Jump to content

Mroczny Rycerz , XA-26 A Invader , Italeri 1:72.


zloty
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Pierwszy prototyp Invadera był trzyosobowym bombowcem szturmowym z przezroczystym nosem dla nawigatora / strzelca i otrzymał oznaczenie XA-26-DE. Drugi samolot był dwumiejscowym nocnym myśliwcem i otrzymał oznaczenie XA-26A-DE. Początkowa umowa na dwa prototypy została poszerzona o produkcję trzeciego prototypu pod nazwą XA-26B-DE. Trzecim egzemplarzem był trzyosobowy samolot szturmowy, wyposażony w działo 75 mm w metalowej obudowie nosa. Wszystkie trzy prototypy miały zostać wykonane w fabryce Douglas w El Segundo.

Większość pierwszych nocnych testów przeprowadzono na pierwszym prototypie XA-26. Wkrótce rozpoczęły się równoległe testy nocnego myśliwca i maszyny z nieprzezroczystym nosem, chociaż lwia część testów w locie została przeprowadzona właśnie na XA-26. Oprócz słabego chłodzenia silnika nie było żadnych szczególnych problemów z samolotem, chociaż, jak zawsze w przypadku nowej maszyny, pojawiło się wiele drobnych problemów.

W początkowej umowie na prototyp Invadera ustalono, że jeden z dwóch zamówionych samolotów powinien zostać ukończony jako myśliwiec nocny pod oznaczeniem XA-26A-DE. Po wyprodukowaniu samolot otrzymał numer seryjny 41-19505. Zgodnie z projektem załoga XA-26A składała się z dwóch osób - pilota i operatora radaru / strzelca. Na dziobie był centymetrowy radar MIT AI-4. Broń strzelecka całkowicie różniła się od wersji samolotu szturmowego i bombowca. Wewnątrz zasobnika podkadłubowego zainstalowano cztery przednie działka 20 mm. Zapas amunicji umieszczono w komorze bombowej. Dodatkowo na grzbiecie umieszczono jedną zdalnie sterowana wieżę z czterema karabinami maszynowymi 12,7 mm.

Chociaż testy w locie zakończyły się powodzeniem, XA-26A nie wszedł do produkcji, ponieważ samolot nie wykazał żadnych znaczących osiągów w porównaniu ze specjalnym nocnym myśliwcem Northrop XP-61 Black Widow, który rozpoczął testy około dwa miesiące wcześniej niż XA-26A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.