Skocz do zawartości

Problem z washem


Versatille

Rekomendowane odpowiedzi

ześć Wam. Jestem na początku przygody z modelarstwem. Mam problem z nalożeniem washa na swój model samolotu. Najpierw pomalowałem go farbą olejną Tamiya. Potem nałożyłem lakier bezbarwny błyszczący Vallejo Gloss Varnish. Następnie używam washa olejnego od Ammo Mig i tu jest problem. Podczas próby rozprowadzenia washa zmywa on lakier bezbarwny i także farbę olejną pod nim. Co robię nie tak jak należy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam. Jestem na początku przygody z modelarstwem i buduję swój pierwszy model. Pomalowałem go farbą olejną Tamiya z serii XF po czym nałożyłem jedną warstwę lakieru bezbarwnego akrylowego Tamiya XF-22 rozcieńczając go Laquer Thinnerem od Tamiya bo był gęsty. Po nałożeniu washa od Mig i odczekaniu 5 minut przecieram go ale rozpuszcza on lakier bezbarwny i lakier bazowy. Co robię nie tak? Może to kwestia tylko jednej warstwy lakieru bezbarwnego? Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale skoro tak, to może warto by było o tym napisać w tym samym, już założonym wątku, nadmieniając co zrobiłeś nowego, bo istnieje małe prawdopodobieństwo (ale jednak istnieje), że nasze szklane kule akurat są w serwisie i niekoniecznie możemy się domyślić co się tam u Ciebie zmieniło po drodze.
Ale naturalnie mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może problem jest w tym czym zmywasz wash.Miałem taki przypadek że jak używałem White Spirit firmy Renesans to też lubił zmyć wash razem z lakierem i to X-22 oraz Microscale zwłaszcza jak trochę więcej go nałożyłem.Jak kupiłem White Spirit od AK to problem zniknął.

Może znawcy tematu się wypowiedzą czy to możliwe.Czy White Spirit od różnych producentów to to samo czy może są jednak różnice w "mocy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Podepnę się pod temat.

Otóż taki problem:

Farby gunze, na to lakier clear Tamiya TS-13 w sprayu i teraz wash domowej roboty (farba olejna+white spirit).

Nastąpiła reakcja łosza z lakierem bezbarwnym i go rozpuszcza.

Zrobiłem w ten sposób 6 modeli i żadnych problemów. 

1. Co może być tego powodem?

2. Jak to naprawić? Kolejna warstwa lakieru?

20200508_082627.thumb.jpg.36a5ae80bee18b1e522661573c065e44.jpg20200508_082650.thumb.jpg.828e1b00ec3171eacdf2c896a2f60023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie czas ma tu znaczenie.Ale-Panie inżynierze dałbym kolejną warstewkę lakieru.Skoro powierzchnia zareagowała to prawdopodobnie graniczące z pewnością za cienka warstwa lakieru .A sknocone miejsca prysnąć delikatnie miejscowo bazą szarą.(JA tak bym zrobił)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas schnięcia lakieru to 12 godzin swobodnego schnięcia, następnie do pudła i tak przeleżał 12 godzin.

Może to pudełkowanie było tu kluczem i lakier nie stwardniał jak powinien?

Za radą kolegi @push-up78 psiknę bazą i potem dwie warstwy lakieru w odstępie 12-24 godzi pomiędzy.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.