Jump to content

ksc

Members
 • Content Count

  182
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

43 Excellent

Personal Information

 • Location
  Koszalin

Recent Profile Visitors

448 profile views
 1. ksc

  He 111 1/48

  Tak, swastykę koniecznie. Same krzyże mogłyby sugerować że to był samolot niemiecki, a przecież każdy wie, że nie był to samolot niemiecki tylko nazistowski 😉
 2. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Dziękuję Niestety ostatnio mam całkowity brak czasu na hobby. Mam nadzieję że za parę tygodni uda się ruszyć trochę z pracami do przodu. Malowanie już rozpoczęte - wielokolorowy kamuflaż JG 3 Boremskiego.
 3. Zbieranie dodatków to hobby ciekawsze od samego sklejania 😉. Stożek eduarda jest zwyczajnie uproszczony, ale z samym wlotem też jest problem. Eduard zignorował uwagi modelarzy, że średnica wlotu w wersji bis jest za mała, a profil zbyt ostry, szczegóły dyskusji na stronie 5: https://www.eduard.com/out/media/InfoEduard/pdf/info-2011-12EN.pdf Co do jakości żywic to jest... dyskusyjna. Sam kształt elementów poprawny, gładkość również akceptowalna. Linie podziału wyglądają jednak gorzej niż w częściach plastikowych. Są jakby dłubane igłą, a niektóre elementy są mydlane, jakby ulepione z plasteliny. Jest to prawdopodobnie ręczna modyfikacja oryginalnych elementów. Mam też ich ster do MiG-15 i podobne odczucia. Oglądałem trochę zdjęć tych MiGów i nie zawsze silniki są włączone, przykłady z netu:
 4. Ostatnio nie mam czasu na hobby, więc postępy nad modelem prawie zerowe. Model trafił na stół chirurgiczny, a operacja była dość bolesna. Udało mi się jednak wykroić wloty powietrza do silnika: Niespodziewanie zamówiłem też bułgarski czubek, który okazał się niezłym glutem. Ale skoro go już mam, to postaram się wykorzystać: Trochę czasu zajęło mi opracowanie wnętrza wlotu, gdzie z jednej strony mamy plastelinową nadlewkę służącą za mocowanie z dalszą częścią kadłuba, a z drugiej nierówny schodek wynikający z łączenia form. Jest to jeden z dodatków waloryzujących, gdzie pomysł może i był ciekawy, ale wykonanie już mniej udane, zabrakło przede wszystkim precyzji. Tymczasem udaję się na drugą stronę kadłuba, gdzie trwają prace nad dyszą wylotową.
 5. Rozpoczynam kolejny projekt z planowanym terminem ukończenia na 2020 rok. Tym razem będzie to MiG-21 bis w skali 1/48 w malowaniu z Zegrza Pomorskiego. Do budowy wykorzystam zestaw: MiG-21BIS overtrees w skali 1/48 firmy Eduard (8234X) Przez lata nazbierałem trochę dodatków, z których wykorzystam prawdopodobnie: rurka pitota MiG-21BIS (Fishbed L / N) firmy Master (AM-48-062) osłona kabiny vacu MIG - 21 BIS firmy ROB-TAURUS (48050) kalkomanie MiG-21UM in Polish service firmy ModelMaker (48048) kalkomanie MiG-21bis in Polish service vol. 1 firmy ModelMaker (48001) kalkomanie MiG-21bis in Polish service vol. 2 firmy ModelMaker (48006) żywiczny wydech MiG-21BIS exhaust nozzle silnika firmy Eduard (648051) żywiczny kokpit MiG-21BIS interior firmy Eduard (648050) maski MiG-21 bis firmy Montex (SM 48351) pojedyncze elementy z innych dodatków żywicznych firmy Eduard Cieszę się, gdy w każdym modelu poznam coś nowego, w tym planuję po raz pierwszy zastosować alclady.
 6. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Przerwa świąteczna pozwoliła na niewielkie postępy w pracach nad modelem. Udało mi się zamocować wiatrochron oraz silnik. Miałem przy tym duże problemy z utrzymaniem poprawnego wzniosu silnika. Byłem zmuszony też odchudzić dolną pokrywę silnika, co w sumie wyszło na dobre, gdyż cześć z modelu zvezdy była nierealistycznie gruba. Zbyt grube są również górne pokrywy z żywicy, ale postanowiłem, że tych już nie będę przerabiać. Sam silnik zamierzam jeszcze trochę uplastycznić m.in. suchym pędzlem, ale zrobię to dopiero na dalszym etapie prac nad modelem, gdyż trudno go zabezpieczyć i spodziewam się że pod maski podejdzie trochę farb różnych kolorów. Model obecnie jest przygotowany do malowania kamuflażu. Tym razem rezygnuję też z podkładu mr surfacer.
 7. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Ostatnio natłok innych spraw nie pozwala niestety na skupienie się nad hobby, ale niebawem święta i trochę wolnego czasu się znajdzie.
 8. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Też miałem obawy na początku, ale trochę prób i jakoś poszło. Dla zaoszczędzenia czasu używam nitowadeł firmy RB Productions, ale dużo lepsze efekt w skali 1/32 daje wybijanie pojedynczych nitów wykrojnikiem - może kiedyś spróbuję.
 9. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Kiedyś kupiłem specjalnie do tego celu farbę AMMO MIG, ale nie podoba mi się jej odcień - był na moje oko zbyt intensywny i zbyt zielony. Wróciłem więc do Vallejo 71044, do którego dodaję troszkę bieli i ten odcień jest bliższy temu co widać na oryginalnych zdjęciach.
 10. ksc

  Bf 109F-4 Zvezda 1:48

  Niewielkie postępy w pracy nad modelem. W sumie pierwszy raz nitowałem z takim rozmachem i jestem średnio zadowolony z efektów, zwłaszcza na obłych kształtach. Przed malowaniem muszę jeszcze z grubsza opracować silnik.
 11. ksc

  2 x Bf 109 E 1:48

  Oj tam, jeszcze większy babol to kadłub za długi o 4mm i przeskalowane sloty.
 12. ksc

  2 x Bf 109 E 1:48

  Mi się zawsze podobało wnętrze z żywic SBS, obrazek z Internetu:
 13. Szkoda, że nie w wersji Do 24 T-3 - takie właśnie stacjonowały w okolicy mojego miasta
 14. Ponieważ robiłem model tego samego samolotu to można jeszcze parę szczegółów poprawić: spód kadłuba niekoniecznie był biały, ramy kabiny nie były pokryte białą farbą, pod swastyką widać ciemniejsze miejsce, być może była zasłonięta kwadratowym szablonem, na skrzydłach nie było napisów eksploatacyjnych, wnęka koła ogonowego była czymś osłonięta, w eksploatacji w warunkach zimowych osłony podwozia głównego były zdjęte, widać to na zdjęciach oryginału, pożyczyłem z innego forum:
 15. W końcu wyszły dwa zapowiadane modele zvezdy w 1/72 Pe-2: Jest nawet polskie malowanie Su-57:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.