Skocz do zawartości

DSPIAE - MT EC Circural Cutter


Ananasik

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszło mi ostatnio malować koła w pojeździe 1:72. Niestety cyrkiel olfy nie wycina tak małych okręgów dlatego musiałem poszukać gdzie indziej. Niestety na forach nigdzie nie znalazłem recenzji czy nawet opisu tego narzędzia więc post powstał w celach informacyjnych :)

Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem wycinarki MT-EC. Jest to tańsza wersja "eko" - nie jest tak solidnie zabudowana jak model MT-C a w zestawie przychodzi tylko jedno ostrze o kącie nachylenia 30st. W przypadku droższej wersji dołączone są trzy ostrza, kolejno 30, 45 i 60st. 

Maszynka działa pięknie i wycinanie nawet najmniejszych kółek nie jest dla niej problemem. Całość opiera się na japońskim łożysku a samo wykończenie i precyzja reszty elementów jest fantastycza. Za całość razem z przesyłką zapłaciłem 135zł (kupione na aliexpressie). Myślę, że dla niektórych może być to warsztatowe "must have". W polskich sklepach można spotkać przepak (MT-C) sygnowany logiem Meng ale cena zwala z nóg.

Tak się toto prezentuje :mrgreen:

IMG_20200120_182711.thumb.jpg.38a869b9e208485a73f252e56faace0e.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw ostrzy można kupić też oddzielnie w trójpaku jak by co :D. Myślę, że im mniejszy kąt tym lepiej sprawdzi się przy wycinaniu małych otworów:mrgreen:

Solo patrząc na produkty cięcia to są to właśnie koła (okręgi z wnętrzem) i otwory. Jeśli chodzi o linię cięcia to faktycznie jest to okrąg. Czy mógłbym prosić o zdjęcie w większej rozdzielczości i krótkie wyjaśnienie dlaczego wybrałeś akurat obręcz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Nadal nie wiem, do czego mają być przydatne te różne kąty ostrzy?

17 minut temu, Solo napisał:

Koło, to takie coś:

 

7 minut temu, Solo napisał:

To nie obręcze, to artystyczne wyobrażenie okręgu.

Solo, zdecyduj się: to na Twoim obrazku to w końcu koło czy okrąg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Kolega Anansik wyjaśnił dość obrazowo do czego służy przyrząd już w pierwszym poście, pytanie dotyczyło różnych kątów ostrzy (i jak widać je zrozumiał), a kolega Solo jak chciał błysnąć efektem mógł sypnąć brokatem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin Rogoza napisał:

Nadal nie wiem, do czego mają być przydatne te różne kąty ostrzy?

Im większy kąt rozwarcia, tym grubszy materiał może to ciąć.
To identyczne ostrza jak te stosowane w tanich ploterach.
60 stopni dobre do papiery czy taśmy maskującej, 45 i 30 dobre już raczej do polistyrenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Solo napisał:

Im większy kąt rozwarcia, tym grubszy materiał może to ciąć.
To identyczne ostrza jak te stosowane w tanich ploterach.
60 stopni dobre do papiery czy taśmy maskującej, 45 i 30 dobre już raczej do polistyrenu.

Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
2 minuty temu, Solo napisał:

Im większy kąt rozwarcia, tym grubszy materiał może to ciąć.
To identyczne ostrza jak te stosowane w tanich ploterach.
60 stopni dobre do papiery czy taśmy maskującej, 45 i 30 dobre już raczej do polistyrenu.

Skoro większy 60st służy do taśmy a mniejszy 30st do polistyrenu to cos tu się chyba rozjechało ze stwierdzeniem, iż większe rozwarcie to grubszy materiał..... Hmmm ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marcin Rogoza napisał:

Aaaaa, czyli krawędź nie jest prosta lecz "przekoszona", coś na wzór paspartu?

W rzeczy samej. Jakby byłą prosta to byś nic nie wyciął, musi być skos.
Tak wygląda przykładowy nożyk 45 stopni.

image.thumb.png.e2acf0c95f2c9caeb1f1ae5156d772a7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin Rogoza napisał:

Skoro większy 60st służy do taśmy a mniejszy 30st do polistyrenu to cos tu się chyba rozjechało ze stwierdzeniem, iż większe rozwarcie to grubszy materiał..... Hmmm ? ?

Tu imasz nożyki 30, 45 i 60 stopni.
Jak tym 60 stopniowym zaczniesz ciąć gruby polistyren to go szybko złamiesz.

image.thumb.png.bb087f4e30fdc0870401f2c422c803ff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opisem producenta produkt nadaje się tylko do cięcia papieru do max 0,2mm grubości. Rozszerzające się ostrze za bardzo będzie rozpychać grubszy materiał.

IMG_20200120_210454.thumb.jpg.6673db2bb64a3e47f560ad535b9feaa6.jpg

JanuszF, za jakiś czas sprawdzę i dam Ci znać. Ja bym zapłacił cło. Nigdy nie będziesz miał 100% pewności, że kolejna przesyłka nie zostanie oclona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie powinno być rozpychane, bo te nożyki są obrotowe. Ostrze ustawia się zawsze równolegle do krawędzi cięcia i niczego nie będą rozpychać.
Patrz, w MT-C są te same albo zbliżone konstrukcyjnie ostrza, przynajmniej tak wygląda na zdjęciu.

image.png.8e92f4bb49f5620d955eedeeab14206a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz co dzieje się przy cięciu np. grubszej tektury. Ostrze zaglębia się w materiale, który rozchodzi się na boki. Reszta to kwestia tego jakiej grubości jest ostrze - w przypadku nożyków są dość cienkie i mają stałą grubość. W przypadku tego narzedzia ostrza rozszerzają się. Cięcie prostych takim nożykiem byłoby już dość karkołomnym zadaniem nie mówiąc już o okręgach. No ale jak ktoś się uprze to faktycznie - da się

Pasqual, fotka z pudełka

IMG_20200120_211849.thumb.jpg.71de6d5f9f258ee7e6999d6bc21d987d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ananasik napisał:

Zobacz co dzieje się przy cięciu np. grubszej tektury.

Ja nie mogę zobaczyć bo nie mam tego urządzenia, moje nożyki to do plotera są. Ok, możliwe, myślałem że to takie same nożyki jak moje, a widocznie dali jakieś inne. W takim razie widać toto jest tylko do cięcia w taśmie maskującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.