Skocz do zawartości

Problem z washem


Versatille

Rekomendowane odpowiedzi

Czy z puchy może być za cienka warstwa to nie wiem, ale może i tak być.

Lakier zostaw na minimum 48 godzin, z zewnątrz może być suchy, ale pod spodem ciągle jeszcze nie do końca. Dużo czasu zajmuje mu odparowanie resztek rozcieńczalnika przez zaschniętą już po części "skorupę" na wierzchu. Te opary mogą powłokę lekko rozmiękczać, przez co będzie łatwa do uszkodzenia. W pudle trzymasz świeżo pomalowany model, po kilkunastu minutach może on już przestać siedzieć we własnych oparach i schnąć normalnie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich, na razie bardzo krótkich, obserwacji wynika, że chyba duże znaczenie, oprócz pewnie odpowiedniego czasu schnięcia, ma korelacja użytych ze sobą materiałów. Pomalowałem sobie do testów 2 części kadłuba farbami akrylowymi Pactry, wcześniej nakładając szary podkład w spreju Vallejo. Pociągnąłem obie lakierami przezroczystymi w spreju Deco Color: jedną matowym drugą błyszczącym. I jeden i drugi wygląda bardzo ok, na farbach żadnego śladu uszkodzenia czy coś. Po jakimś tygodniu na jedną i na drugą powierzchnię nałożyłem olejny wash Tamiya 87140. Po kilku minutach spróbowałem pościerać wacikiem. Z glossa spoko wszystko schodziło (to nie dziwi), bez wpływu na lakier. Natomiast na matowym wydawało się, że wash całkowicie "wsiąkł" - mocne tarcie go prawie nie ścierało. Wacik nasączyłem w terpentynie (Szmal) i praktycznie zmyłem cały wash, specjalnie prawie drapałem lakier tym wacikiem. W efekcie wash się cały zmył, a na lakierze ani na farbie nie ma po tym śladu - wszystko wygląda tak samo jak przed nakładaniem washa.

Malując wnętrze do helikoptera który sklejam, dałem washa na pomalowanych pilotów bez żadnego lakieru, i na farbie nie widać żadnych "uszczerbków"

Stąd moje obserwacje, że dużo zależy, co i czym "smarujemy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzego to o czym mówisz jest oczywiste i wynika z faktury powierzchni. Lakiery połyskujące są gładkie i wash nie ma gdzie wnikać, lakiery matowe są matowe, bo mają porowatą powierzchnię, w te pory właśnie wnika wash. 

Wash olejny nie powinien reagować z farbami nitro ALE jeżeli rozcieńczalnik nitro nie do końca odparował z warstwy lakieru (czyli nie stwardniał do końca od spodu) to będzie podatny na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkim warstwom mokrym warto dać te 48h na związanie, ja osobiście po mokrej warstwie lakieru zostawiam model na co najmniej te 72h, bo zdarzył mi się przypadek właśnie ścierania lakieru jeszcze po ~40h (na F-14). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tap-chan napisał:

@Grzego to o czym mówisz jest oczywiste i wynika z faktury powierzchni.

Chodziło mi bardziej o wzajemną "współpracę" różnych produktów - we wcześniejszych postach wash zmywał lakier Vallejo i sidoluxa. U mnie lakier Deco Color nie został ruszony - ani przez wash ani przez terpentynę. Mimo mocnego ścierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.