Skocz do zawartości

Podstawowa chemia do weatheringu pancerki


Tap-chan

Rekomendowane odpowiedzi

Różnie to bywa, doszedłem do wniosku, że czas spróbować zredukować stosik pancerki, jaki nazbierałem w "poprzednim życiu" modelarskim.

Potrzebuję porady z "siuwaksami", taki wiecie, rozumiecie, podstawowy zestaw do prostego przybrudzenia tego, co jak wąż po ziemi pełza. W lotnictwie współczesnym wiele tego nie trzeba, ale jak podglądałem jak ludzie swoje modele czołgów maltretują, to trochę się można pogubić. Washe, filtry, pigmenty, obicia, otarcia, zacieki, plamy, błoto... Specyfików za pierdylion zł można uzbierać, a nie o to mi chodzi. Na początek jakieś kilka podstawowych kolorów olejnych by się przydało, jakieś uniwersalne pigmenty i kolory do obić. Może pigment metaliczny do krawędzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co modelarz to ma swoje pateny. Możesz kupić gotowe washe od MIG-a czy AK itp, lub kupić farby olejne te dla plastyków i tu jest duży zakres zastosowań. Możesz z nich zrobić swojego washa, biedronkę, filtr i inne brudzenia.

Możesz kupić kilka gotowych pigmentów tu już bym proponował dobierać do konkretnych teatrów działań. Z pigmentów możesz wymieszać błoto samemu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o jakieś podstawowe kolory olejnych i pigmentów. Nie chodzi mi o oblepienie modelu na grubo czy zrobienie na wpół zardzewiałego wraku. Delikatne obicia, delikatna modulacja kolorów, lekkie przykurzenie, jakieś zacieki. Teatr działań to na razie głównie Europa - Tiger II, Jagdtiger, Challenger I, Leopard 2E, Leclerc. Może dojdzie Tiger I  (Francja). Nie wiem, jakich kolorów olejnych powinienem użyć do np. biedronki, co na przykurzenie gąsienic.

Patrzyłem na zestawy do modulacji:

abteilung-oils-set-abt308-base-color-alt

Różowy? Niebieski? Nie do końca im ufam, pewnie jakaś zieleń by się przydała...

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pigmentów to proponuje coś jak Europe Earth, Track Rust, Sand, Black i White. To chyba najbardziej podstawowe z których możesz sobie ew wymieszać ciemniejsze lub jaśniejsze. 

Oleje no to podobnie czarny, biały, 2 lub 3 brązy i ze 2 lub 3 niebieskie, czerwony i żółty i masz zestaw z którego możesz sobie mieszać.

 

Taki zestaw jest dosyć uniwersalny nawet do lotniczych tematów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.