Jump to content

Ślady eksploatacji


Recommended Posts

Jestem początkującym modelarzem i moje samoloty zawsze wyglądały jak prosto z fabryki. Chciałbym to zmienić więc pytam się jak dodać samolotowi trochę realizmu śladami eksploatacji, jak je wykonać i gdzie je umieścić.

Link to comment
Share on other sites

To jest niestety pytanie p.t. "jak namalować piękny obraz" - na te tematy ludzie całe książki piszą (o malowaniu modeli, nie obrazów), więc nikt Ci tutaj nie wskaże prostej drogi, bo jej niestety nie ma. Są dziesiątki technik i ich wariacji, ludzie robią niby to samo ale na różne sposoby i efekty są też różne, można się tego uczyć przez całe życie.
Proponuję na początek obejrzeć kilka filmów przyzwoitych modelarzy w sieci, to na pewno nie odpowie na Twoje wszystkie pytania, ale pomoże szukać nieco bardziej konkretnie.
Na początek 2 kanały, gdzie wszystko jest krok po kroku wyjaśnione, znajomość angielskiego nie jest konieczna:

https://www.youtube.com/channel/UC2UPftBhkCUwQyCGSQxCbNQ
https://www.youtube.com/channel/UC53hZgZPlQmKWFRFSpxbSxw

 

Link to comment
Share on other sites

Oglądaj jak najwięcej zdjęć samolotów, które robisz. Poznaj możliwości różnej chemii nawet domowej i kombinuj jak najwięcej jak to odtworzyć. Na początku na pewno coś popsujesz (wiem z własnego doświadczenia), ale za każdym razem nauczysz się czegoś nowego.

Poza tym jak pisze Solo.

Link to comment
Share on other sites

Anteq szukaj po Youtubie tutoriali oraz warsztatów, popdpatruj relacje z budowy na forach i blogach (np tutaj jeden po polsku http://www.modelpaint.pl/)http://www.modelpaint.pl/)
Zbieraj metriały fotograficzne - google. Pamietaj ze  samoloty nie brudza sie tak samo. Inaczej zużywała sie maszyna stacjonujaca w europie, inaczej wyspach pacyficznych inaczej na lotniskowcach. 
Eksperymentuj, probuj, nakupij sobie mnostwo mistercraftów czy innego taniego złomu z allegro na którym bedziesz mógł próbowac, eksperymentowac zanim wrzucisz na gotowy model. No i nie licz na super efekty za pierwszym razem. 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz osiągnąć szybki efekt, to radziłbym użyć olejnych artystycznych do cieniowania i brudzenia. Owa technika ma tą zaletę, że w zasadzie jest całkowicie odwracalna. Każdy efekt można osłabić lub zlikwidować (zmyć). Więc można bawić się niemal w nieskończoność bez strachu o zepsucie modelu. Przy okazji ucząc się i doskonaląc umiejętności.

Olejne artystyczne mogą posłużyć do wykonania większości efektów malarskich i eksploatacyjnych. CIeniowania (postshadingu), podkreślania linii podziału, robienia zacieków, okopceń itp. I to niewielkim kosztem, bo do samolotów powinny wystarczyć 4 (!) farbki. Czarna, biała, niebieska i brązowa (umbra). Z ich mieszania można uzyskać większość odcieni potrzebnych w modelach lotniczych. Owszem, jak ktoś chce to może zaopatrzyć się w całą paletę przeróżnych gotowych kolorów i odcieni. Ale te któe wymieniłem mogą zastąpić niemal wszystko. Tym bardziej na początku. 

Link to comment
Share on other sites

Do tego pudełeczko pasteli z których można zrobić pudry też się przydadzą

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.