Skocz do zawartości

Ts - 11 Iskra Novax, Arma Hobby 1/72


jawor84

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jaka jest iskra z army pewnie każdy już wie. Model na rynku jest już od pewnego czasu i kilka fajnych jego wykonów już widziałem. Jako, że idzie jesień a wieczory robią się coraz dłuższe, stwierdziłem, że spróbuje i ja.  W planie mam wykonanie "granatowej". Powód jest prosty, mega podoba mi się to malowanie. Malowanie pędzlem niebieską Hataką. Poza dołączoną blaszką fototrawioną raczej nie przewiduje innych płatnych dodatków. Chciałbym samodzielnie wykonać luk przedniego podwozia (liczę na waszą pomoc, będę coś takiego robił pierwszy raz🙃) oraz głównego (chyba nie jest zbyt dokładny). Reszta wyjdzie w praniu 😉

 

Zaczynam powoli od foteli. Trochę przerobiłem zagłówki (wyglądały jak w fotelach z pierwszych serii produkcyjnych), dodałem osłonę głowy pilota i zrobiłem "dziury" w okolicy dźwigni uruchamiania katapultowania. W jednym z foteli wkleiłem pasy piersiowe ale stwierdziłem, że będzie się to niewygodnie malować i w drugim zostawię je na koniec (przed delikatnym washem). Aha, i nie wiem czy nie strzeliłem babola odcinając pionowe "rurki" które odchodziły od boków foteli. Na zdjęciach wyciągniętego fotela ich nie ma ale na zainstalowanym już są i chyba są to jego prowadnice... 🤨

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc 🙂

 

20210923_083025.jpg

20210923_082806.jpg

Edytowane przez jawor84
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jawor84 changed the title to Ts - 11 Iskra Novax, Arma Hobby 1/72
22 minuty temu, jawor84 napisał:

mega podoba mi się

mega? a czemu nie giga?

 

Tu coś możesz podejrzeć

https://www.gawronsky.com/panorama-2-TS-11-Iskra.html

 

Novax miał m.in. w kabinie kilka drobnych, ale istotnych różnic w porównaniu do reszty Iskier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadam do relacji z budowy, ponieważ posiadam ten model, a dostałem go jako nagrodę na ostatnim konkursie modelarskim w Kołobrzegu, chyba to było w 2018.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzes napisał:

mega? a czemu nie giga?

 

Mega brzmi lepiej 😉

 

9 godzin temu, Grzes napisał:

 

Widziałem, widziałem... ale dzięki 🙂

 

9 godzin temu, Grzes napisał:

Novax miał m.in. w kabinie kilka drobnych, ale istotnych różnic w porównaniu do reszty Iskier.

 

Ekran radaru pogodowego, brak drążka w drugiej kabinie, płachty do lotów bez widoczności też nie widziałem. Coś mi umknęło?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w budowie :) U mnie czeka na pomalowanie w kamuflaż 😉

Luk przedniego podwozia zrobiłem z arkuszy i pręcików polistyrenowych (za pierwotny wzór posłużyło zdjęcie blaszki z internetu)  - przymiarki, szlifowanie, docinanie - w sumie nic skomplikowanego😉

Po sklejeniu tych trzech ścianek, pomalowałem luk i dokleiłem do grodzi, która jest w modelu. Pamiętaj także o dociązeniu przodu kadłuba-po wklejeniu luku zostaje wystarczająco miejsca 😉

4D68E5C7-FF83-4DEA-97ED-176FB8EE24A4.jpeg

0C9D54D7-664C-4047-9E03-EA01F36766CA.jpeg

D4A7C7F7-47FB-4EE4-A838-A5CCA71261B2.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jawor84 napisał:

Ekstra Ci to wyszło 😃 A czy przy wymiarowaniu posiłkowałeś się jakimiś planami? Czy tylko foto  blaszki i "na czuja"?  

Dziękuję 🙂Tylko foto blaszki i na czuja, żeby szpar nie było i proporcje się zgadzały, plus kilka fotek, żeby mniej więcej układ "rurek" odpowiadał rzeczywistości 😉
W modelu i tak bardzo niewiele będzie z tego widać 😉
Mam gdzieś model Orlika w 1/33, to mogę pomierzyć komorę, jeśli to pomoże 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś mógł, to będę wdzięczny 😃 Oczywiście na spokojnie, nie pali się. Zanim do tego dotrę to jeszcze trochę czasu minie. A tak jak mówisz, tego prawie nie będzie widać 🙂 Ale z drugiej strony zostanie satysfakcja 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia luków podwozia z dwóch modeli - ten bardziej podzielony w ciemnoszarym kolorze to Orlik, ten w jednej części w kolorze zielonym z szarą imitacją "rur" to MSModel (z wydawnictwa Answer). Wymiary są podane dla skali 1/33 - tak jak części mają w modelach. Zdejmowałem ręczną suwmiarką, więc jest ryzyko pewnej niedokładności - jak widać są zbliżone, a finalnie i tak czeka Cię dopasowywanie😉 

iskra1.png

iskra2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę tu kilka uwag. Przede wszystkim musisz przeszlifować cały kadłub aby pozbyć się śladów po formie, inaczej po pomalowaniu będą te miejsca bardzo widoczne. Do dorobienia będzie antena GPS na górze kadłuba, która zamontowana jest przed anteną mieczową. Przy otworze wyrzutnika łusek z działka znajduje się niewielka prostokątna obudowa, także do dorobienia. To co w kabinie jest do zmiany to już wiesz.

Najwięcej zabawy jest z kalkami. Nie sądzę, że Arma poprawiła instrukcję z rozmieszczeniem znaków eksploatacyjnych. Wiele z nich powinno być w innych miejscach niż wskazuje instrukcja, a niektóre, znajdujące się na arkuszu z kalkami, są całkiem w niej pominięte jak np. napis TS-11R NOVAX, który znajduje się pod szachownicą na stateczniku pionowym. Opracowanie Grzegorza Skowrońskiego z rozmieszczeniem oznaczeń i napisów eksploatacyjnych będzie bardzo pomocne. Nie wiem w jakim to wydawnictwie się znajduje ale z pewnością Grześ podpowie gdzie to znaleźć.

Nie pozostanie CI nic innego jak tylko odczytywanie napisów na kartoniku z kalkami i klejenie ich we właściwe miejsca. A nie jest to łatwe bo choć napisy są świetnie i wyraźnie wydrukowane to mają kolor biały i są (u mnie były) nadrukowane na bardzo jasnym papierze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2021 o 00:21, Wojtu204 napisał:

Wrzucam zdjęcia luków podwozia z dwóch modeli - ten bardziej podzielony w ciemnoszarym kolorze to Orlik, ten w jednej części w kolorze zielonym z szarą imitacją "rur" to MSModel (z wydawnictwa Answer). Wymiary są podane dla skali 1/33 - tak jak części mają w modelach. Zdejmowałem ręczną suwmiarką, więc jest ryzyko pewnej niedokładności - jak widać są zbliżone, a finalnie i tak czeka Cię dopasowywanie😉 

iskra1.png

iskra2.png

 

Bardzo dziękuję 🙂 Będzie rzeźbione 🤪

 

31 minut temu, rymulus napisał:

Wtrącę tu kilka uwag. Przede wszystkim musisz przeszlifować cały kadłub aby pozbyć się śladów po formie, inaczej po pomalowaniu będą te miejsca bardzo widoczne. Do dorobienia będzie antena GPS na górze kadłuba, która zamontowana jest przed anteną mieczową. Przy otworze wyrzutnika łusek z działka znajduje się niewielka prostokątna obudowa, także do dorobienia. To co w kabinie jest do zmiany to już wiesz.

Najwięcej zabawy jest z kalkami. Nie sądzę, że Arma poprawiła instrukcję z rozmieszczeniem znaków eksploatacyjnych. Wiele z nich powinno być w innych miejscach niż wskazuje instrukcja, a niektóre, znajdujące się na arkuszu z kalkami, są całkiem w niej pominięte jak np. napis TS-11R NOVAX, który znajduje się pod szachownicą na stateczniku pionowym. Opracowanie Grzegorza Skowrońskiego z rozmieszczeniem oznaczeń i napisów eksploatacyjnych będzie bardzo pomocne. Nie wiem w jakim to wydawnictwie się znajduje ale z pewnością Grześ podpowie gdzie to znaleźć.

Nie pozostanie CI nic innego jak tylko odczytywanie napisów na kartoniku z kalkami i klejenie ich we właściwe miejsca. A nie jest to łatwe bo choć napisy są świetnie i wyraźnie wydrukowane to mają kolor biały i są (u mnie były) nadrukowane na bardzo jasnym papierze. 

 

Dziękuję za podpowiedź. Będąc szczerym to do budowy iskry skłoniły mnie Twoje relacje... pierwsza w której robiłeś jednocześnie trzy egzemplarze i oczywiście galeria z niebieską. Kapitalna robota 👍 Co do szlifowania kadłuba i anteny to gdzieś to już mam w planie. O obudowie przy wyrzutniku łusek, to nie miałem o nim pojęcia - dzięki.  Kalki rzeczywiście zapowiadają się ciekawie. Ogarnąłem już Mini Replikę z opisem malowania granatowej, pozostaje tylko kupić jakąś lupę 😅  Do tego etapu jeszcze daleko ale zapytam o malowanie... razem z modelem kupiłem niebieską "signal blue" z hataki, taką jak jest w instrukcji. W Mini replice z tego co czytałem to ten kolor jest inny. I teraz czy kombinować z mieszaniem kolorów czy różnica nie będzie duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa Iskry "powoli" idzie do przodu. Ale w sumie postanowiłem, że spieszył się z nią nie będę. Skończyłem fotele, kabina dostała pierwsze elementy fototrawione i czeka na podkład. Powoli też kształtu nabierają tablice przyrządów. 

20210928_165439_copy_768x1024.jpg

 

EDIT:

 

Czy ktoś z Was posiada może zdjęcia przestrzeni pomiędzy - nie jestem pewien czy tak to się nazywa - przednią grodzią a instrumentami pilota, jego fotelem oraz instrumentami nawigatora/instruktora oraz tylnej grodzi. Pomyślałem sobie, że mógłbym spróbować zrobić tam kable itp. Z góry dzięki. 

Edytowane przez jawor84
Uzupełnienie treści
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybywa drobnicy. Tablice przyrządów  dostaną jeszcze delikatną poprawkę suchego pędzla. Na tyle drugiej kabiny dorobiłem przewody (nie wiem od czego) które wypatrzyłem na kilku zdjęciach. Ale zastanawiam się czy nie użyłem zbyt grubego drutu.  Ten ma 0.5 mm średnicy. Powinienem dać cieńszy?

20211001_134144_copy_768x1024.jpg

20211001_134112_copy_768x1024.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem. Mam dwie opcje. Po prawej 0.3 mm a po lewej nie mam pojęcia jakiej jest średnicy. To drucik z jakiegoś kondensatora czy czegoś takiego. Mniejszy, mz, wygląda lepiej... tylko jak go później pomalować 🤷‍♂️

20211001_143800_copy_768x1024.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Wymieniłem druty na cieńsze, dorobiłem półkę z jakimś czymś co wypatrzyłem na zdjęciach i położyłem podkład... niestety tylna ścianka jest nie do przyjęcia. Wyszła okropnie. Zabezpieczam resztę i będę ją poprawiał. Użyłem słabego kleju żeby móc lekko poukładać te przewody jak już będą leżeć i zostawił on masakryczne ślady. Tym razem spróbuję to zrobić na ca.

20211006_083405_copy_768x1024.jpg

20211006_083422_copy_768x1024.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iskierka powoli nabiera kształtów (z naciskiem na powoli), korzystając z chwili wolnego czasu pomalowałem boki kabiny. Zastanawiałem się czy jakoś je brudzić ale na większości zdjęć jakie widzialem, te kabiny są całkiem czyste. Skończyło się na suchym pędzlu żeby wydobyć detale z tego "ozebrowania" i zabezpieczyłem to matem. Jeszcze co do brudzenia to ewentualnie bardzo delikatnie położę je na podłogę kabiny. Ale to w następnym odcinku 😉 Jeśli macie jakieś uwagi/sugestie to chętnie poczytam. 

20211012_143601_copy_768x1024.jpg

20211012_143627_copy_768x1024.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za waszymi radami delikatnie przybrudzilem boki kabiny. Użyłem do tego szarego panel linera od tamki. Dokończyłem też malowanie wanny kabiny. Odczekam chwilę aż wszystko wyschnie i zabezpieczam to lakierem a następnie pobrudzę podłogę (na ten moment zrobiłem ja trochę pozdzieraną). Z rzeczy które zrobiłem sam: przewody instalacji tlenowej (chyba), kable do lampek, dźwignie gazu i instalacji p/poż, jakieś moduły i cześć przewodów przy przedniej i tylnej grodzi. 

Generalnie to nawet mi się to podoba, chociaż precyzji jeszcze trochę brakuje. Chętnie posłucham uwag i sugestii 😉

20211015_102514_copy_768x1024.jpg

20211015_113140_copy_768x1024.jpg

Edytowane przez jawor84
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie. Iskra powoli zaczyna przypominać samolot... na razie nielota bez skrzydeł (choć te są już prawie gotowe) ale samolot 😉 

Kabina (której podłogę trochę upaćkałem) i komora podwozia wklejone. Kadłub zamknięty. Czeka mnie odrobina szpachlowania gdyż coś poszło nie tak w przedniej części przed wiatrochronem. Nie obędzie się też bez odrobiny szlifowania łączeń i poprawiana linii podziału blach na nich ale to są rzeczy do ogarnięcia. 

Mam tylko pytanie. Jak mogę dorobić cześć zaznaczana na przedostatnim zdjęciu? Przy odcinaniu wystrzeliła w kosmos i już jej nie odnalazłem. Czytałem gdzieś o blue stuff (czy jakos tak) ale może macie jakieś domowe sposoby na takie rzeczy? 

20211022_084620_copy_768x1024.jpg

20211022_084740_copy_768x1024.jpg

20211022_084708_copy_768x1024.jpg

20211022_090023_copy_768x1024.jpg

20211022_092241_copy_768x1024.jpg

20211022_092509_copy_768x1024.jpg

20211022_092223_copy_768x1024.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.