Skocz do zawartości

T-55A Tamiya 1/35 LWP


johnrambo

Rekomendowane odpowiedzi

Numery taktyczne na pojazdach od 38XX do 44XX należały do 2 Dywizji zmechanizowanej . Konkretniej 41XX to 33 pułk zmechanizowany.W 1985 na stanie tej jednostki były jeszcze T -34/85 co ma potwierdzenie  w postaci zdjęć tych wozów z numerami 4152,4185,4177,4157,4162.Znak taktyczny dywizji to trójkąt  z cyfrą w  środku.Jedyne potwierdzenie tego faktu znane mi, to zdjęcie stara 660 z trójkątem i cyfrą 5 na szybie.Odnośnie 10 Pancernej to numery taktyczne od 24XX do 30XX , 2 pułk czołgów średnich to chyba 26XX znane mi numery wozów to  2613,2610,2604. Znak taktyczny to żubr z numerem ,25 zmech  to 2 albo 5 brak pewności ,39 artyl 9 ,a 21 bat sap 7 o innych brak mi wiedzy.Wszystko to odnosi się do lat 80tych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety innego kontaktu nie mam.

W sprawie numerów taktycznych:

- w moich danych nie do końca zgadza się to co dei pisze o 2 DZ. Mam informację (źródła nie kojarzę) że 42xx to 41 pułk zmechanizowany z 12 "Jaruzelskiej" DZ

- 10 DPanc numery 29XX to 18 Łużycki Pułk Artylerii Przeciwlotniczej (w składzie 10 DPanc od 1981 roku), poniżej żubra numer 4. Są zdjęcia zestawów rakietowych 2K12M Kub na potwierdzenie, np. strona 59 "Techniki Wojska Polskiego". Obecnie numery 29XX mają Kuby z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (to te same wyrzutnie, przekazane po likwidacji 18 Pułku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy 12 Dywizji zmechanizowanej był przyporządkowany blok numerów od 52XX do 58XX .Konkretniej 25 pułk czołgów średnich posługiwał się numerami taktycznymi  w zakresie 5201-5281.Znak taktyczny to okrąg przedzielony poziomą kreską ,nad nią rzymska cyfra oznaczająca pułk w dywizji ,pod kreska  z lewej oznaczenie batalionu ,po prawej kompanii.Widać to doskonale na filmie zamieszczonym na youtube    Stary Cyfrowy Szczecin# 6 Transport wojskowy  ,pokazano na nim załadunek jednostek 12 Dyw zmech /chyba 9 pułk zmechanizowany ale tego nie jestem pewny/  i w drugiej części 8 Dyw zmech /znak taktyczny trapez/.                              

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na drugi model to poszło słabo, nie przykładałem się, bo szkoda zachodu - Jestem rozczarowany tym modelem - Tamiya się nie przyłożyła. Wydaje mi się, że poziom gorszy od t-72  z 1992 roku - tu nie ma nawet wnętrza otwartego włazu (będę robił jeszcze figurkę). W ogóle  brak wielu szczegółów (peryskopy i takie tam drobne elementy). Malowanie nie dokończone, bo sam nie wiem jak to dalej ruszyć. Próbowałem na Mausie pigmenty- ale nie pykło  :D i wczoraj poszedł do mycia Wamodem. Tak sobie myślę - może tylko psiknę "kurzem" koła i boki ?  Zostało jeszcze wiele do dokończenia i poprawienia (szkła do reflektorów + jeden reflektor dokleić - ale z czego wyciąć wypukły przeźroczysty klosz ? Antena powinna być ?  Gąsienice  wymoczyłem w Burnishing fluid - ale tak se wyszło :) na pewno butelka 100ml nie starcza na dwa komplety przy oszczędnym użyciu i powinna kosztować 20zł.  Gdzieś po drodze uszkodziłem na wieży u góry z tyłu taki odstający pie**olnik i będę musiał go dorobić. Kłodę maluję kolejny raz. Liny mam z Eureki - więc tu będzie prosto. Czy te pasy na beczkach to gumowe były czy jakieś taśmy parciane ?  Karabin pomalowałem farbą  mr.hobby LAC01 - wg. mnie dobrze oddaje w miarę nowa broń- ale tu też do dokończenia-  lekko przetrę  LAC03.  Parę fotek aktualnych - jak na razie nie używałem jeszcze żadnych łoszy, biedronek itp. A i ten brezentowy pokrowiec na jarzmie nie ruszony jeszcze  :) . Jedno jest pewne - brak doświadczenia w malowaniu daje popalić, a po za tym cóż jest pewnego, skoro wszystko jest niepewne...

20200420_184901.jpg

20200420_184926.jpg

20200420_185059.jpg

20200420_185301.jpg

20200420_184950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest Ok, modulacja w porządku. Dodaj parę małych i nieregularnych tłustych plam po ON w okolicach wlewów paliwa. Daj trochę pigmentu SMOKE w okolicy wydechu. Odrobinę (dosłownie kilka) kropek obić farbą chipping. Ciapnij i rozmarz parę kresek zacieków typu streaking grime lub worn effect. Gąski ładnie wyszły. Czołgi LWP nigdy nie były zniszczone i poobijane. Za wyjątkiem brudu, kurzu i błota oraz wypłowień czyli naturalnej zmiany koloru -nie posiadały uszkodzeń lub obić w stylu omłotkowanych czołgów Afrika Korps. Brakuje jedynie oznaczeń priorytetu drogowego (takie pomarańczowe i czerwone ) kółeczka z czarnym trójkątem na przód i tył. Łatwo zrobić -opakowanie plastikowe po serku i dziurkacz. Mocowanie zszywka metalowa do zszywacza.Tak trzymaj!!!!

 

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2020 o 21:38, bulik58 napisał:

Czy te pasy na beczkach to gumowe były czy jakieś taśmy parciane ? te pasy były z blachy 

Beczki przetrzyj metalizerem np old steel. Plandeczka na łył wieży też by się przydała. Kawałek chusteczki higienicznej, namoczonej w rozwodnionym wikolu. Zrolowanej i ściśniętej cienką nitką. Imitacje troków mocujących można wykonać z taśmy maskujacej Tamyia 1mm lub folli aluminiowej albo z papieru śniadaniowego.

Dla leniwych zestaw firmy Eureka XXL.

ER-3557 – Towing cables for T-55

 

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.