Skocz do zawartości

RFM - 1/35 M4A3 76 HVSS


Baldigozz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie. Jako, że mimo iż model ten jest już chwilę na rynku, a jakoś nie widać go wśród modelarzy postanowiłem wrzucić trochę zdjęć. RFM wydało pierwszego, prawdziwego Shermana z wnętrzem, bo do tej pory o ile się nie mylę byliśmy skazani jedynie na zestawy waloryzacyjne CMK, a i to do wąskiej grupy czołgów M4. Pozostaje mieć nadzieję, że to nie jednorazowy wybryk ale przynajmniej wstęp do kolejnych wozów na bazie podwozia M4A3, czyli pojawi się zestaw z armatą 75 mm, ze 105-tką.

Zestaw jak na razie bardzo przyjemny, mogę jedynie wskazać, że przedział silnikowy najlepiej chyba montować przed przyklejeniem tylnej ściany wanny. Ja gródź wewnętrzną i tylną ścianę osadziłem wcześniej i wtedy silnik wciska się cokolwiek na siłę. 

20210307_163300.jpg

20210307_163317.jpg

20210307_163333.jpg

20210307_163345.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Baldigozz napisał:

...RFM wydało pierwszego, prawdziwego Shermana z wnętrzem, bo do tej pory o ile się nie mylę byliśmy skazani jedynie na zestawy waloryzacyjne CMK, a i to do wąskiej grupy czołgów M4.

Niedawno było pisane na forum - wnętrza to CMK (M4 i M4A1) Resicast (M4A4) i nieprodukowane już TMD.

I tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CMK zestaw mam gdzieś zachomikowany. Skończyło się na tym, że nie mogłem się zdecydować w co go pakować. Poza tym nie przepadam za żywicami. Co do RFM wiem, że wytykają im różne błędy merytoryczne w niemieckiej pancerce ale tak modelowo są właściwie samoskładalne. Wczoraj poskładałem do kupy kadłub i na razie na sucho zgłębiam instrukcję w zakresie wózków. Trochę mnie zaskoczyło, że chyba wszystko jest wskazane nie do klejenia, bo są pracujące. 

Szerzej zaś, obrodziło w produkty shermanowe, bo Meng wypuścił swoje pierwsze, a oni robią też osobne zestawy wnętrz, to może i dla Shermanów coś takiego będzie. Miniart i Takom weszły w temat M2/M3 i to z wnętrzami więc konsekwentnie może pójdą dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub zamknięty i większość drobiazgów już na nim. Muszę przyznać, że RFM robi piękne narzędzia. Postanowiłem, że skrzynki rozprężne spalin czy jak one się tam nazywają zamontuję w dwóch możliwych pozycjach. Wózki udało mi się wczoraj zmontować, faktycznie dwa punkty klejenia i są ruchome. Teraz przymierzę się do gąsienic, bo wyglądają w instrukcji przerażająco więc lepiej mieć to za sobą. W założeniu też mają być ruchome. 

W pudełku jest taka uniwersalna ramka z uzbrojeniem dodatkowym. Oprócz pół calówki jest i 0.30 cala, pm-y. Różne wersje luf, kołysek. Bardzo ładny detal.

20210310_182917.jpg

20210310_182931.jpg

20210310_182956.jpg

20210310_183012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Baldigozz napisał:

... Postanowiłem, że skrzynki rozprężne spalin czy jak one się tam nazywają zamontuję w dwóch możliwych pozycjach. ...

Deflektory !!!

 

Nie znam się dobrze na M4A3 - ale to chyba bardzo późny typ deflektora z produkcji już w 1945.

Coś mi brakuje detalu od środka tych deflektorów RMF - sprawdzę w domu czy tasca nie ma lepszych.

 

A co do modelu - wnętrze na razie jakieś takie sterylnie czyste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam 😅 Deflektor to taka inna nazwa skrzynki rozprężnej. Jak rozumiem chodziło o to żeby gorące spaliny nie dmuchały w nawis kadłuba i żeby nie robić długiej rury wydechowej.

Model ma kalki do wozów z 1945 r, a co do wersji wieży jeszcze nie tykałem ale ma dwie wersje aranżacji wyposażenia: wczesną i późną. Masz może jakieś ładne zdjęcie mocowania 0,30 calówki na wieży? Kiedyś robiłem ale nie odszukam, a materiały mam na starym komputerze. Mam zdjęcia takich wozów z dwoma kaemami na wieży jak poniżej ale mało tam widać. Kołyska km-u "mała", bo w zestawie jest jeszcze taka duża. Jeśli chodzi o bambetle na czołgu, to chcę zrobić miks tych ze zdjęć.

 

CMH-E8-sherman-Austria-1.png

qj2fmDwlaeE.jpg

jjmi3in511f61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zdjęcie to z Korei, i to kanadyjski wóz. Musisz się zdecydować z jakiego okresu chcesz budować pojazd,będzie łatwiej wtedy zdjęcia wstawić z tym czego szukasz.Chyba ,że chcesz po prostu Sherman,a to co innego pozdrawiam OLO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Baldigozz napisał:

... Jak rozumiem chodziło o to żeby gorące spaliny nie dmuchały w nawis kadłuba i żeby nie robić długiej rury wydechowej.

Oraz żeby się nie kurzyło zbytnio za czołgiem zdradzając jego pozycję.

 

9 godzin temu, Baldigozz napisał:

 Masz może jakieś ładne zdjęcie mocowania 0,30 calówki na wieży?

Idealną inspiracją na mocowanie k-emu jest obejrzenie filmu "FURY" :)

 

Sugeruję, żebyś znalazł jakiś konkretny czołg i bambetle robił pod jego konfigurację.

RMF chyba dał kalki do pojazdów które są w jakiś sposób obfotogrofowany ...

 

TYLKO NIE RÓB Z TWOJEGO MODELU "FURY" - bo to tak naprawdę był M4A2 :)

 

A propos deflektorów - zajrzyj na 7 stronę instrukcji z modelu tasca pod hasło "late type deflector". Widać tam żebrowanie od środka, części Q15, Q16-> https://www.1999.co.jp/eng/10472087

Jakbyś potrzebował, to chyba (?) mam takie deflektory.

 

Co do typu wieży - nie wiem czym różni się late od early...

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLO - Ale w modelu jest tylko późna skorupa z owalnym włazem ładowniczego :)

https://www.mojehobby.pl/products/M4A3-76W-HVSS-Sherman-With-full-interior-and-workable-track-links.html

 

Wersja późna i wczesna o którą pytał Baldigozz pokazana jest w 45 kroku instrukcji - i dotyczy elementów znajdujących się w środku na ścianach wieży...

...dlatego napisałem, że nie wiem czym się różnią :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To znaczy czego nie uwypukliłem, a co zauważyłeś na ostatnim zdjęciu? To do Patryka.

Natomiast serio uważacie, że siedzisko w czołgu, który walczy jakiś miesiąc, może dwa się wytarło? Moja skajowa "skóra" poprzecierała się w paru miejscach raptem po 3 latach. Miałem kiedyś furę ze skórzanymi siedzeniami, owszem przetarte po sześciu latach jeżdżenia dzień w dzień. Nawet te obicia co zrobiłem, to bardziej "dla jaj", bo nie sądzę żeby w miarę nowy czołg takie miał.

Edytowane przez Baldigozz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Spotter napisał:

Nie zagłębiałem się w historię pojazdu, więc jeżeli to tylko miesięczny pojazd, to przetarcia faktycznie nie powinny występować. Ale...

 

Właśnie, jest to ale. Ja wiem, że nowiusieńkie siedzisko jest pięknie czarne i gładziutkie. I tak samo je pomalowałeś. Ale na zdjęciu które pokazałeś, jak się przyjrzysz, to krawędzie są jasne. To światło uwypukla obiekt. Na modelu takie efekty świetlne trzeba namalować. Dlatego przeciągnij jaśniejszym kolorem po krawędziach tych siedzisk a zobaczysz, że będzie niebo lepiej wyglądać. 

Wybacz ale na zdjęciach, które wrzuciłem ten właśnie efekt naturalnie stworzył się sam przez błysk farby na krawędziach. Czyli mam zlikwidować ten naturalny błysk na krawędziach, a potem go namalować jaśniejszą farbą żeby udawał prawdziwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.