Skocz do zawartości

BT-7 UM + PART + ABER 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na ofiarę zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" wybrałem zestaw UMowski BT-7 z wieżą cylindryczną model 1937:

5141d40d5078a8c1m.jpg

Wewnątrz pudełka znajdują się cztery plastikowe ramki z elementami pojazdu:

c792eeab7dd80b11m.jpg

5cf5548286bc7d20m.jpg

c3f0429f482e4e00m.jpg

I jedna blaszka z elementami fototrawionymi:

6bae2b9a12f004dbm.jpg

Arkusik naklejek:

e792356fa3bbc7fbm.jpg

Instrukcja z trzema schematami malowania prezentującymi karierę bojową czołgu od obrony Moskwy (zimowe) i Leningradu do Mandżurii w 1945 (klasyczna zieleń):

688924d7cf271a5em.jpg

Zestaw postanowiłem uzupełnić zestawami blaszek PARTa i lufą ABERa:

7372fdbe2bd3f68am.jpg

Z gąsienicami PARTa chyba przedobrzyłem - te z zestawu są całkiem niezłe: nie są za grube i mają ładnie odwzorowaną fakturę - muszę przetrybikować które użyć .

 

Prace nad modelem zacząłem od sklejenia kadłuba:

643960e7c2ce20c2m.jpg

Producent pokusił się o odwzorowanie wewnętrznej konstrukcji wanny i amortyzatorów -niestety elementy te znikają z widoku po przyklejeniu burt pojazdu:

079db9ac6d0bf4afm.jpg

Kolejny etap to wieszchnia część kadłuba - poddana będzie daleko posuniętym przeróbką z udziałem blach:

c0a7077ad72b45e1m.jpg

37e63711661a16d9m.jpg

Tu poraz pierwszy zastosowałem blaszki PARTa (w miejsce orginalnych piekielnie twardych UMowskich): siatki na pokrywie silnika. "Zgoliłem" również plastikowe prostokątne bryły mające imitować wloty powietrza - zostaną (może nawet dziś ) zastąpione partowskim ulepszaczem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

prośba zaloguj sie na photobuckecie. Ten fotosik jest dramatyczny-

Popróbuję - do tej pory wlepianie zdjęć udawało mi się jedynie na owym nieszczęsnym fotosiku

 

Jeśli mnie pamięć nie myli to w Mandżurii używany był przez jakiegoś dowódcę ten czołg - bo lubiał tą konstrukcję.

Bardzo możliwe! - a po za tym sowieci mogli w tym czasie i miejscu pozwolić sobie na luksus użycia sprzętu z jednostek drugo i trzecio liniowych wobec braku ze strony przeciwnika odpowiednich środków ppanc. jak i czołgów.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pomimo moich rozpaczliwych wysiłków tzn. rejstracji w ImageShacku,Photobucketcie i Flikrze - nigdzie nie udało mi się przebrnąć etapu wklejenia miniaturek na forum .

Może koledzy podpowiedzą jak to zrobić byłbym wielce zobowiązany

Póki co muszę pozostać przy nieszczęsnym fotosiku .

 

Wczoraj kontynuowałem obróbki blacharskie kadłuba:

9de3ccaab2e81f4dm.jpg

7bd630b8a784e408m.jpg

ea71d6d910f18892m.jpg

Teraz przyszła kolej na błotniki. W celu solidnego przytwierdzenia tych elementów (zrezygnowałem z proponowanej przez PARTa zakładki)wyryłem cieńką bruzdę - czerwone strzałki - a następnie napuściłem tam kleju cjanoakrylwego i umocowałem poszczególne części:

a6d43ff35bee28adm.jpg

403a6bc085d4e1a4m.jpg

Kadłub niemal gotowy - jeszcze tylko parę detali i kolej na wieże:

637a832381ea0f51m.jpg

5b020e6393c3c7b8m.jpg

b6bcec67e77ccf52m.jpg

4dc74c7d531bfe44m.jpg

566144ba7a92b18fm.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny modelik, ekstra idzie!

Sam robilem BT-2 ale to zdeeeecydowanie nie ten poziom

 

Co do zdjec - zaloz konto na gmail (google mail) i uzywaj picasa do ladowaniu zdjec z kompa. Przy okazji w galerii picasa sa podane linki do miniatur.

 

Sam tego uzywam - patrz : moj podpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na Kartonworku takie coś jest napisane:

Wygląda obiecująco! Wypróbuję!

zaloz konto na gmail (google mail) i uzywaj picasa do ladowaniu zdjec z kompa.

Założyłem...Też nie udało mi się wmontować miniaturki w wątku na forum.

Na każdym z wymienionych hostów bez problemu zrzucałem fotki lecz nie umiałem wkleić miniaturek na forum a jedynie co osiągałem to wklejenie samego linku do zdjęcia bez jego miniatury .

Na początek spróbuję przepisu Smoka.

Wielkie dzięki panowie za wsparcie

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W picasa kiedy otworzysz album ze zdjeciami, a nastepnie klikniesz na ktorekolwiek zdjecie to po prawej stronie jest opcja : "link do tego zdjecia"i tamze jest tez kod html do wklejenia blablabla... i to Cie interesuje. Przy czym najlepiej nie dawac miniaturek 144 pikseli tylko 800 tak zeby to ladnie wygladalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Witam!

Wieża pojazdu wymagała nieco igerencji szpachlówki (jest to wynik podziału części modelu) a także opiłowania w celu nadania poprawnego kształtu odlewowi jarzma armaty:

a9a2e3b67a97ce84.jpg

4c3efc3b4fa79bbe.jpg

 

 

Po wyszpachlowaniu i zeskrobaniu zbędnych detali wkleiłem lufę ABERa i uzupełniłem blaszkami, wyryłem szczelinę obserwacyjną, wykonałem korek na otwór rakietnicy i osłonę spoiny połówek wieży(chyba tak to trzeba określić?):

1ddaf53b41072e48.jpg

12a69fc651f5549a.jpg

d2b2a29787591739.jpg

b7502ef852981d72.jpg

b0e396fd4714ed37.jpg

 

Wnastępnej kolejności biorę się za koła i gąsienice.

 

Zdjęcia jeszcze ciepłe i są takie sobie

 

SmokuHaosu dzięki za podlinkowanie sposobu na fotosika

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. 2: Zdjęcia wkleiłem wg. sposobu który podlinkował mi SmokHaosu. Jeszcze raz wielkie dzięki Pzdr.!

 

Tyle tylko, że się w ogóle nie otwierają. Przez to, z tych lilipucich fotek nie wiele da się wyczytać. A tak chciałem sobie pooglądać kawał solidnej roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. 2: Zdjęcia wkleiłem wg. sposobu który podlinkował mi SmokHaosu. Jeszcze raz wielkie dzięki Pzdr.!

 

Tyle tylko, że się w ogóle nie otwierają. Przez to, z tych lilipucich fotek nie wiele da się wyczytać. A tak chciałem sobie pooglądać kawał solidnej roboty

Witam!

Pechowo trafiłeś na moment gdy akurat zmieniałem posta Zorientowałem sie w czym rzecz i w te pędy pozmieniałem co się dało -mam nadzieję że teraz wypadło to lepiej!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

sklejałeś te skrzynki na błotnikach czy lutowałeś?

Kleiłem - najlepszym klejem do paznokci i skóry czyli "kropelką" .

Obejmy skrzynek a właściwie zewnętrznych zbiorników paliwa musiałem dorobić z blaszki po bowarze - te PARTa miały za maly obwód.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
sklejałeś te skrzynki na błotnikach czy lutowałeś?

Kleiłem - najlepszym klejem do paznokci i skóry czyli "kropelką" .

Obejmy skrzynek a właściwie zewnętrznych zbiorników paliwa musiałem dorobić z blaszki po bowarze - te PARTa miały za maly obwód.

 

No własnie. A ja w moim T-55 lutowałem i miałem potem problemy z usuwaniem wylanej cyny na zewnętrznych powierzchniach. Co do kleju ja się zaopatrzyłem w żelowy Tamyi ale jeszcze nie miałem czasu wypróbować. Podobno zastyga wolniej niż kropelka.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze etapy z prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A ja w moim T-55 lutowałem i miałem potem problemy z usuwaniem wylanej cyny na zewnętrznych powierzchniach. Co do kleju ja się zaopatrzyłem w żelowy Tamyi ale jeszcze nie miałem

W skali 1/72 większość elementów fototrawionych jest bardzo mała i delikatna - łatwo deformują się pod wpływem wysokiej temperatury, no i dochodzą dodatkowe poblemy z nadmiarem lutowia i ich usuwaniem,moim zdaniem jednak na placu boju pozostaje cjanoakryl. Wypróbowałem już kiedyś żelowy "super atak" (rzekomo wiążący nieco wolniej) ale osobiście nie dostrzegłem jakiejś znaczącej różnicy poza jedną : gęstością i dzięki temu trochę trudniej czyściło mi się elementy z wypływów. Ale to tylko subiektywne zdanie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Zabawy ciąg dalszy:

50da37e3c5432899.jpg

81449d91c8c47a11.jpg

b01aad1589671893.jpg

0c841430cf784df0.jpg

Pierwotnie miałem zamiar użyć wynalzku PARTa:

29f91b874313c4c3.jpg

Zrezygnowałem z "blaszanek" z kilku względów:

- orginalne gąsienice UMowe są cieńkie, dobrze oddają fakture "wafli", można je ułożyć na kołach uzyskując charakterystyczny dla rodziny pojazdów BT wygląd.

- mogłem też zastosować pewne rozwiązanie które z powodzeniem sprawdza się w modelach pojazdów których gąsienice złożone są z pojedyńczych ogniwek:

cc9417cb5a814381.jpg

Sposób polega na tym że gotowe koła wciskam bez użycia kleju na ich miejsce i następnie obklejam poszczególnymi ogniwkami - po związaniu kleju można całość zdemontować - ułatwia to później malowanie i brudzenie wanny kadłuba jak i całego zespołu trakcji.

 

Teraz pozostał mi już tylko wybór malowania : klasyczna sowiecka zieleń lub kamuflaż zimowy. .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialna robota, ale:

 

- orginalne gąsienice UMowe są cieńkie, dobrze oddają fakture "wafli"

 

...o jakie wafle Ci chodzi i jaką fakturę, bo nie bardzo rozumiem. Wafle to miał T-34, ale nie BT. Ogniwa BT były płaskie jak stół, nie licząc zębów prowadzących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wafle to miał T-34, ale nie BT. Ogniwa BT były płaskie jak stół

Z tym określeniem "wafle" to rzeczywiście przesadziłem ale ogniwa BT też nie są tak całkowicie pozbawione faktury - bezsprzecznie dosyć ubogiej, to fakt. Może uda mi się zrobić zbliżenie detalu modelu by pokazać co miałem na myśli. W końcowym efekcie i tak niewiele z tego będzie widoczne .

2f769ec0cdd89ccf.jpg

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że ogniwa BT mają jakąś tam fakturę, ale dotyczy to chyba tylko faktury odlewu ogniwa. Wafla, czy jak kto woli bieżnika, w pełni znaczenia tego słowa, są pozbawione. Te zazębienia to nic innego jak zawiasy, a ten środkowy kwadrat, to wgłębienie pod ząb prowadzący. Trudno więc mówić tutaj o jakiejś konkretnej fakturze.

Nie zmienia to faktu, że gąski z zestawu bardzo mi się podobają. Są takie jak być powinny. Blachy tutaj nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Temir bardzo duże

Dzięki

Zabawa się rozkręca :

Wstępne cieniowanie czarną Pactrą:

dc6ad07733e7457a.jpg

376402deb5bfb201.jpg

fe67c09d6c42c463.jpg

Następnie psikłem sowieckim zielonym Pactry, poprawiłem drugą warstwę Vallejo Russian Green a dolną część kadłuba ziemistym Tamiji:

68ba1ab43d3cae0f.jpg

13626afeaf4321fb.jpg

Drobna przymiarka:

18a08fdcd4b3c5c1.jpg

d2da7c7fda897641.jpg

Następnie rozpocząłem syfienie od szminkowania Tamiya weathering stick "MUD" i "LIGHT EARTH" wanny pojazdu:

a9e8cb98647f1f7f.jpg

6b1e5af895f2bc2c.jpg

39644ef3edd0556c.jpg

Cdn..

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.