Skocz do zawartości

HMS Indefatigable - fregata Pellewa (Le Superbe 1/150 Heller)


Forest

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nic tutaj nie budowałem, czas najwyższy! Na warsztat trafiła 'Le Superbe' z Hellera, stareńki, ale jakże urokliwy, model. Muszę przyznać, że dawniej Heller nie bawił się specjalnie w poprawność polityczną, wystarczy spojrzeć, jakimi flagami udekorowali model na okładce :haha:

Ja jednak postanowiłem nadać wypustowi Hellera nieco splendoru najwspanialszej floty świata. Budować będę tytułową HMS 'Belleisle', czyli 74-działowy francuski okręt liniowy 'Lion', którego nazwę jeszcze w trakcie budowy zmieniono na 'Marat' (brzmi znajomo - niespokojne czasy lubią się powtarzać...). Po kilku miesiącach służby w maju 1795 roku, 'Marat' stał się 'Formidable' (Potężny), by już niecały miesiąc później, w pobliżu portu Lorient, wywiesić na maszcie Białe Gacie Kapitana, pokazując stosunek do swojej nazwy i francuskiej tradycji :haha:

Anglicy ochrzcili okręt 'Belleisle', jako że pochrzaniły im się nazwy francuskich wysepek, i sądzili, że zdobyli ją koło tej wyspy - w rzeczywistości miało to miejsce koło wyspy Groix. W sumie może i dobrze, jakoś 'Belleisle' lepiej brzmi :glupek:

Pod nową nazwą brał udział w bitwie pod Trafalgarem, będąc drugim okrętem w linii wiceadmirała Collingwooda, gdzie wdał się w walkę z siedmioma (sic!) okrętami sojuszu franko-hiszpańskiego, i jako jedyny z angielskiej floty stracił wszystkie maszty, ale nie poddał się, i po 45 minutach walki na pomoc przyszły mu pozostałe okręty z linii. Po bitwie 'Belleisle' została odholowana do Gibraltaru przez fregatę HMS Naiad. 

Dwa lata później, wraz z pięcioma innymi okrętami, brała udział w zajęciu duńskich okrętów w Indiach Zachodnich, oraz późniejszej okupacji duńskich posiadłości w tychże. 

Od 1811 HMS 'Belleisle' była w składzie Floty Kanału, stacjonując w Portsmouth, gdzie w 1814 roku podjęto decyzję o  jej rozebraniu. 

To tyle w temacie wstępu historycznego, i mniej więcej tyle właśnie można znaleźć na Wikipedii :haha:

Jakby ktoś był zainteresowany pełnym inboxem, można go znaleźć pod tym linkiem:

https://www.mojehobby.pl/products/Le-Superbe.html

Ja natomiast od siebie dorzucę kilka zbliżeń :piwo: Po modelu niestety widać jego wiek (formy są z 1977 roku, ja kupiłem wznowienie z lat 80-tych). Sporo szczegółów jest rozmytych, nadlewki są dosłownie wszędzie, gretingi to jakieś potworki... Sporo roboty będzie z doprowadzeniem tego do odpowiedniego poziomu. Z drugiej jednak strony, bardzo fajnie wyszło deskowanie pokładów, faktura drewna na wszystkich widocznych elementach to również miły dodatek. Szkoda tylko, że całkowicie pominięto deskowanie burt - chyba, że Francuzi pod koniec XVIII wieku opanowali budowanie kadłubów z ogromnych połaci sklejki :haha:

Minusem jest też sposób, w jaki przedstawiono w modelu miedzianą okładzinę dna, sięga do dolnego pokładu działowego, co jest sporą przesadą... 

Dobra, koniec pitolenia, czas na trochę zdjęć, wkrótce postaram się zaprezentować pierwsze zdjęcia z warsztatu :tancze:

 

IMG_20200609_170707.jpg

IMG_20200609_170401.jpg

IMG_20200609_170330.jpg

IMG_20200609_170117.jpg

IMG_20200609_170103.jpg

IMG_20200609_165458.jpg

IMG_20200609_190430.jpg

Edytowane przez Forest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu niestety nie widać za dobrze, ale na tle bezana powiewa... Biała Flaga :haha:

Przeróbek będzie sporo na Anglika, ale i tak są nieuniknione, więc czemu nie? :tancze:

Edytowane przez Forest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale nie mogłem sobie odmówić małego żartu na temat francuskiej tradycji... Tym bardziej, że na moim pudełku nie ma nawet cienia lilii :haha: :haha: :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Żyję! :haha:

Uff, dwa lata i dwie przeprowadzki później, jeszcze żyję :lol:

Tak czy siak, odkopałem "prześcieradłopława", miejsce na biurku jest, pasowałoby w końcu ruszyć z de facto urodzinowym modelem z przed ponad dwóch lat :haha:

Założenia przebudowy nadal są aktualne, choć tuż za "horyzontem zdarzeń" czai się pomysł, by na bazie kadłuba Le Superbe wykonać model HMS Indefatigable Pellewa. Wymagałoby to oczywiście zgolenia pokładów, oraz skrócenia nieco kadłuba, ale możliwości po temu są... 

Cóż czynić? :hmmm:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Forest napisał:

HMS Indefatigable Pellewa.

to bardzo cieakawy pomysł ale jak ty to chcesz pokroić i złożyć do kupy to jeszcze ma wyobraźnia zbyt wątła :)... podjudzam ,,, bo to fajny pomysł tak czy inaczej patrzam 

 

Edytowane przez laskonogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, laskonogi napisał:

to bardzo cieakawy pomysł ale ja ty to chcesz pokroić i złożyć do kupy to jescze ma wyobraznia zbyt wątła :)... podjudzam ,,, bo to fajny pomysł tak czy inaczej patrzam 

Polecam sekcję o żaglowcach na tym forum, czego oni tam nie robią w tych malutkich skalach(1/150, 1/144, 1/200 1/180)na plastikach i w scratchu  to się w głowie nie mieści

https://www.wettringer-modellbauforum.de/forum/index.php?page=Thread&threadID=61865&pageNo=15

 

A koledze Forest życzę wytrwałości w pracy żeby nie skończyło się jak tu. Im więcej wiatrołapów tym lepiej😀

https://modelshipworld.com/topic/7347-le-superbe-by-algeciras1801-heller-plastic-1150-converted-to-hms-belleisle/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest takie trudne, przynajmniej na wysokość 😉

Gorzej na długość. Indefatigable miała na dolnym pokładzie 26 armat, podczas gdy na Le Superbe jest ich 28. Muszę znaleźć miejsce na śródokręciu, gdzie burty idą w miarę równolegle do siebie, i tam wyciąć fragment. I jeszcze muszę tak to zrobić, żeby odstępy na obu pokładach się zgadzały... :haha:

Pi razy oko, coś takiego - maziaki ołówkiem tylko poglądowe, najpierw muszę wszystko na gładko zeszlifować :lol:

IMG_20221017_215813.jpg

Edytowane przez Forest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CH123, dzięki za linki :piwo:

Ten z Belleisle widziałem, nawet chciałem się wzorować, ale niestety wątek się urwał... 

Muszę popatrzeć na to niemieckie forum, ale to na kompie, na telefonie się do bani wyświetla... 

Właśnie, jak tam twój Le Superbe? :wink: :piwo:

Edytowane przez Forest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Forest napisał:

Właśnie, jak tam twój Le Superbe? :wink: :piwo:

Leży i czeka na swoją kolej. Póki co wpadłem na "genialny" pomysł robienia prawie od zera na podstawie planów francuskiego 118-działowego liniowca 😅. Na razie jakoś idzie, zobaczymy czy go w ogóle skończę. A jak skończę to też jakiś Le Superbe lub inna 74 jest w planach tylko trochę większa😈

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest...wyznaczyłeś sobie ciekawe i jednak dość trudne zadanie. Trzymam kciuki za jego powodzenie:super:.Może wreszcie na forum bedzie trochę więcej tych białych szmatek. 

P.S. Strona https://www.wettringer-modellbauforum.de/forum/index.php?page=Index polecana przez CH jest naprawdę fajna, ciekawa i przydatna.

  Powodzenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Forest changed the title to HMS Indefatigable - fregata Pellewa (Le Superbe 1/150 Heller)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.