Skocz do zawartości

ksc

Użytkownicy
 • Zawartość

  144
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez ksc

 1. Czas rozpocząć kolejny model, który zapewne nie doczeka finału i skończy żywot w zakurzonym kartonie. Prace zacząłem od: - znacznego odchudzenia kadłuba w okolicach wszelkich otworów, - odcięcia osłon silnika i karabinów maszynowych, - nawiercenia otworów na okienka pod wiatrochronem, które prawdopodobnie stanowią energooszczędny sposób doświetlania kabiny pilota, - skorygowaniu kształtu garba
 2. ksc

  Polikarpov I-16 type 29 - Eduard 1:48

  Reanimacja niestety nie powiodła się. Po pierwsze warstwa farby wyszła za gruba, a po drugie farba zaczęła odpadać. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, żeby surfacer odchodził od plastiku razem z taśmą. Musiałem niestety zmyć całą farbę z modelu, razem z surfacerem na którym były naklejone nity...
 3. Model był ukończony już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz zrobiłem do niego podstawkę. Warsztat: Lavochkin La-5 1/48 Zvezda + dodatki
 4. ksc

  Fw-190Aa3 Türk Siyah 37, 1/48, Eduard

  Z ciekawości zapytam, czy kredki akwarelowe Prismacolor/Kooh-i-noor moczysz przed rysowaniem po modelu?
 5. ksc

  Lavochkin La-5 1/48 Zvezda

  Nigdy nie potrafiłem tak pomalować figurek, żeby wyglądały realistycznie, więc na razie nie planuję. Ale ponieważ uważam, że trzeba się rozwijać, być może kolejne dioramy już będą z figurkami.
 6. W celach bardziej relaksacyjnych rozpocząłem pracę nad modelem samolotu Ławoczkin La-5 w skali 1/48, odsuwając na chwilę prace nad I-16. Bardzo uboga dokumentacja fotograficzna i brak zachowanych egzemplarzy muzealnych, z wyjątkiem fragmentu kabiny pilota, powoduje, że nie uda mi się zachować wierności w odtworzeniu detali. Będę bazować na radzieckich instrukcjach remontowych i obsługi samolotów ŁaGG-3, Ła-5, Ła-5FN, Ła-7 oraz egzemplarzu muzealnym Ła-7 w Kbely. Idąc na łatwiznę nazbierałem do niego trochę dodatków, które przyspieszą pracę. Model ten traktuję jako wprawkę przed realizacją Ła-5 UTI Zestaw podstawowy: LAVOCHKIN LA-5 1/48 Zvezda 4803 Lista dodatków: Klapy fototrawione (Lavochkin La-5FN landing flaps ZVEZDA, Eduard 48575) Żywiczne wnętrze kabiny pilota (Lavochkin La-5 cockpit set Zvezda A4625) Żywiczny silnik ASh-82 FN (Karaya E4805) Maski (Montex SM48308) Osłona kabiny waku (Pavla V 48-13) Żywiczne koła (BarracudaCast BR48086) Kalkomanie AML (Soviet Aces in Lavochkin La-5's D48014) Zestaw uzbrojenia (648 073 Il-2 weapon set BRASSIN) Żywiczne lotki i powierzchnie sterowe (NEOMEGA 48C73) Model planuję pomalować farbami akrylowymi firmy AKAN. Pracę nad modelem rozpocząłem nad odchudzeniem wnętrza kadłuba i skrzydeł oraz odtworzeniem widocznych z zewnątrz elementów struktury wewnętrznej skrzydeł. Bardzo miękkie tworzywo, z jakiego wykonany jest zestaw wymusza odtworzenie szkieletu skrzydeł w celu zachowania właściwej geometrii. Dźwigary wykonałem z płytek polistyrenowych, w późniejszym czasie uzupełnię je w najcieńszynch miejscach igłami lekarskimi.
 7. ksc

  Lavochkin La-5 1/48 Zvezda + dodatki

  Warsztat zakończony, zapraszam do galerii.
 8. ksc

  Lavochkin La-5 1/48 Zvezda

  Zestaw bardzo przyjemnie się składa, miałem tylko problemy, które sam spowodowałem nie licząc wnęk podwozia, które po sklejeniu mają trudny do zeszlifowania schodek i pojedynczych jamek skurczowych na różnych elementach. Trochę problemów może stanowić montaż płata, który jest podzielony na części. Wymiarowo model jest zgodny z dostępnymi planami. Jeżeli będziesz robił wersję wczesną Ła-5, to warto kupić żywiczne stateczniki, bo te z zestawu mają nieprawidłowy kształt. W planach mam jeszcze wersję Ła-5FN.
 9. ksc

  Polikarpov I-16 type 29 - Eduard 1:48

  Również tak myślałem, ale dałem mu drugą szansę
 10. ksc

  Lavochkin La-5 1/48 Zvezda

  Zdjęć spodu już chyba nie uda mi się zrobić, bo obawiam się połamania anten i osłon silnika. Zrobiłem jedno na lustrze i kilka z innego kąta:
 11. ksc

  Polikarpov I-16 type 29 - Eduard 1:48

  Po wielu miesiącach przeglądając kartony odnalazłem niedokończony model I-16. Ponieważ chciałbym doprowadzić jego budowę do końca, zamierzam reaktywować ten wątek. Model z problemami pomalowałem kiedyś farbami Akan AMT-4 + AII G planując wykonanie go w malowaniu kamuflażowym: Dostępne są dwa zdjęcia tego samolotu, przy czym żadne nie pokazuje drugiej strony kadłuba oraz lewego skrzydła. Z tego powodu chciałbym go przemalować na malowanie rumuńskie, które jest udokumentowane o wiele lepiej - są dostępne nawet kolorowe zdjęcia. Przeglądając model zauważyłem niestety że widoczne zrobiło się połączenie połówek kadłuba na jego spodzie. Czeka mnie więc ryzykowna operacja szlifowania i szpachlowania pomalowanego już modelu.
 12. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Przymocowałem skrzydła. Nie obeszło się niestety bez uszkodzeń. Osłona kabiny zaparowała mi lekko od super glue, a po jej czyszczeniu pozostały ryski od środka.
 13. Tym razem nietypowo, bowiem planowany warsztat rozpoczynam zapoznaniem z tematem. Czasami ma się ochotę na zrobienie modelu, który przeleżał wiele lat w szafie. W moim przypadku jest to Fi-156 Storch firmy Academy, do którego znalazłem kalki SP Decals. Ponieważ w złomie modelarskim mam też sklejony model firmy Heller postanowiłem skorzystać z obu modelu i zrobić jeden. Po zapoznaniu z tematem okazało się, że model firmy Academy to kompletny babol i stary model Hellera jest dużo bliższy oryginałowi. Przymierzam się do zakupu nowego zestawu, jednak model Hellera jest już niedostępny. Pozostaje więc jego przepak dystrybuowany przez Smer albo ZTS Plastyk. Ten drugi jest tańszy i bardziej dostępny, jednak obawiam się niskiej jakości tworzywa i zużytych form. Czy może ktoś miał w ręku wypust Smera albo ZTS Plastyk i może powiedzieć coś o jakości wyprasek? Poszukuję również wiarygodnych planów, większość, które posiadam nie trzyma wymiarów. Zastanawiam się nad zakupem książki Fieseler Fi 156 Storch Dariusza Karnasa wydawnictwa MMP Books. Na zdjęciach poglądowych plany wyglądają w miarę ok, jednak posiadam książkę o Me-163 Komet z tej samej serii i na moje oko zawiera ona bardziej rysunki poglądowe niż dokładne plany modelarskie.
 14. Planuję rozpocząć walkę z kolejnym modelem, tym razem czas na coś współczesnego: MiG-29 9.12 w malowaniu okazjonalnym z okazji wizyty francuskich pilotów z Dijon-Longvic w Mińsku Mazowieckim w 1994 roku. Co ciekawe, ten samolot był w późniejszym okresie wypożyczony na testy do ostatnio już mniej sojuszniczego Izraela. Miałem dylemat, czy do budowy modelu wybrać zestaw firmy zvezda w wersji 9.13 i przeszczepić garba z posiadanego zestawu firmy italeri, czy wybrać zestaw firmy trumpeter, który jest mniej poprawny geometrycznie, ale nie wymaga konwersji. Po analizie zdjęć prawdziwego samolotu zdecydowałem, że model trumpetera ma na tyle ładnie odtworzone nity i linie podziału, a te są bardzo mocno widoczne w prawdziwym samolocie, że model rosyjskiej firmy byłby zbyt uproszczony. Nie planowałem też spędzić kolejnego roku na nitowaniu. Zestaw bazowy: MIG-29A Fulcrum (Izdeliye 9.12) 01674 trumpeter Przez wiele lat nazbierałem pełno dodatków do tego modelu, w tym: zestaw żywiczny 672 094 MiG-29A Izdelye 9-12 cockpit 1/72 firmy eduard zestaw żywiczny 672 090 MiG-29 wheels 1/72 firmy eduard zestaw żywiczny 672 091 MiG-29A exhaust nozzles 1/72 firmy eduard zestaw żywiczny 672 151 R-73 / AA-11 Archer 1/72 firmy eduard odgromniki elektrostatyczne AM-72-068 Static dischargers MiG type firmy master kalkomanie 72-005 MiG-29 "Fulcrum-A" firmy HDL kalkomanie 7207 MIG 29 firmy SP-DECAL zestaw żywiczny 72 C03 firmy Neomega - kompletne nieporozumienie, detale ledwo przypominają oryginał elementy fototrawione 72502 firmy DANmodels elementy fototrawione MiG-29 A S72-013 firmy part elementy fototrawione MiG-29 A S72-014 firmy part zestaw żywiczny 72053 MIF-29 PTB 1500 fuel tank firmy Attack Squadron - trochę nieporozumienie, bo zestawowy zbiornik wyglada dużo lepiej Zapewne do budowy modelu użyję tylko części z wymienionych dodatków nich. Pierwszym etapem prac będzie dopasowanie kabiny pilota i wlotów do silnika.
 15. Model niestety trafił do pudła. Zepsułem trochę fototrawione żaluzje i odszedł mi zapał. Co jakiś czas przeglądam rozpoczęte modele i wracam do niektórych, jest więc jeszcze szansa, że warsztat ruszy z kopyta.
 16. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Zestaw niestety należy do tych, w których każdy element trzeba przerabiać, żeby przypominał oryginał. Nie ukrywam, że wzoruję się na zestawie firmy Tamiya w 1/48. W skrzydłach wyciąłem elementy ruchome i zaszpachlowałem otwory, które w większości znajdowały się w nieprawidłowych miejscach i były niewymiarowe. Poniższe zdjęcia przedstawiają wygląd elementu przed i po moich modyfikacjach: Teraz zauważalne będzie przesunięcie między górnym i dolnym płatem, co jest prawidłowe: Dla wzmocnienia skrzydeł, które w moim odczuciu były bardzo giętkie, być może ze względu na niskiej jakości tworzywo, wstawiłem wzmocnienia z profili polistyrenowych i metalowych: Kadłub już skleiłem, pozostało do naklejenia jeszcze kilka wzierników: W tej chwili pracuję nad oszkleniem, które muszę jeszcze przykleić przed malowaniem.
 17. ksc

  Me-262A-1a 1:32 Hasegawa

  Była taka strona o tym szpachlowaniu, ale niestety, obrazki na niej się nie wczytują, został opis: It is also important to remember that one of the final steps before painting the aircraft was the use of putty to smooth joint seams and rivets. Most joints and rivets were covered with body putty and then sanded smooth. This process would help hide imperfections and provide a smooth surface to lessen drag. But it didn't always hide all the flaws as finish on some Me 262s was very wavy in appearance. The putty was pale grey in color and was usually covered with a primer coat of RLM 02. However, the application of primer was often skipped late in the war. The camouflage colors were applied over the putty and bare metal. This would often leave the putty lines still visible under thinly applied camouflage color. źródło: http://www.stormbirds.com/warbirds/markings_finish.htm A tu jest przykładowe zdjęcie szpachlowanego Me-262:
 18. Witam, rozpoczynam swój pierwszy warsztat nielotniczy. Agregat APA-5D na podwoziu Ural 4320 z założenia będzie tylko urozmaiceniem dioramy lotniczej. Ze względu na skomplikowanie bryły i ilość dodatków równie dobrze mógłby być osobnym modelem. Model bazowy: Ural-375D 72711 firmy ICM w skali 1:72 Dodatki: Zestaw konwersji APA-5D M72302 ukraińskiej firmy Armory Elementy fototrawione f72014 firmy New Penguin Elementy żywiczne firmy Tankograd Opony żywiczne OI-25
 19. ksc

  Ural 4320 APA-5D - ICM 1:72

  Miało być, ale zabrakło mi kwitów Chciałbym żeby model odzwierciedlał rzeczywistość i dlatego wolę zdecydowałem się na egzemplarz z Powidza, wstawiony w innym wątku tego forum:
 20. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Dziękuję. Z perspektywy czasu uważam że 1/72 to trochę za mała skala i świadomie zdecydowałem się na pewne uproszczenia. Planuję bardziej poszaleć przy amerykańskim storchu w 1/32, ale dopiero za kilka miesięcy :)
 21. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Kabina jest już pomalowana: W tylnej części pojawią się też nosze: A po złożeniu kadłuba i tak niewiele będzie widać:
 22. ksc

  Ural 4320 APA-5D - ICM 1:72

  Powoli prace idą do przodu. Przygotowałem nawet podstawkę do modelu: Oraz pomalowałem ramę z agregatem: Na razie ten model trochę mnie zmęczył przez problemy ze złożeniem wysięgników i chyba trafi do kartonu.
 23. ksc

  An-2 1:16

  Gdyby jeszcze robić odlewy żywiczne tych części...
 24. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Taki był zamysł ale przyczyna jest jeszcze inna - model firmy Mistercraft miał porysowane oszklenie, zwichrowany kadłub a tworzywo wydawało się za bardzo elastyczne. Na szczęście cena obu zestawów jest stosunkowo niska.
 25. ksc

  Fieseler Fi-156 Storch 1/72 Heller / Academy

  Robota powoli idzie do przodu. Model z założenia miał być sylwetkowy, ale nie wytrzymałem. Na podstawie zdjęć odtworzyłem kratownicę, wyciąłem otwory na trójkątne okna i przedłużyłem kadłub o prawie 3mm i wykonałem wiele innych drobnych korekt wymaganych dla tego leciwego zestawu.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.