Skocz do zawartości

Albatros D.III OAW W.Nr 2586/17 - 1/72 - Roden


ZIO BY NAITT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Rozpoczynam psucie kolejnego zestawu , tym razem wybór padł na Albatrosa D.III z Rodena .

 

Model planuję wykonać jako egzemplarz nr 2586/17 , wyprodukowany w zakładach OAW w Pile .

 

Na maszynie tej latał w Szkole Pilotów w Ławicy instruktor Adam Haber-Włyński .

 

29_4.jpg

gos3.jpg

 

Mój model będzie odbiegał nieco wyglądem od maszyny z sylwetki , tzn. będzie posiadał zaokrąglony ster kierunku (OAW) , biało-czerwony kołpak śmigła (znak charakterystyczny Albatrosów z Ławicy , oraz nie będzie posiadał uzbrojenia .

 

Na razie ulepiłem tyle :

 

DSCF7903.jpg

 

Szczególnie cieszę się z w miarę bezproblemowego sklejenia górnego płata ( ci co sklejali Rodnowskie Albatrosy wiedzą o co chodzi )

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny temat sobie wybrałeś, mój ulubiony Albik, niestety z braku czasu i projektu zwanego Halifax odpływa mi gdzieś w siną dal.

 

Poszukaj jeszcze w źródłach o malowaniu tej maszyny, bo te jest raczej nieprawidłowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kalki dla tego konkretnego egzemplarza ( w skalach 1/72 i 1/48 ) daje Kagero w swojej publikacji dot. Albatrosów .

 

Hadzi , podziel się ze mną swoją wiedzą na temat malowania tej maszyny - będę dźwięczny

 

Właściwie to fascynuje mnie malowanie płatów , bo jestem przekonany że kadłub był przemalowywany .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Tak się składa, że też przymierzam się do tegoż właśnie aparatu, w malowaniu z Ławicy. Początkowo miałem zamiar wykonać go z godłem Włyńskiego, ale jak wspomniał Hadzi... za dużo wątpliwości. Co do malowania płatów to w zasadzie tutaj nie ma niespodzianki - OAW dawało na "DeDrei" najczęściej deseń Olive Green/Mauve/Pale Blue (spód). Natomiast najbardziej intrygujący jest moim zdaniem kadłub - większość źródeł podaje z maniackim uporem, ze był ciemnozielony. Natomiast wg. mnie był w kolorze drewna. Doszedłem do takiego wniosku po porównaniu kontrastu na fotografiach. Oczywiście mogę się mylić, ale.... istnieje też spore prawdopodobieństwo, że mam rację

pozdrawiam

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja założyłem że na Ławicy maszyna została remontowana a co za tym idzie malowana - nie daje mi spokoju umiejscowienie numeru seryjnego ( na kadłubie zamiast na usterzeniu pionowym ) oraz krój liter i cyfr .

 

W sprawie sylwetek zastanawia mnie jeszcze jedno : dlaczego na większości z nich samolot posiada klasyczny statecznik pionowy , skoro został wyprodukowany w zakładach OAW

Kwestia ta niezwykle mnie frapuje , tym bardziej że są znane zdjęcia maszyn trzeciej serii OAW ( wcześniejsze i późniejsze numery ) i wszystkie one posiadają statecznik owoidalny ...

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do statecznika bo łatwiej - nie ma zdjęć, ja uważma że ma taki jak w D.V. - na 98%

Co do malowania to podzielam słowa Avi (pozdrawiam kolegę), że na 99% drewno bejcowane - czyli wychodzi ciemne.

Co do płatów to tu jeszcze mniej pewności bo mogły być jeszcze w kamo 3-kolorowym z góry dwa kolory zielone i brąz.

 

Przy tym samolocie nie ma nic na 100% pewnego, wiadomo tylko ze ma wzmocniony płat dolny i dodany "zastrzał przeciwskrętny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik malowany srebrem i mosiądzem , na to czarny pigment - ot tyle ...

 

Aktualnie grzebię sobie przy okolicach kabiny i pojawiło się kolejne pytanie :

 

Skoro wiadomo że maszyna nie posiadała uzbrojenia oraz że łoża karabinów zostały zasłonięte bliżej nie zidentyfikowaną pokrywą , czy będzie błędem jeśli usunę owiewki podajników amunicji i wyrzutników łusek

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zio, wracam do malowania i twojego posta na innym forum.

konsultowałem sprawę ze znawcą tematu i doszliśmy do wniosku że Avi jest chyba najblizej prawdy, czyli skrzydła zieleń niemiecka i fiolet. Na pewno nie był to wyłącznie zielony, bo widać na dolntm lewym skrzydle jaśniejsza plame. Kadłub wood.

Co do kmów, to ciężko coś powiedzieć może tylko wykręcili je i nawet nie zaślepili? Może zaślepili a nie zdemontowali kanłów doprowadzających taśmy i odbierających łuski? Tego chyba nikt nie rozstrzygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosiądz to też produkt Humbrola

 

Co do malowania , to czuję się przekonany i postanowiłem wykonać kadłub w barwach naturalnych , natomiast płaty otrzymają klasyczny schemat malowania OAW w barwach zielono-fioletowych .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport słowny - udało mi się wczoraj zrobić :

 

1. Usterzenie pionowe - faktura sklejki na stateczniku , barwa płótna na sterze .

 

2. Usterzenie poziome - te już zrobiłem na gotowo - po prostu chciałem wypróbować mauve od Vallejo ...

 

3. Spasowałem do kupy kadłub - dremel i podobne akcesoria były w użyciu ...

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

No fajniście się to wszystko zapowiada . Tylko Konradzie, na Boga Wszechmogącego, zmień ten fioletowy koszmar!!! Niemiecki "fiolet" - Mauve, posiadał odcień ciemnego, złamanego i nieco "brudnego" różu pomieszanego z odrobiną fioletu (zachowały się na szczęście oryginalne fragmenty płótna, jak i oryginalne farby) )))))). On NIE BYŁ FIOLETOWY !! Jeszcze, jak widzę, nie jest za późno na przemalowanie tego koloru ;)

pozdrawiam

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przemaluję ...

 

Ostatnio gustuję w akrylach Vallejo - Avi , zgaduję że posiadasz wzornik Methuena - czy mógłbyś mi pomóc w wyborze odp. koloru

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał małą prośbę do autora relacji... Czy byłaby taka możliwość żeby ZIOM przedstawił by mi skan albo zdjęcie jego instrukcji tego modelu... Konkretnie chodzi mi o silnik... A jeszcze dokładniej Przewody bądź rurki idące od skrzydła do silnika... Może być też dokładne zdjęcie gotowego modelu z uwzględnieniem sekcji silnika i układu paliwowego...

Mam podobny model ALBATROSA ale w "starej" wersji i w modelu tym jest dość nieczytelna instrukcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przemaluję ...

 

Ostatnio gustuję w akrylach Vallejo - Avi , zgaduję że posiadasz wzornik Methuena - czy mógłbyś mi pomóc w wyborze odp. koloru

 

PZDR

 

Powiem tak, z istniejących i dostępnych na rynku farb modelarskich jedynie dwie dość wiernie oddają ten albatrosowski kolor Mauve. Piszę "albatrosowski", bo już np. z zakładów Junkersa czy LVG był zupełnie inny. Jesli nie chcesz mieszać, to polecam Misterkita (do kupienia w Karayi, również wysyłkowo) oraz Agamę (dystrybutor Jadar, sa dostępne w sklepach modelarskich). Szczegóły posłałem Ci na maila

zdrówka

Avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.