Jump to content

Szybkie załączanie kompresora


Recommended Posts

Witam

Posiadam kompresor z butlą 3L TC-20T i aero tg180k

Proszę o pomoc i odpowiedz czy aby nie za szybko załącza się czy może powinienem coś podokręcać ewentualnie inne ciśnienie ustawić. Ponowne załączanie z reguły po 3, 4s od podawania farby przez co pomalowanie modelu 1/72 doprowadziło do olbrzymiej gorączki kompresora. Wiem że sprzęt nie jest z wyższej półki ale wydaje mi się ze nawet ten nie powinien tak działać. Ustawione ciśnienie 2 bary. Może zaworek pod zbiorniczkiem aero ma z tym związek. Farby i rozcieńczalnik podawane prawidłowo

Z góry dziękuję za podpowiedzi

Link to post
Share on other sites

Załączam kompresor-do 2bar pompuje ok 1min, maluje i spada o jedna kreske i po kilku sek zalacza sie znowu.

zrobilem inaczej- po napompowaniu wyłączyłem calkiem kompresor i dopiero w tedy „psikalem” i faktycznie spadlo do zera malujac ok 15,20sec oczywiste-i tak powinno byc mi sie wydaje przy wlaczonym (nie do zera zeby zapewnić ciaglosc oczywiscie) ale nie co kilka sek

Edited by Dejvix
Link to post
Share on other sites

A zobacz czy nie masz zbyt dużo wody w zbiorniku.Potrafi  zalegająca wypełnić zbiornik powodując zmniejszenie pojemność zbiornika.I daje to efekt częstszego załączenia się sprężarki.Ale to nie musi być to.Możliwe,że też coś z tym elektrycznym systemem ciśnieniowym co niby robi za presostat.

Link to post
Share on other sites

Kompresory z butla zazwyczaj maja funkcję START-STOP. Kompresor pompuje powietrze do butli i w momencie kiedy  sprężone w butli powietrze osiągnie określoną wartość  ciśnienia kompresor się wyłączy. Kiedy ciśnienie  powietrza w butli spadnie poniżej określonej wartości ( bo przecież malujemy, a wiec powietrza ubywa i spada jego ciśnienie) kompresor znowu się włączy aby nabić butlę. Zazwyczaj są to takie wartości : START - 3 bary, STOP  - 4 bary. Tych wartości nie należny mylić  z wartością ustawioną na manometrze. To jest wartość z jaką powietrze jest podawane do aerografu. Nie wiem jakie wartości ma TC 20T.

Link to post
Share on other sites

 

2 minuty temu, enten napisał:

Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie do jakiej wartości pompuje oraz przy jakiej ponownie się włącza 

Sorry moze nie bardzo zrozumialem-przy pierwszym uruchomieniu ustawilem na 2bary i do tej wartosci sie napelnia i tak zostaje-nie spada ponizej jednej kreski. Czy prawidlowo powinno dzialac tak jak zrobilem wyłączając całkiem kompresor?. 
qrka moze cos od początku źle robie, sam juz nie wiem

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Dejvix napisał:

Sorry moze nie bardzo zrozumialem-przy pierwszym uruchomieniu ustawilem na 2bary i do tej wartosci sie napelnia i tak zostaje-nie spada ponizej jednej kreski

Przeczytaj to o napisałem. Te  2 bary nie ma ni wspólnego z ciśnieniem w butli. To ciśnienie podawane na aerograf.  Jak ustawiłeś 2 bary to jasne i logiczne, że nie spadnie poniżej, bo tak ma być. Ustaw inne wartości i też będzie tak samo. Nie spadnie. Ustaw 0,5 bara i zobaczysz, że kompresor będzie się rzadziej włączał. Ustawienie wartości ciśnienia na manometrze, nie oznacza, że ciśnienie w butli jest nabijane do takiej wartości.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie nie ma on manometru, który pokazuje ciśnienie w układzie a jedynie na wyjściu z reduktora.

Jeśli ustawiłeś 2bar to trochę za dużo do malowania. Zalecane to okolice ~1bar.

Nie wiem czy czas opróżnienia, który podajesz jest prawidłowy. Przydałby się manometr wbudowany w układ ale jeśli już masz coś robić to grzebanie w chińczyku wolałbym przeznaczyć na budowę lodówkowca w oparciu o to co masz.

W sumie na takim ciśnieniu jeśli jest tak jak pisze Lesio, tj. START 3 bar a Stop to 4bar to wydaje mi się, że w ciągu 15-20 sekund opróżnisz 3 litry z takiego ciśnienia.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Ustaw na manometrze 1bar po czym odłóż aerograf i włącz kompresor do momentu, aż się sam wyłączy. Następnie spuść powietrze przez aerograf, cały czas naciskając spust i zaobserwuj ile czasu leci powietrze do ponownego załączenia się kompresora. To pi razy drzwi pozwoli ocenić, czy masz sprawny kompresor. Taka uwaga, że gdyby kompresor nie wyłączył się w przeciągu 4/5min to go wyłącz sam bo możesz mieć uszkodzony wyłącznik start/stop, choć zawór bezpieczeństwa i tak nie powinien pozwolić dopuścić do tragedii ?    

U mnie ten czas, czyli od nabicia butli do 4bar i wyłączenia się kompresora do ponownego załączenia się go (3bar) daje jakąś minutę psikania powietrzem przy aerografie z dyszą 0,3mm i zadanym ciśnieniu na manometrze 1bar    

Edited by arhtus
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Zrobilem tak jak piszesz-ustawilem nanometr na 1bar i jest lepiej. Naciskając spust powietrze leci przez 16sec (stoper w ręku) do momentu ponownego załączenia. Dysza 0,2

nie wiem co mogło być przyczyną i o co chodzi z tym 4 i 3 bar-mam tylko jeden manometr na wyjsciu ale jak mniemam chodzi o cisnienie ktore jest wewnątrz zbiornika wyrównawczego

 

rozumiem ze nie jest tez błędem jesli przed zakonczeniem pracy z modelem wylacze kompresor co pozwoli mi „psikac”jeszcze z min az sie oprozni zbiornik?

Edited by Dejvix
Link to post
Share on other sites

No to jeśli zrobiłeś tak jak napisałem to wynik 16sek jest zdecydowanie zbyt krótki, tym bardziej przy dyszy 0,2mm. Może masz gdzieś jakąś nieszczelność przez którą tracisz dodatkowo ciśnienie.

Kompresor który posiadasz działa następująco.. Butla 3l służy do przechowywania sprężonego powietrza, a kompresor ten ma włącznik ciśnieniowy, który wyłącza kompresor automatycznie gdy do butli nabije ciśnienie 4bar, a gdy to ciśnienie spadnie do 3bar kompresor się włącza. W skrócie kompresor utrzymuje w butli ciśnienie od 3-4bar i my tego nie widzimy na żadnym manometrze. Manometrem zamontowanym w tym kompresorze regulujemy tylko ciśnienie jakie jest podawane ze zbiornika do aerografu. Czyli jeśli malujemy z ciśnieniem 1bar to takie ciśnienie będzie nam podawane do aerografu, a ewentualna nadwyżka ciśnienia jakie produkuje kompresor będzie odkładana w butli, aż do momentu gdy to ciśnienie osiągnie wartość 4bar. Wtedy kompresor się wyłączy, a my mamy mały zapas powietrza w butli gdy kompresor nie musi pracować (przy takich warunkach jak opisałem wyżej u mnie to trwa około 1min)    

Edited by arhtus
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Dejvix napisał:

rozumiem ze nie jest tez błędem jesli przed zakonczeniem pracy z modelem wylacze kompresor co pozwoli mi „psikac”jeszcze z min az sie oprozni zbiornik?

Jest to wskazane a wręcz pożądane.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.