Skocz do zawartości

Cięcie polistyrenu


Rekomendowane odpowiedzi

hej, wyskoczył mi temat i będę musiał zrobić makietę budynku (same ściany). 

Mój wybór padł na płyty polistyrenowe grubości 1.5mm, na łączeniach kątowniki w kształcie "L" i wzmocnienia z polistyrenu wewnątrz ścian. 

Pytanie moje brzmi czym najlepiej ciąć polistyren tej grubości? Mój nożyk ak-4 potrzebuje 2-3 cięć co daje mi nieładną krawędz na długości do 40cm. 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek dodatkowe rady a propos takiego zagadnienia również chętnie wysłucham :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musisz ciąć koniecznie takie grube płyty? Nie lepiej pociąć to co trzeba w polistyrenie np. 0,25 mm, który potniesz łatwiej, a potem to nakleić tylko na grubszy polistyren i efekt prawdopodobnie będzie identyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby nakleić to na grubszy polistyren muszę również pociąć i ten grubszy, czy się mylę? Ogólnie będzie to makieta domu w skali 1:50, dwa poziomy, podstawka z cienkiej betonowej płytki, całość złożona z 3 części nakładanych na siebie, konieczność transportu. Z tego powodu musi być wytrzymałe i nie może się odkształcać. 

Edytowane przez dziuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale możesz np. wyciąć z grubszego całą ścianę, a imitacje cegieł czy tam muru zrobić z cienkiego i nakleić. Chodzi o to że gruby polistyren nie jest trudno pociąć na większe kawałki, ale cięcie drobnych, równych elementów to już jest ostra jazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
43 minuty temu, dziuba napisał:

dzięki za odpowiedz, pcvka niestety odpada, jest zbyt chropowata a ja potrzebuję jak najbardziej gładkiej powierzchni. 

Używałem spienione pcv i jakoś nie kojarzę by było chropowate. W sam raz na ściany budynku.

A ściany domu są gładkie jak szkło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma być replika tylko makieta. Gołe ściany z białym podkładem. Ściany bez drzwi, bez okien, bez żadnej faktury czy imitacji materiału. Tylko otwory na okna i drzwi porobione, nawet dach płaski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dziuba napisał:

Z tego powodu musi być wytrzymałe i nie może się odkształcać. 

Gwarantuję Ci, że na długościach 20, czy jak piszesz 40cm, hips 1,5mm będzie się odkształcał, o ile nie będzie naklejony na coś sztywniejszego. Spienione pcv jest najlepszą  opcją, a chropowate jest tylko w przekroju, na wierzchu ma gładką powierzchnię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Ten motyw z pcv jako konstrukcja i oklejenie hipsem przypadł mi do gustu. Czy możecie mi powiedzieć coś o tym pcv? Chodzi mi konkretnie o to czy się nie kruszy/łamie przy krojeniu, jak z jego wytrzymałością na nacisk (ściana 50cm będzie miała w skali 1cm, po odjęciu 2x2mm grubości pcv zostaje 6mm pustki) - wystarczy parę "wręg"? Czym to majlepiej kleić?

edit:// @Mariuchana zdjęciach widzę, że powierzchnia jest lekko chropowata, odbiega gładkością od hipsu więc chcąc to użyć jako materiał końćowy musiałbym całość szpachlować i szlifować a to trochę za dużo roboty przy takim rozmiarze

Edytowane przez dziuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@solo czytaj ze zrozumieniem, makieta domu : 0,25mm a potem naklejać...
@dziuba pcv jest gładki a z jednej strony ma nawet folię zabezpieczającą, tnie się bardzo łatwo zwykłym exelem czy olfą.
u mnie jest chropowaty bo ma strukturę tynku, tu masz " golasa" przed fakturą
20190205_235834_resized.thumb.jpg.e965c805fa9b0ff7692605b17d750fec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spienione PCV tnie się bardzo dobrze po prostu nożykiem. Kleić można np CA. 
Nie wiem jakie oglądasz zdjęcia, być może pcv różnych producentów mają różną powierzchnię. Czy np taka rzeczywiście Twoim zdaniem wymaga szpachlowania?... 
pcv-spienione-pcw-nadruk-grafika-emplast-497241027.jpg.131ca2b5f30404daf7fd98074d2aba95.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Greif napisał:

@solo czytaj ze zrozumieniem, makieta domu : 0,25mm a potem naklejać...

Ale konkretnie to o co chodzi?
Przecież autor wątku napisał wyraźnie:

Godzinę temu, dziuba napisał:

Ten motyw z pcv jako konstrukcja i oklejenie hipsem przypadł mi do gustu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Soloa wycinałęś coś po 2 razy tak samo dokładnie z "ręki" i robiłeś coś od podstaw czy tylko znowu teoretyzujesz? Bo powtarzalność wycinania np okien najpierw w jednym a potem w drugim jest upierdliwe jak nie masz doświadczenia to tylko męczarnia, a tak jak pokazuje Mariucha w PCV łatwo i przyjemnie, nie wymaga żadnej dalszej pracy.
Na model budynku w 1:50 jak najbardziej.
Edit po zdjęciu foli idealny mat, gładki ja pupcia niemowlaka ?
20190408_205602.thumb.jpg.b5772805644432fbffcb59cf154c1cbc.jpg
ciężko nawet fote zrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.