Jump to content

Podstawowa chemia do weatheringu pancerki


Recommended Posts

Różnie to bywa, doszedłem do wniosku, że czas spróbować zredukować stosik pancerki, jaki nazbierałem w "poprzednim życiu" modelarskim.

Potrzebuję porady z "siuwaksami", taki wiecie, rozumiecie, podstawowy zestaw do prostego przybrudzenia tego, co jak wąż po ziemi pełza. W lotnictwie współczesnym wiele tego nie trzeba, ale jak podglądałem jak ludzie swoje modele czołgów maltretują, to trochę się można pogubić. Washe, filtry, pigmenty, obicia, otarcia, zacieki, plamy, błoto... Specyfików za pierdylion zł można uzbierać, a nie o to mi chodzi. Na początek jakieś kilka podstawowych kolorów olejnych by się przydało, jakieś uniwersalne pigmenty i kolory do obić. Może pigment metaliczny do krawędzi?

Link to comment
Share on other sites

Co modelarz to ma swoje pateny. Możesz kupić gotowe washe od MIG-a czy AK itp, lub kupić farby olejne te dla plastyków i tu jest duży zakres zastosowań. Możesz z nich zrobić swojego washa, biedronkę, filtr i inne brudzenia.

Możesz kupić kilka gotowych pigmentów tu już bym proponował dobierać do konkretnych teatrów działań. Z pigmentów możesz wymieszać błoto samemu. 

 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie chodzi o jakieś podstawowe kolory olejnych i pigmentów. Nie chodzi mi o oblepienie modelu na grubo czy zrobienie na wpół zardzewiałego wraku. Delikatne obicia, delikatna modulacja kolorów, lekkie przykurzenie, jakieś zacieki. Teatr działań to na razie głównie Europa - Tiger II, Jagdtiger, Challenger I, Leopard 2E, Leclerc. Może dojdzie Tiger I  (Francja). Nie wiem, jakich kolorów olejnych powinienem użyć do np. biedronki, co na przykurzenie gąsienic.

Patrzyłem na zestawy do modulacji:

abteilung-oils-set-abt308-base-color-alt

Różowy? Niebieski? Nie do końca im ufam, pewnie jakaś zieleń by się przydała...

Edited by Tap-chan
Link to comment
Share on other sites

Z pigmentów to proponuje coś jak Europe Earth, Track Rust, Sand, Black i White. To chyba najbardziej podstawowe z których możesz sobie ew wymieszać ciemniejsze lub jaśniejsze. 

Oleje no to podobnie czarny, biały, 2 lub 3 brązy i ze 2 lub 3 niebieskie, czerwony i żółty i masz zestaw z którego możesz sobie mieszać.

 

Taki zestaw jest dosyć uniwersalny nawet do lotniczych tematów. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.