Skocz do zawartości

Farby Vallejo Model Color a aerograf


greg77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam sporo wolnego czasu, wiec zasiadlem do mojego opuszczonego od 3 lat hobby, po wyjeciu kartonow z farbami okazuje sie, ze czesc moich Tamek powysychala, czesc jest ok, ale mam zamiar zabrac sie za model a zamowione nowe farby beda u mnie w czwartek lub piatek. Okazuje sie, ze Vallejo te pod pedzel sa ok i zastanawiam sie, czy nie dalo by sie ich jakos przygotowac pod aero, mam rozcieczalnik X20A tamki, ale pamietam, ze robila sie z nim jakas kaszka. Ktos cos doradzi czy to rozcieczac sposobem domowym?

IMG_9310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozcieńczasz to denaturatem albo wódką, w ostateczności wodą. Ale odradzam lanie VMC do aerografu, chyba że masz jakąś sporą dyszę, 0.35 albo większą. Będziesz miał problem z pluciem farbą, a potem z wyczyszczeniem aerografu.

Do aerografu są Vallejo Model Air, które mają (podobno) drobniejszy pigment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tak, wiem o Vallejo Air, kiedys nawet uzywalem, ale z dostepem do nich mialem problem, moze w Polsce sa dostepne bez problemu tak u mnie w Irlandii, Tamyia, MrColor albo wlasnie pod pedzel do figurek Arma, humbroli nie trawie.

Wodka, mowisz...trzeba bedzie jednak isc po flaszke, ach ten urlop.

A IPA sie nada?

Zreszta jak odradzasz to moze poczekam na Tamki, bo wlasnie tak mi sie wydaje, rozcienczalem X20A kiedys jedna z nich i kasza leciala.

Edytowane przez greg77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować IPA rozcieńczone z wodą 50/50 albo nawet więcej na korzyść wody, czysta IPA ścina taką farbę. Ale tak jak pisałem z osobistego doświadczenia, połączenie VMC i aerografu działa słabo. Część farb da się położyć, część nie.

Jeśli już koniecznie chcesz spróbować i uda ci się rozcieńczyć tym co masz pod ręką, to pamiętaj żeby nakładać cienkie warstwy i dać im przeschnąć. Pierwsza to powinna być tylko mgiełka na plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ciekawe rzeczy piszesz Fixer... Ja wszystkie swoje modele maluje z aero VMC od kiedy weszły na Polski rynek, rozcieńczam wodą - nic się nie zatyka. Aero Neo Iwata 0,2mm. Aby nie pluło Ci farbą - zdejmij kapsel ochraniający końcówkę iglicy - nie będzie się miała gdzie zbierać farba do plucia. 
Co do rozcieńczania - każdy kolor tak naprawdę wymaga nieco innego rozcieńczenia. Musisz nauczyć się rozcieńczać po kropli i " na oko". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wtrącę. Również maluję iwata hp BH 0,2 bez ochrony iglicy, głównie VMC. Rozcieńczam wódką i idzie. Z tym że proporcie rozcieńczania to 10:1. Fakt, przytyka się, ale na bieżąco w trakcie malowania przecieram iglice nasączonym patyczkiem do ucha. Zrobiłem już tak kilka modeli, w tym polowe sporej dioramy i przez rok ani razu nie rozkręcałem aerka do czyszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem malowanie mieszanką z Vallejo M.C. , też mialem problem z zapychaniem aero. Rozcieńczenie gdzieś 2:1 z rozcieńczalnikiem Vallejo plus 10% retardera. Problem ustał po przefiltrowaniu farby - do otwartej strzykawki 5ml na dno wrzucam fragment chusteczki higienicznej, wlewam roztwór już nad zbiorniczkiem aero, bo sam wycieka, wyciskam resztę tłokiem. Zapomniałem  o zatykaniu się chińczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.