Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, jawkers napisał:

Witam.

Panowie może po przeczytaniu tenatu z poniższego linku, dojdziecie do tego kto ma rację w tej rozmowie.

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=88238

I co tam jest wyjątkowego? Wszystko co sztuczne i trafia do płuc szkodzi. Pytanie kto specjalnie wciąga pył ze szlifowanych elementów modeli? I czym się różni pył z polichlorków winylu, poliestrów, PCV i żywic? Tu naprawdę nie ma nad czym dyskutować.  Dodam, że nawet "sztachnięcie się" zwykła mąka w sposób który dostarczy do płuc pył spowoduje takie same skutki jak pył z tworzyw sztucznych. Tyle, że jest w teorii szansa, że się rozłoży zanim zaszkodzi. 

Żywica, polistyren, polichlorek winylu itd... wszystko to samo w kwestii szkodliwości pyłu. A o dziwo tylko przy żywicy ludzie panikują i zakładają kombinezony ciekawe... mam na to swoją teorię - Żywice - zwłaszcza odlewnicze są dla większości ludzi na tyle "egzotycznym" materiałem (mimo, że nie zdając sobie z tego sprawy posiadają tego pełno w przeciętnym gospodarstwie domowym), że nie mając świadomości, że to kolejne tworzywo sztuczne jakich wiele dają sobie wmawiać, że jest bardziej szkodliwe. Efektem jest złożenie całego modelu razem ze szlifowaniem, szpachlowaniem i szlifowaniem szpachlówki (która czym jest? ), malowaniem, lakierowaniem na biurku w domu z przerwą na "wyjście" na podwórko w masce, kombinezonie i rękawicach żeby oszlifować element będący 1/50 całego modelu... Mi to podchodzi pod paranoję... No ale ja wiem czym są tworzywa sztuczne a może nie każdy te wiedzę posiada...

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak mówisz ? Wystarczy tylko świadomość, że to z czego są produkowane modele to nic innego jak tworzywa sztuczne a żywice to dokładnie to samo. każde z nich dla naszego organizmu są potencjalnie "szkodliwe" - kwestia w jakich ilościach i w jakich miejscach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy jest tam link do badań dotyczących wdychania pyłów polichlorku winylu i poliestru? ? Bo ja tam widzę tylko link do badań wpływu pyłu poliuretanów... A żywice odlewnicze to nie poliuretany ?

 

Sorki ? Może faktycznie lepiej to wydzielić ?

Edytowane przez thor_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.