Skocz do zawartości

Dbanie o farby


Michaello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam parę pytań dotyczących farb. Ja osobiście używam Humbroli ale dzisiaj się strasznie namęczyłem przy malowaniu modelu bo farbka była już trochę stara i zasyfiła mi cały aerograf i tu mam pierwsze pytanie jak dbacie o swoje farby(co robicie żeby nie zasychały)? Zarówno emalie i akryle. I drugie pytanie jakie farby są najbardziej wydatne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akryle można powiedzieć, że nie zasywają a co do humbroli nic na to nie poradzisz bo nie są zakręcane pare razy otworzysz i zamkniesz dekielek, się zniekształci, powietrze wpada i farba schnie.

 

W każdej farbie ważne jest to żeby było hermetycznie zamknięte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do farb akrylowych to Dumo ma rację. Niketóre z moich farb (Pactry)przeleżały z 3 lata, nieużywane, zamknięte. Po ich owtarciu, wystarczyło tylko rozmieszać pigment, który osiadł na dnie, wstrząsnąć słoiczkiem ( wstrząśnięte nie mieszane ) , jak fabra była za gęsta to tylko wodą się ją rozrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda, ktora podal Pawel rowniez polecam.

Ponadto dbalosc o czystosc zamkniecia, unikanie dolewek roznych rozcienczalnikow do puszeczki i bardzo szczelne jej zamykanie. To podstawy higieny farbek typu Humbrol.

Ja np.odwracam puszeczke do gory dnem, stawiam na podlodze i nastepnie dociskam noga, aby byc pewnym ze dobrze ja zamknalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak mialem problem z puszeczką Humbrola, to sobie pomagałem imadełkiem modelarskim. brałem imadło w łapki, odwracałem do góry częścią, którą montuje się ścisk do stołu i na tym kąłdłem puszkę i kręciłem śrubą, w której jest taki talerzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
jeśli chodzi o Pactry, nawet lekko uszkodzona zakrętka ( typu wódczanego ) może spowodować, że pigment robi się jak kamień i czasem nie da się farbki odratować, czasem pomaga, jak dolać trochę destylowanej wody i zostawić flaszeczkę na dłuuuużej.
W takim przypadku używam wódki 75% i wody destylowanej w proporcji wódki do wody 1:10 i dolewam tą miksturę do farbki w proporcji mikstury do farbki ok. 1:3. Potem energiczne mieszanie i farbka gotowa. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ta mikstura nie pomogła, jednakże generalnie rzadko mi się zdarza, żeby Pactra zaschła; jak na razie miałem chyba 5 takich przypadków.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wykaze sie teraz daleko posunieta ignorancja, ale jaka wodka ma 75 obrotow?
Na przykład "ruska". Lub własnej roboty. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe Kermit pędzisz bimber ? ;)

 

A tak poważnie to też używam Humbroli i nie nażekam na ich zasychanie. Niektóre mają prawie 15 lat i dalej nadają się do malowania aero. Grunt to dbać o to by dobrze farbę rozmieszać przed malowaniem tak by nie malować rozpuszczalnikiem (nie wiem jak się to dokładnie nazywa ale chodzi mi o to co się unosi nad farbką ) który defakto ją chroni przed zasychaniem. Kolejna sprawa to delikatne otwieranie puszki - podważanie dekla w kilku miejscach tak by go nie powyginać. Swoje farbki trzymam w normalnej pozycji bo nie widze potrzeby obracania ich kopytami do góry

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest wodka, tylko rozcienczony woda spirytus. Nie myl pojec. 75% spirytus mozna kupic w aptece.
OK, masz rację. Tak czy inaczej chodziło mi o "trunek" o mocy ca 75­­°.
hehe Kermit pędzisz bimber ?
Nie ja, ale wiem, kto pędzi. I od niego mam ten "trunek" - jest to efekt pierwszej destylacji (czy jak to się tam nazywa), której pierwsze 10cl zawsze idzie na "przeczyszczenie aparatury" - zatem nie jest do picia. I to właśnie wlewam do farbki. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kolega myli, niektóre wódki miewają 75%
To, ze sa wodki "wysokooktanowe" to ja wiem. Chodzi mi o to, ze w tym konkretnym przypadku, Kermit uzyl rozrobionego spirytusu. Bo jakos ciezko by mi bylo uwierzyc, ze farbe rozrabial jakas gatunkowa wodka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kolega myli, niektóre wódki miewają 75%
To, ze sa wodki "wysokooktanowe" to ja wiem. Chodzi mi o to, ze w tym konkretnym przypadku, Kermit uzyl rozrobionego spirytusu. Bo jakos ciezko by mi bylo uwierzyc, ze farbe rozrabial jakas gatunkowa wodka.

Jasne, nawet w modelarstwie są przecież jakieś granice poświęcenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kolega myli, niektóre wódki miewają 75%
To, ze sa wodki "wysokooktanowe" to ja wiem. Chodzi mi o to, ze w tym konkretnym przypadku, Kermit uzyl rozrobionego spirytusu. Bo jakos ciezko by mi bylo uwierzyc, ze farbe rozrabial jakas gatunkowa wodka.
I od niego mam ten "trunek" - jest to efekt pierwszej destylacji (czy jak to się tam nazywa), której pierwsze 10cl zawsze idzie na "przeczyszczenie aparatury" - zatem nie jest do picia. I to właśnie wlewam do farbki. ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Chodzi o spirytus 75%, dostępny w sklepach spożywczych (robię z tego naleweczki mniam-mniam), słyszeliście kiedyś o "pępkowym"??? Spirytem 75% trzeba przemywać kikucik pępowinowy u noworodka-codziennie, aż odpadnie, co trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie. Oczywiście wystarczyłoby tego spirytu pół kieliszka, jednak najmniejsza butelka w sprzedaży to pół litra- więc resztę szczęśliwy tatuś rozpija z kolegami I stąd nazwa- pępkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.