Skocz do zawartości

Kolejność warstw. Pomocy.


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, proszę pomóżcie mi dokończyć model

Niedługo kończę mojego A-10. 

Maluję akrylami. W większości będzie to revell (kadłub i skrzydła), ale też pactry (komory podwozia i samo podwozie, kokpit, silniki, uzbrojenie). 

I teraz: chcę model dobrze polakierować. Przede wszystkim zależy mi na tym, by wyszły mi ładne, MATOWE kalkomanie, bo zawsze mi się, skubane, świecą i przyzwoite washe (jestem jeszcze początkujący).

Proszę napiszcie mi, jaką kolejność działań sugerujecie. Aha, maluję pędzlem. Poprzedni model lakierowałem sprayem (vallejo), ale nie do końca jestem zadowolony z efektu. Chciałbym mimo wszystko nałożyć teraz lakier pędzlem - czy tak w ogóle można? Który polecacie?

Nie mam aerografu.

Chciałem tak: 

1. Akryl

2. Lakier gloss 

3. Washe  kalkomanie

4. Lakier matt

Co radzicie?

Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam, Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipsg napisał:

Akryl, lakier, kalki, znów lakier na kalki, wash, końcowy lakier. 

Dzięki! Czy masz jakieś sugestie/porady jeśli chodzi o nakładanie lakieru pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz jeszcze zasugerować jakiś lakier?

Czy to byłoby ok?

https://allegro.pl/oferta/gunze-h101-premium-clear-lakier-bezbarwny-blys-9301832624

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dwa pierwsze lakiery z Twojej wyliczanki to glossy a na koniec matt?

Czy możesz jakieś polecić? Czy ten który wkleiłem jest ok?

PS. A do czego i kiedy Sidolux? O sidoluksie słyszałem już różne opowieści, ale w sumie do czego go używać? Zamiast jakiegoś lakieru?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H101 do pędzla odradzam. Może się da, ale na pewno trzeba wprawy. 

Jak nie masz aerografu to Sidolux będzie chyba najlepszym substytutem akrylowego lakieru błyszczącego. Nakładasz bez rozcieńczania z butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Fixer napisał:

H101 do pędzla odradzam. Może się da, ale na pewno trzeba wprawy. 

Jak nie masz aerografu to Sidolux będzie chyba najlepszym substytutem akrylowego lakieru błyszczącego. Nakładasz bez rozcieńczania z butelki.

Czyli wobec tego powinno być:

1. Akryl

2. Sidolux

3. Kalkomania

4. Sidolux

5. Wash

6. Lakier matt

 

A prócz sidoluksu nie polecasz żadnego lakieru gloss do nakładania pędzlem?

Dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux zastępuje lakiery błyszczące do rozdzielania warstw, i nakłada się go pędzlem bez żadnych problemów. Nigdy nie używałem "profesjonalnych" lakierów błyszczących między kolejnymi etapami pracy nad modelem, ale wiem że są puryści, dla których sidolux jest niedopuszczalny. Ja się z nimi nie zgadzam 😉  Obawiam się z drugiej strony, że nakładanie matowego lakieru pędzlem będzie cholernie ciężkie. 

 

Na sam koniec zawsze pryskam lakierem w sprayu, matowym albo półmatowym. Przyjemnie się pracuje z lakierem Tamiya TS-80 (matowym) i TS-79(półmat). Robiąc samoloty nie przyzwyczajaj się do matu, bo powłoki samolotów niekoniecznie są matowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, filipsg napisał:

Na sam koniec zawsze pryskam lakierem w sprayu, matowym albo półmatowym. Przyjemnie się pracuje z lakierem Tamiya TS-80 (matowym) i TS-79(półmat). Robiąc samoloty nie przyzwyczajaj się do matu, bo powłoki samolotów niekoniecznie są matowe.

No wlaśnie - ale pryskasz matem cały gotowy, złożony już model (oczywiście z zabezpieczeniem niektórych elementów)? Ja pryskałem ostatni lakierem Vallejo, ale nie mam jeszcze wprawy. Są miejscami zacieki, miejscami jest grubiej, nie umiem za dobrze zabezpieczyć miejsc, w które lakier ma nie wchodzić... Czy można jakoś doskonalić technikę "pryskania"?  Czy są jakieś dedykowane substancje, taśmy, które dobrze zabezpieczają przed lakierem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.