Skocz do zawartości

Yak-1B UM 1/48


ksc

Rekomendowane odpowiedzi

Ten warsztat to będzie bardziej przeglądanie ramek niż sklejanie.  Sam zestaw to w tej chwili chyba najlepszy model Jaka-1 w skali 1/48. Jak już pisałem w innym warsztacie model jest dość glutowaty, a tworzywo dość kruche, jednak wymiarowo jest bardzo dobry i dlatego się odważyłem z nim zmierzyć.

 

Jak zwykle rozpoczynam budowę od złożenia skrzydeł. Standardowo odchudziłem wnęki podwozia i wyciąłem elementy ruchome. Niestety, delikatna krawędź osłony klapy pękła podczas obróbki.

Projektant zestawu zdecydował się na łączenie krawędź spływu z dwóch dość grubych elementów, czego nie widziałem w innych modelach jaków. Krawędź oczywiście zeszlifowałem na ile się dało, ale taki podział technologiczny spowoduje problemy podczas sklejania - dwa cienkie elementy mogą się roztopić pod wpływem kleju.

 

pAW3Rnvl.jpg

 

wl9qqjjl.jpg

 

c5hoIWNl.jpg

 

Kolejny krok przede mną to pseudo dźwigary, które wymuszą prawidłowy wznios skrzydeł.

 

A i jeszcze odnośnie kamuflażu to chyba zdecyduję się na nietypowe malowanie powojennego jaka n.b. 107 z warszawskiego muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jmx62 napisał:

Hej, co to jest za zestaw UM, mógłbyś wrzucić jakąś fotkę chociaż pudełka albo nawet inboxa?

To jest modelsvit z dołączonym zestawem od UM. Jest i zdjęcie pudełka.

 

mlVbYYJl.jpg

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli to jest przepak Modelsvita to fajnie, chociaż myślałem że to jest jakiś nowy wynalazek.

Tą "korbę do rozruchu"  na kółkach też będziesz dłubał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jmx62 napisał:

No jeżeli to jest przepak Modelsvita to fajnie, chociaż myślałem że to jest jakiś nowy wynalazek.

Tą "korbę do rozruchu"  na kółkach też będziesz dłubał?

Raczej nie do tego modelu. Na razie trafiła "na strych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nachwaliłem ten zestaw, ale obróciło się to przeciwko mnie. Po całej serii modelarskich przekleństw już był bliski spotkania z młotkiem. Skrzydła wyglądają w miarę ok, ale kadłub to porażka. Jedna połówka jest poprawna, ale druga nieźle skręcona. Próbowałem moczyć części we wrzątku i naginać, ale bez większych efektów. Zastanawiam się nad reklamacją u producenta, bo szanse zawsze jakieś są.

 

Poprawna połówka - przylega do podłoża:

 

N4dpXrnl.jpg

 

7KRJEPCl.jpg

 

Skręcona połówka - jak wystrugana z bananowca:

 

neZyMYVl.jpg

 

bmnnkIjl.jpg

 

Tak to wygląda jak się je zestawi ze sobą:

 

s6Ef2lAl.jpg

 

uvVhaG4l.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no nie jest tak tragicznie🥴 zwłaszcza że oryginał (1:1) też nie był najlepszy. 

Można poczytać, że w pierwszych seriach produkcyjnych trafiały się egzemplarze u których odpadało w locie poszycie skrzydeł, odpadały owiewki kabin albo miały kłopoty utrzymania kierunku lotu, znaczy się nie umiały latać prosto 😎

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

`

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Nie, no nie jest tak tragicznie🥴 zwłaszcza że oryginał (1:1) też nie był najlepszy. 

Można poczytać, że w pierwszych seriach produkcyjnych trafiały się egzemplarze u których odpadało w locie poszycie skrzydeł, odpadały owiewki kabin albo miały kłopoty utrzymania kierunku lotu, znaczy się nie umiały latać prosto 😎

 

Jest tragicznie, nie da się tego skrzywienia naciągnąć. Chciałem trochę pootwierać w tym modelu i to po stronie, która jest prawidłowa Gdyby to druga połówka była zwichrowana, to byłoby trochę łatwiej. Zgłosiłem reklamację, ciekawe czy coś z tego wyniknie. Na razie zajmuję się skrzydłami - te u mnie są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mikolaj75 napisał:

Nie pasuje mi do Ciebie to biadolenie... Naprawdę dziś wszyscy musimy dostawać tylko spasowane zestawy..?

Wierz mi - w Jaku ZTS było gorzej, a pootwierałem co chciałem 😉

Ale ja nie narzekam na ten zestaw, tylko egzemplarz, który mi się trafił. Jaki jest jak z ZTS to wiemy, a tutaj w zestawie jest loteria. Czytałem że ktoś wylosował powyginane skrzydła - te są u mnie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.