika z tego kolejne pytanie: co ja zrobiłem źle, że moja kasta wygląda na zalaną, a jego nie?

To że powtórzyłeś jego parametry malowania (ciśnienie, dysza, ilość warstw, czas schnięcia, itp.) nie oznacza, że pomalowałeś identycznie. Każdy lakiernik maluje przecież nieco inaczej samochód, tak  jak każdy malarz maluje inaczej pokój. Nie wiesz jaki ten człowiek miał ustawiony przepływ, Ty mogłeś mieć większy (lub mniejszy). Odległość kasty od aero i tak dalej. Każde malowanie jest  inne i są jedynie pewne reguły, które zresztą też są wciąż modyfikowane (jedni zaczynają od dachu, inni twierdzą, że trzeba malować zaczynając od tyłu, jeszcze inni kładą dodatkowe warstwy nad koła). Zobacz jaką On miał kastę gdy zaczynał lakierowanie. Ona jest super gładka. Twoja była ziarnista. Już samo to powoduje, że musiałeś wylać lakieru więcej niż on, żeby ją równo pokryć. Trzeba malować i szukać swojego sposobu, bo sposobu uniwersalnego zwyczajnie nie ma. Gdyby był, wszyscy by się go trzymali, a każdy model miałby identyczny (idealny) lakier. Tak niestety nie jest ?

 

Dobranoc

Edytowane przez Dorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Lampa przed i po naprawie

1539820983_IMG_1333(Copy).thumb.jpg.54adc4c2fffceae4249b20c9a1e2b497.jpg1871846659_IMG_1359(Copy).thumb.JPG.bcbee5e59c2cef0c80fa2a1ef1a2915a.JPG

Kalki na grilu

547551663_IMG_1361(Copy).thumb.JPG.58235297de6d79655842e781f39b264a.JPG

Maska i progi w czarnym macie

1643208985_IMG_1693(Copy).thumb.JPG.a7371578539858dbbd17148e3ed0091c.JPG927166638_IMG_1705(Copy).thumb.JPG.44234e65c7327d363f04b6981bfeb330.JPG1282323947_IMG_1691(Copy).thumb.JPG.0727749d9fef1aa11e4ed57ea11c8165.JPG249322262_IMG_1703(Copy).thumb.JPG.abfcd206bcc94c290af1e5e3110a235e.JPG

Montaż grila

49969018_IMG_1706(Copy).thumb.JPG.37dcead82549764f7981b427dbf258d5.JPG

Linie podziału, lusterka i szyby

1701423180_IMG_1958(Copy).thumb.JPG.58e28ca04fc543276fd19ca1284bf1fa.JPG853341935_IMG_1959(Copy).thumb.JPG.79efdc29e3ceec4a0c12bce16caf94e7.JPG

I to by chyba było na tyle. Jak na trzeci skończony model to jestem zadowolony :)

Niedługo wrzucę galerię

537310576_IMG_1963(Copy).thumb.JPG.7f6ff621e12c5a350e2f790ab4613299.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, GTiStyle napisał:

Mógłbyś zdradzić jak co po kolei z reflektorem? 

Oczywiście. Ten brzydki nadlew/zarysowanie zeszlifowałem papierem - udało się dopiero przy papierze o gradacji P400. Następnie przeszlifowałem reflektor jeszcze kilkoma wyższymi papierami, a na sam koniec zanurzyłem w specyfiku o nazwie Gauzy Agent Glass Coat https://www.mojehobby.pl/products/AK893-Gauzy-Agent-Glass-Coat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Godzinę temu, GTiStyle napisał:

Podobnego efektu nie otrzymalibyśmy stosując pasty polerskie? 

Uzyskasz stosując wodne papiery ścierne.

Gradacje 600, 800, 1000, itd., a na koniec zabawa pastami polerskimi Tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, GTiStyle napisał:

Podobnego efektu nie otrzymalibyśmy stosując pasty polerskie? 

tak jak jawkers napisał :) tylko musisz mieć naprawdę mały przeskok pomiędzy kolejnymi gradacjami i myć model po każdym papierze :)

3 godziny temu, Bengal napisał:

ładne kamaro :)

dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakierek ladny, ale  uszczelek okien nie malujesz??? I te linie podziału jakieś grube wyszły, albo za ciemny wash 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 8.03.2019 o 20:19, WojtosDK napisał:

Lakierek ladny, ale  uszczelek okien nie malujesz??? I te linie podziału jakieś grube wyszły, albo za ciemny wash 

Kurde wiedziałem że czegoś mi tu brakuje ? Nie rozkminiłem tych uszczelek... spróbuję to jakoś naprawić chociaż nie będzie to najłatwiejsze, bo lusterka i szyby są już wklejone...

Linie podziału to moim zdaniem najsłabszy punkt tego projektu. Błąd miał miejsce na początku, kiedy zostawiłem je jak fabryka dała zamiast je wyrównać. W efekcie wash spływał do jednych miejsc, a w drugich zupełnie nie chciał się utrzymywać ? Z tym nic nie zrobię - nauczka na przyszłość

 

Edytowane przez Parahyba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.