Skocz do zawartości

90 lat PMW - ORP Dzik (1:350, od podstaw)


ZzB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ze wspomnianego w tytule powodu, na Forum mikromodelarzy Lothar79 rzucił hasło konkursu połączonego z wystawą na ORP Błyskawica.

A że ubiegłoroczna impreza z okazji 70. rocznicy podniesienia bandery na "Błyskawicy" była udana, postanowiłem spłodzić “coś” do jesieni.

Wydumałem sobie dość ambitny projekt – nie wiem tylko jak zdążę ze wszystkim. Cóż, jest tylko jeden sposób, żeby się przekonać

 

Na pierwszy ogień poszedł ORP Dzik, czyli okręt podwodny typu U, serii III (ORP Sokół należał do serii II).

Podstawowe materiały źródłowe:

- Model kartonowy Halinski Kartonowy Arsenał 1995-09 ORP Dzik

- Nowa Technika Wojskowa 2000-09 str 38-40 Okrety podwodne klasy U & V (1)

- Nowa Technika Wojskowa 2000-10 str 39-42 Okrety podwodne klasy U & V (2)

- Bielaja Seria - Anglijskije podwodnyje lodki typow U i V

 

Początkowo planowałem, że model powstanie w oparciu o kartonówkę Halińskiego. Zrezygnowałem z tego pomysłu po porównaniu elementów kadłuba lekkiego z planami. Niemniej kadłub sztywny został oparty w dużej mierze na wycinance – podstawowy szkielet powstał z plastiku...

th_ORP_Dzik_20080407_01.jpg

...który potem wypełniłem akrylową szpachlówką budowlaną, a następnie okleiłem arkuszami “piwnej” blachy ...

th_ORP_Dzik_20080407_02.jpg

Kadłub lekki przysporzył mi już trochę problemów – okazało się że mimo sporej liczby zbudowanych okrętów zachowało się stosunkowo niewiele zdjęć. Również dostępne plany mocno się od siebie różniły. Widoczna poniżej konstrukcja postała jako kompromis między planami, zdjęciami i wyobraźnią. Następnie na tak wykonstruowaną bryłę kadłuba nałożyłem Surfacer 500

th_ORP_Dzik_20080407_04.jpg

th_ORP_Dzik_20080407_03.jpg

...a następnie Surfacer 1000

th_ORP_Dzik_20080407_05.jpg

Proces przebiegał dość mozolnie ponieważ przed każdym kolejnym szlifowaniem dawałem szpachlówce 24 godziny spokoju.

Na koniec zacząłem wycinać w kadłubie najróżniejsze otwory.

Na chwilę obecną model wygląda tak:

th_ORP_Dzik_20080407_07.jpg th_ORP_Dzik_20080407_06.jpg

 

Zdjęcia są różnej jakości bo i też różnymi aparatami przyszło mi się posługiwać. A niestety - z najprostszego kompaktu wiele wycisnąć się nie da.

 

I to by było na dziś tyle.

W imieniu Lothara i swoim zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie...

 

Pozdrowionka

ZzB

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZzB kolejny ambitny projekt

następnie okleiłem arkuszami “piwnej” blachy

wyżarzasz blachę przed użyciem?

Na koniec zacząłem wycinać w kadłubie najróżniejsze otwory.

w tym miejscu podziwiam najbardziej dotychczasową pracę...

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyżarzasz blachę przed użyciem?

Nie.

Kiedyś próbowałem i okazało się, że jest potem zbyt krucha.

 

Biorę zwykła puszkę (musi by "piwna", 0.33 po coli się nie nadają), odcinam denka, rozcinam po wysokości, przeciągam po krawędzi biurka żeby rozprostowac (tak, jakbym prostował zrolowany arkusz papieru), potem pod kran i finito.

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

Jakoś dwa dni po poprzedniej sesji zdjęciowej znajomy uszczęśliwił mnie książką “Stalowe drapieżniki”. Książka ta, oprócz kilku nowych zdjęć, zawiera najlepsze plany Dzika, spośród tych które widziałem do tej pory.(uwzględniały one m.in. wszystkie poprawki do starszych planów, które wcześniej mozolnie wyślepiłem na zdjęciach). Niestety – plany te w całkiem inny sposób przedstawiały kształt środkowej części kadłuba lekkiego.

No cóż – uznałem, że skoro rysownik miał rację w innych miejscach - to i w tym nie powinien się mylić.

I tak oto kadłub lekki powstał w wersji 2.0.

169e9b2c9392251cm.jpg 9af400eed64b4e82m.jpg 7ae4a724ee56da5fm.jpg

2170fff227dcaab4m.jpg

 

W międzyczasie przymierzyłem się do obudowy kiosku.

07535589ec57e91bm.jpg d110f319a0355da6m.jpg

 

A na koniec – pierwsze malowanie. Dzięki pomocy specjalistów z Forum Okrętów Wojennych kolor kamuflażu został zidentyfikowany jako PB10.

I tak oto wygląda kadłub na dzień dzisiejszy.

th_ORP_Dzik_20080427_01.jpg th_ORP_Dzik_20080427_02.jpg

th_ORP_Dzik_20080427_04.jpg th_ORP_Dzik_20080427_03.jpg th_ORP_Dzik_20080427_05.jpg

 

Zdjęcia niestety znów są ... takie sobie, ponieważ obiecany na weekend aparat nie dojechał i kombinowałem ze wszystkim co się pod rękę nawinęło (z telefonem komórkowym włącznie)

 

I to tyle na dziś.

ZzB

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde strasznie lubie Twoje relacje zwłaszcza, że mamy podobne podejście do modelarstwa Zawsze upierałem się przy robieniu wszystkiego z plastiku jednak coraz bardziej przekonuje się do "pivnej" blachy. Zastanawiałem się nad zrobieniem Orkana w ten sposób ale chciałem użyć do wypełnienia szkieletu pianki uszczelniającej. Skala to jednak 1:200 więc co nieco większy wynalazek i pozostałem wierny tradycji. Jeśli następny projekt będzie tych rozmiarów to zobacze bo przy Arizonie która się szykuje to jednak zostanę przy dotychczasowych metodach. A tak z ciekawości zapytam jeszcze czy wiesz może gdzie można dostać arkusze takiej blachy np. w formacie A4 ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad zrobieniem Orkana w ten sposób ale chciałem użyć do wypełnienia szkieletu pianki uszczelniającej.

 

Hej.

Każda skala ma swoją specyfikę.

To, co jest zaletą blaszki w 350'tce staje sie niestety jej wadą w 200'tce.

Wydaje mi się (ze wskazaniem na "wydaje") że jest jednak zbyt wiotka na "nośne" poszycie kadłuba. Natomiast ciekawym pomysłem byłoby pokrycie blaszką kadłuba już wyszpachlowanego - np wąskimi pasami symulującymi blachy poszycia (może nawet z "wygniecionymi" od wewnętrznej strony nitami). Zważywszy, że przy pomocy surfacera można skutecznie ukryć miejsce łączenia blach, ograniczeniem nie jest nawet niedostępność arkuszy większych niż rozcięta puszka 0,5l (a przynajmniej ja nie wiem gdzie takie arkusze można by zdobyć/kupić. Może jakieś odpady w browarze ?)

 

Natomiast polecam jej zastosowanie przy budowie niewielkich elementów nadbudówek (schodni, bębnów, usztywnień, kratownic...). W połączeniu z polistyrenem i drutami można uzyskać naprawdę sporo.

Przy najbliższej okazji postaram się wrzucić kilka fotek budowanej od lat "flowerki" w 1-72, która stała się de'facto poligonem doświadczalnym dla moich szalonych pomysłów.

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie można dostać arkusze takiej blachy np. w formacie A4 ?

 

Zdecydowanie lepszą od "blachy piwnej" jest blacha offsetowa. Można ją dostać za darmo (najczęściej) w drukarni. Rozmiary różne A4, A3, zależy co drukują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam.

Wszelakie drobiazgi na modelu mają to do siebie, że trudno je na pierwszy rzut oka zauważyć chociaż czasu idzie na nie mnóstwo. Tak było i tym razem.

Dzik zyskał stopnie i poręcze na obudowie kiosku, olinowanie z antenami i “morze” (póki co jeszcze w wersji beta).

4ab6deea4bdfbdfam.jpg 52601a2bff681450m.jpg c17e8331030752eem.jpg af7df4e0a56badb6m.jpg

Na koniec prysnąłem całość H25 (czyli odpowiednikiem koloru PB10)...

th_ORP_Dzik_20080511_11.jpg th_ORP_Dzik_20080511_12.jpg th_ORP_Dzik_20080511_13.jpg th_ORP_Dzik_20080511_14.jpg

... i to wszystko zajęło mi ponad dwa tygodnie. Koszmar ...

 

Na szczęście zostały już tylko przednie stery głębokości, kotwice, armata, dwie anteny - radaru we wnęce kiosku i radionamiernika na końcu pokładu lekkiego, maszt z banderą i poprawienie perforacji pokładu (no i kilku marynarzy “do smaku”).

A potem “brudzing”, morze na niebiesko i do gablotki.

Tylko...

Zastanawiam się, ile czasu zajmie mi to “tylko”... :>

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma to jak samemu zrobić sobie model nie oglądając się na firmy modelarskie

 

...szczególnie że od głębokiej waloryzacji do modelu zbudowanego od podstaw naprawdę nie jest daleko.

Bo i trzeba zdobyć porządną dokumentację, i wiele (a czasami BARDZO wiele ) elementów trzeba wykonać samemu bo nawet fototrawionki często pozostawiają wiele do życzenia.

A skoro tak - to po (....) płacić za "coś", z czego połowę trzeba będzie odciąć/odpiłować/zostawić-w-wypraskach i wyrzucić ?

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro tak - to po (....) płacić za "coś", z czego połowę trzeba będzie odciąć/odpiłować/zostawić-w-wypraskach i wyrzucić ?

niby tak.. ale człek bywa leniwy i korzysta z tej drugiej połowy

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hej.

I tak oto nadszedł koniec budowy (znaczy tak naprawdę koniec nadszedł wcześniej, ale zaprzyjaźnione aparaty fotograficzne pojechały sobie na wakacje/urlopy i relacja musiała poczekać).

Jako się rzekło - dorobiłem brakujące drobiazgi. Zrezygnowałem jedynie z bandery, wychodząc z założenia, że na pełnym morzu, w środku rejsu bojowego nikt w taki wersal się nie bawił.

 

No to czas na fotki:

th_ORP_Dzik_20080715_01.jpg th_ORP_Dzik_20080715_02.jpg th_ORP_Dzik_20080715_03.jpg

th_ORP_Dzik_20080715_04.jpg th_ORP_Dzik_20080715_05.jpg

th_ORP_Dzik_20080715_06.jpg

 

I tym optymistycznym akcentem kończę swoją przygodę z Dzikiem.

Do następnego modelu

 

Pozdrowionka

ZzB

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelik POZAKLASOWY... porostu

 

Te figurki na pomoście bojowym, dodają smaczku dla całości. Ciekawe tylko która konkretnie z nich to Kapitan Romanowski???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te figurki na pomoście bojowym, (...) Ciekawe tylko która konkretnie z nich to Kapitan Romanowski???

 

eee.... figurki mają 5 mm wysokości i co tu dużo pisać - nie są szczytem perfekcji. Dlatego wolę się nie przyznawać kto-jest-kim .

 

... tym bardziej chylę czoła, że od podstaw

Nie siać mi tu defetyzmu - budowa od podstaw NAPRAWDĘ nie jest trudna.

Pokuszę się nawet o opinię, ze jest łatwiejsza od kartonówki wykonanej w standardzie (bo możliwość szlifowania i szpachlowania plastiku pozwala na naprawdę wiele).

Zresztą - od kartonówek można właśnie zacząć, jeżeli ktoś nie czuje się jeszcze pewnie w samodzielnym projektowaniu części. Sugeruję spróbować z jakąś prostą wycinanką zmniejszoną z 200/250 do 350/400 z zamianą papieru na blaszkę/polistyren (polecam http://www.papershipwright.co.uk/ - sam kiedyś spróbowałem SMS Rhein coby się przekonać czy potrafię).

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.