Skocz do zawartości

Zalewanie linii podziału - specyfiki


moskal

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano. 

Przeczytałem kilka tematow na forum odnosnie zalewania linii podziału i zdania są tutaj podzielone. Obejrzałem filmik do którego link daje poniżej, mógłby ktoś mnie pokierować co kupic i na jakim etapie sklejania modelu stosować żeby uzyskac taki efekt jak na filmie od 38 minuty?  Z tego co wyczytałem to : pogłębienie linii podziału ---> podkład ---> baza ---> kalki ---> bezbarwny ---> zalewanie linii. Niech mnie ktoś poprawi jeśli kolejność jest złaBędę składał Corolle WRC 1:24 z Tamki i chciałbym sprobowac takiego patentu. Z góry dziekuję za informacje. 

 

 

Edytowane przez moskal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo kolejność prac, którą podałeś się zgadza, ale...

  • przed kalkami dobrze jest na bazę położyć błyszczący lakier bezbarwny, wówczas kalka lepiej siądzie i będzie mniej srebrzyć;
  • dużo informacji jest tu na forum, czy na youtubie o tej technice - poszukaj sobie „pin wash”;
  • są gotowe washe tego typu np. panel liner od tamki, możesz sobie również zrobić sam washa na bazie farb olejnych;
  • do zmywania washa używaj patyczka higienicznego lekko nasączonego white spiritem;
  • zrób też sobie najpierw próbę, czy wash nie wchodzi Ci w reakcję z lakierem;
  • do washowania lakier musi być dobrze stwardniały;
  • po położeniu washa poczekaj, żeby dobrze wysechł;
  • po washu kładziesz też warstwę lakieru.

To tylko takie ogólne moje uwagi, ale może naprowadzą Cię na zgłębienie tego zagadnienia.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazna zasada: Na lakier akrylowy dajemy wash olejny a na lakier olejny wash akrylowy.

Chodzi o to żeby wash  nie wchodził w reakcję z lakierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie czarny wash.Brązowy (ciemnobrązowy)lub ciemnoszary będzie ok.Co niektórzy robią sobie wash sami.AK robi fajne washe ,PLW MiGa też mogą być.

Edytowane przez Xmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Xmen napisał:

Tylko nie czarny wash.Brązowy (ciemnobrązowy)lub ciemnoszary będzie ok.Co niektórzy robią sobie wash sami.AK robi fajne washe ,PLW MiGa też mogą być.

 

On będzie stosowany do zalewania linii podziału tylko i wyłącznie w rajdówkach, nie nada się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO do samochodów i to w 1:24 czarny wash będzie ok. Zresztą chyba na tym filmie co wstawiłeś linie są na czarno właśnie zalane.

Ew. jeśli zamierzasz tylko linie podziału podkreślać to sprawdź sobie hasło "gundam marker"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz.

2 minuty temu, Fixer napisał:

Zresztą chyba na tym filmie co wstawiłeś linie są na czarno właśnie zalane.

To że ktoś tak zrobił nie znaczy że zrobił prawidłowo.

Powtórzę się ale zrobisz jak uważasz.To twój model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fixer napisał:

IMHO do samochodów i to w 1:24 czarny wash będzie ok. Zresztą chyba na tym filmie co wstawiłeś linie są na czarno właśnie zalane.

Ew. jeśli zamierzasz tylko linie podziału podkreślać to sprawdź sobie hasło "gundam marker"

 Gundam marker nie reaguje z akrylem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to nie wiem, ale po to jest właśnie w formie markera, żeby można go było precyzyjnie aplikować i nie trzeba było potem ścierać. Jak przejedziesz nim po dobrze wyschniętym akrylu to nie powinno nic się stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Rozumiem, że tym markerem trzeba normalnie przejeżdżać po liniach podziału i je pokrywać kolorem? Nie przykłada się go w jednym miejscu I on sam nie zalewa linii?  Pytam bo widziałem na necie film jak gość przykładał marker do początku linii i ona sama się zalewała, u mnie to nie występuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.