Skocz do zawartości

Tiger No.812 Riki Tiki Das Reich DML 1/35


produdi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Na biurko trafia wczesny Tygrys od Dragona. W sumie nigdy nie zgłębiałem wczesnych Tygrysów więc liczę na małą pomoc. Z tego co zauważyłem posiada już odpowiedni zasobnik i kilka szczegółów. Skleja się wręcz cudownie, dodatkowo dojdzie kilka blaszek i friule. Skupiam się na wyglądzie jak na apelu czyli 812. 

20211216_223951-1.jpg

GHAkZGT.jpg

DNuLgMM.jpg

Edytowane przez produdi
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • produdi changed the title to Tiger No.812 Riki Tiki Das Reich DML 1/35
1 godzinę temu, meser262 napisał:

Zasiadam na widowni. Imponująca ilość dodatków do tego KOTA. - Powodzenia.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

O ile błotniki Abera jeszcze ujdą, to ten zestaw podstawowy to miniona epoka i chciałbym zobaczyć kozaka, który

jest w stanie wykorzystać chociaż 20% części z blaszki.

A zapinki to teraz kupuje się drukowane😛

 

Edytowane przez Seb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję gorąco- "Tiki" w takim zestawieniu. chyba nie gościł  jeszcze na tym forum.  Biżuterii srebrnej i złotej, aż kapie.  Ciekaw jestem kolorystyki i związanej z tym dyskusji na temat jedynie słusznych barw.

Może coś z tego wybierzesz:

AK 560 German War Colors 1937-1944 Camouflage color used during WWII Set  AK-Interactive -560

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Seb napisał:

O ile błotniki Abera jeszcze ujdą, to ten zestaw podstawowy to miniona epoka i chciałbym zobaczyć kozaka, który

jest w stanie wykorzystać chociaż 20% części z blaszki.

A zapinki to teraz kupuje się drukowane😛

 

Coś tam się z tego zestawu abera wykorzysta. Myślałem nad Voyagerem, ale drogie toto i długo płynie. Zależało mi głównie na klamrach, mocowaniu lin, detalach wyrzutni granatów dymnych i kilku duperelach. 

Model sam w sobie jest mega. To już nie te dragony co w 2004 roku. Śmiało można tłuc prosto z pudła. 

Wypracowałem sobie sposób na lutowanie aberowych klamer na narzędzia wiec drukowanych jeszcze nie stosowałem :)

Zobaczymy jak aberowa lufa podejdzie bo projektowana była pod te Dragony co jeszcze miały sprężyne w jarzmie. Do biedniejszych wznowień już średnio się nadaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robertmodelarz napisał:

Kibicuję gorąco- "Tiki" w takim zestawieniu. chyba nie gościł  jeszcze na tym forum.  Biżuterii srebrnej i złotej, aż kapie.  Ciekaw jestem kolorystyki i związanej z tym dyskusji na temat jedynie słusznych barw.

Może coś z tego wybierzesz:

AK 560 German War Colors 1937-1944 Camouflage color used during WWII Set  AK-Interactive -560

 

 

Z kolorystyką 812 nie ma jasności, są tylko domysły. To już jest rok 1943 i wątpię by do jednostki trafił w Panzergrau. Skłaniam się ku kamuflażu trójbarwnym z bazowym Dunkelgelb. 

A co do zestawów Ak to mam bardzo złe wspomnienia. Wypróbuję akrylowe Real Colors, a jak nie podpasuje to Tamka. 

Edytowane przez produdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, produdi napisał:

Wypracowałem sobie sposób na lutowanie aberowych klamer na narzędzia wiec drukowanych jeszcze nie stosowałem :)

Zobaczymy jak aberowa lufa podejdzie bo projektowana była pod te Dragony co jeszcze miały sprężyne w jarzmie. Do biedniejszych wznowień już średnio się nadaje. 

No to jesteś gość jak dajesz sobie radę z lutowaniem takich maleństw, ale wg Abera to zapinki składa się na sucho i powinny działać😋

Lufa trochę przekombinowana w montażu, ale będzie pasować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Seb napisał:

No to jesteś gość jak dajesz sobie radę z lutowaniem takich maleństw, ale wg Abera to zapinki składa się na sucho i powinny działać😋

Lufa trochę przekombinowana w montażu, ale będzie pasować.

 

Paluszki świntuszki :D

Na sucho owszem, ale później się rozlatują. Wygodniej polutować i mamy święty spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu na forum przy którymś Tygrysie wczesnym była mowa omalowaniu z Afryki. Nie zdążyły tam już powalczyć i z takim kolorem pojechały na wschód, nie pamiętam jaki to był temat pozdrawiam OLO 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa malowania Tygrysów z 1, 2 i 3 DGrenPanc SS (i Grossdeutschland...) wiosną 1943 r.   nie jest definitywnie wyjaśniona.  Wiadomo, że zimą 1942/1943 czołgi dotarły do jednostek w kamuflażu tropikalnym, Potem (chyba) kamuflaż tropikalny pokryto zmywalną farbą białą (w 1 DGrenPanc SS robiono to mniej pieczołowicie, więc wokół oznaczeń widoczny jest kolor bazowy). Następnie (chyba) w marcu 1943 r. farbę zimową zmyto.  Reszta jest sprawą dyskusyjną raczej nie do rozstrzygnięcia bez kolorowych fotografii, których jak na razie brak.

 

Tutaj David Byrden, konsultant Dragona, omawia sprawę "Tiki" optując za trójkolorowym kamuflażem (kolory standardowe od 1943 r.):

 

  https://tiger1.info/EN/TIKI-colours.html

 

Tutaj zdjęcia "Tiki" (wszytkie?? - pewnie nie...):

 

https://tiger1.info/tank-page/A4E

 

Ja również obstawiam, że czołgi gdzieś w marcu 1943 r. przemalowano. Po bitwach o Charków były już trochę zużyte, weszły nowe rozkazy dotyczące malowania, a trwał okres odpoczynku i przygotowań do operacji Cytadela. Poza tym w przypadku niektórych czołgów widać, że położenie oznaczeń (krzyży belkowych, godeł i numerów taktycznych) zajmowane zimą nie zgadza się z położeniem z późnej wiosny i lata, co sugeruje przemalowanie.

 

Ja obstawiam, że późną wiosną i latem 1943 r. przeważał typowy kamuflaż wiosenny, czyli Dunkelgelb jako baza plus zieleń. Kupuję wersję,  że był to Dunkelgelb nach Muster (czyli odcień dorabiany według  wzornika rozesłanego do jednostek wiosną 1943 r.). Był on bardziej żółtawy od późniejszej farby Dunkelgelb posiadającej numer RAL (która była "szaro-piaskowa"). Z tym, że niektóre pojazdy z 2 i 3 DGrenPanc SS, wyglądają jakby Dunkelgelb wcale niekoniecznie był bazą (może bazą była zieleń a potem psiknięto żółtym?). Poza tym na niektóry zdjęciach Tygrysów z 2 DGrenPanc SS raczej widać trzy odcienie kamuflażu. Może "Tiki" miała trójkolorowy kamuflaż tak jak obstawia Byrden, a może po prostu tu i tam słabiej psiknięto zielenią (albo żółcią, jeśli to zieleń była bazą).

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tekst tak "poszatkuję" - będzie mi wygodniej. Autora wątku z góry :sorry: za bardzo długi wpis.

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Sprawa malowania Tygrysów z 1, 2 i 3 DGrenPanc SS (i Grossdeutschland...) wiosną 1943 r.   nie jest definitywnie wyjaśniona. 

To łagodne podejście do sprawy - zgadzam się z tym stwierdzeniem.

 

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Wiadomo, że zimą 1942/1943 czołgi dotarły do jednostek w kamuflażu tropikalnym,

Jest to też sprawa domniemana. Brak dowodów fotograficznych na uzasadnienie tej tezy.
Ostatnio bardzo "modna" stała się teza o malowaniu 'TROP' pojazdów które kiedyś mówiło się że były przeznaczone do Afryki, ale trafiły do Rosji.
Bardzo dużo tych pojazdów uwieczniono na fotkach i stąd ta zmiana rozumowania systemu malowania tych pojazdów. Moim zdaniem słuszna.
Trzeba tu zaznaczyć brak jakichkolwiek dowodów w rozkazach na te kolory 'TROP' na Europejskim teatrze.

 

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Potem (chyba) kamuflaż tropikalny pokryto zmywalną farbą białą (w 1 DGrenPanc SS robiono to mniej pieczołowicie, więc wokół oznaczeń widoczny jest kolor bazowy).

Właśnie - i jest on bardzo ciemny na wszystkich dostępnych pojazdach w tej jednostce. Dzięki tej niedokładności widzimy oryginalne malowanie. Jest to zastanawiające - przynajmniej.
Podobnie w 13./PzRgt. "GD" ich Tygrysy są całe bardzo ciemne. (Nie malowane w całości na biało.)

 

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Następnie (chyba) w marcu 1943 r. farbę zimową zmyto.  Reszta jest sprawą dyskusyjną raczej nie do rozstrzygnięcia bez kolorowych fotografii, których jak na razie brak.

Nowe rozkazy odnośnie kolorów wydano w połowie lutego 1943 roku. Tygrys No.812 "Tiki" sfotografowany 20 kwietnia 1943 roku w nowym malowaniu.
Przemalowanie w tym czasie marzec/kwiecień 1943 roku na nowe kolory jest sprawą pewną.

 

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Ja obstawiam, że późną wiosną i latem 1943 r. przeważał typowy kamuflaż wiosenny, czyli Dunkelgelb jako baza plus zieleń.

Żeby być precyzyjnym - TAK w tym czasie nowe malowania są widoczne -, ale dużo pojazdów jest tylko w kolorze bazowym.

 

21 godzin temu, Mr_X napisał:

Kupuję wersję,  że był to Dunkelgelb nach Muster (czyli odcień dorabiany według  wzornika rozesłanego do jednostek wiosną 1943 r.).

W jednostkach żadnych kolorów nie dorabiano na własną rękę ze wzornika.
Wzornik koloru - zgodnie z rozkazem H.M.1943,Nr.181 - Pkt.1. ... próbki są dostępne w Heereswaffenamt Wa J Rü (WuG1/V), Berlin W 15, Sächsischestr. 8.
Dopisano też  - "Nummer der RAL-Farbtonkarte für dieses dunkelgelb wird später festgesetzt." - Numer karty kolorów RAL dla tego ciemnożółtego zostanie określony później.

Do jednostek były wysyłane trzy kolory - w pojemnikach 2 litrowych i 20 litrowych
- olivgrün nach Farbtonkarte des R. L. M. für Tarnfarben - wtedy miał taką nazwę - dopiero w kwietniu otrzymał oznaczenie - Olivgrün RAL 6003
- rotbraun RAL 8017
- dunkelgelb nach Muster wie in Ziffer 1. - nie miał nazwy - po prostu ciemnożółty według próbki jak w pkt.1 (tego rozkazu) - w kwietniu otrzymał nazwę - Dunkelgelb RAL 7028 

Dodatkowo w Pkt.4 tego rozkazu (H.M.1943,Nr.181) nakazuje się
"Die Tarnpasten sind im Anlieferungszustand oder nach Zugabe von Wasser oder Treibstoff zu verwenden."
"Pasty maskujące należy stosować w stanie dostawy lub po dodaniu wody lub paliwa.

W celu rozcieńczenia - w zależności czym się maluje. 

Przypomnę że ten rozkaz dotyczy też stosowania farby emulsyjnej - białej - jako kamuflaż zimowy - dlatego możliwość rozcieńczania wodą.

Czytałem już gdzieś że rozcieńczano farbę wodą lub paliwem dlatego mogły być różne odcienie koloru farby. 

 

22 godziny temu, Mr_X napisał:

Był on bardziej żółtawy od późniejszej farby Dunkelgelb posiadającej numer RAL (która była "szaro-piaskowa"). Z tym, że niektóre pojazdy z 2 i 3 DGrenPanc SS, wyglądają jakby Dunkelgelb wcale niekoniecznie był bazą (może bazą była zieleń a potem psiknięto żółtym?). Poza tym na niektóry zdjęciach Tygrysów z 2 DGrenPanc SS raczej widać trzy odcienie kamuflażu.

Może część z tych pojazdów była tylko szara i zmieniono całkowicie ich malowanie nadając im kolor bazowy.
Natomiast jeśli te Tygrysy były w fabrycznym kamuflażu 'TROPEN' to możliwe jest że niektóre pojazdy tylko częściowo uzupełniono w nowe kolory.
Obie opcje myślę że są możliwe w Tygrysach dostarczonych do jednostek od grudnia 1942 roku do lutego 1943 roku.(Do rozkazu H.M.1943,Nr.181).
 

:arrow: Może jeszcze parę słów o samym kolorze ciemnożółtym. 

Moje oznaczenia koloru ciemnożółtego - Dunkelgelb i daty zastosoqania

Dunkelgelb  - Pierwszy ciemno-żółty odcień opracowany już w 1930 roku. Ciemno-żółty nie stosowano w pojazdach Reichswehry i Wehrmachtu.

Dunkelgelb I - Dunkelgelb nach Muster - został opracowany przez biuro amunicji wojskowej począwszy od 1941 roku - wprowadzony od 1942 testy - luty 1943 - rozkaz Nr.181

Dunkelgelb II - RAL 7028 Dunkelgelb - wprowadzony 01-04-1943 roku

Dunkelgelb III - RAL 7028 Dunkelgelb Ausgabe 1944 - październik 1944 roku. Odpowiada w 100% wersji z 1930 roku.

 

Różnica kolorów między tzw. Dunkelgelb nach Muster, a RAL 7028 Dunkelgelb zapewne była. Jak zresztą między pozostałymi odcieniami.
Jednak ewentualnych różnic  nie odnotowano w żadnym oficjalnym dokumencie.

 

Z powodu opóźnień produkcyjnych koloru RAL 7028 Dunkelgelb  - do jesieni 1943 roku używano Dunkelgelb nach Muster.

Montowniom nakazano/pozwolono zużyć pierwszy tak zwany Dunkelgelb (Dunkelgelb nach Muster), zanim zastosowano RAL 7028 Dunkelgelb. 
Na przykład Ferdynandy pojawiły się w lipcu 1943 roku pomalowane w kolor Dunkelgelb nach Muster, podczas gdy Pantery miały kolor podstawowy RAL 7028 Dunkelgelb.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś w Model Fanie ciekawy artykuł niejakiego pana Molskiego właśnie o niemieckich kolorach. Jeśli mnie pamięć nie myli to wspomniał, że kiedy w którymś z muzeów przeprowadzano renowację pojazdu postanowiono starannie dobrać kolor Dunkelgelb na podstawie zdjęć i dostępnych oryginalnych części pokrytych tą farbą. Naliczono bodaj 11 różnych odcieni oryginalnego Dunkelgelb. 

 

Sądzę, że zdjęcia poniżej ("do celów dyskusji") mogą być odpowiedzią na pytanie o różnicę między Dunkelgelb nach Muster a Dunkelgelb RAL 7028.

 

Panzer III z 1 DGrenPanc SS wiosną 1943 r.  (jak mniemam Dunkelgelb nach Muster) i Tygrys ze 101 batalionu SS porzucony w sierpniu 1944 r.  (RAL 7028). Farba na Tygrysie jest mniej żółta a bardziej szara. To by się zgadzało, bo RAL 7028 przynależy bodaj do grupy kolorów szarych.

 

Jeśli mnie pamięć nie myli p. Ledwoch w swoich publikacjach lansuje pogląd, że Tygrysy pod Kurskiem były malowane farbą Dunkegelb nach Muster i jako argument przytacza zdjęcia z sowieckiej wystawy zdobytego sprzętu. Pantera jest tam nieco jaśniejsza niż Tygrys.

 

pz3j.jpg

FRE_007408.jpg

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Grymson napisał:

A ja jeszcze zadam pytanie odnośnie oryginału. Czy coś wiadomo o dalszych losach "812" ? 

 

Przenumerowany na S34, potem Kursk, a potem...

 

https://www.youtube.com/watch?v=m8m2BYv02Nw

 

Trzeba by straty 8 kompanii ciężkiej prześledzić. Jak dobrze pamiętam po wytraceniu chyba wszystkich czołgów zimą 1943/1944 została wydzielona z 2 DPanc SS jako zalążek 102 batalionu czołgów ciężkich SS,

s33vergleich-6-54393c4 (2).jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grymson napisał:

A ja jeszcze zadam pytanie odnośnie oryginału. Czy coś wiadomo o dalszych losach "812" ? 

 Jako pierwszy znany numer pojazdu z napisem :Tiki" to

No.812 widziany na fotkach z uroczystości wręczenia personelowi dywizji nagród za minione bitwy pod Charkowem - 20 - 04 - 1943 roku - następnie

No.833 również ma ten napis 'Tiki".  Kolejny to przed Kurskiem zmiana oznaczeń - otrzymuje S 34 i tutaj już napisu nie ma/ jest niezauważalny*.1774203237_meser262@No.812-No.833-No_S34.thumb.jpg.55f34955e9d03a36ffbed9aa71240d16.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez meser262
* doprecyzowanie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Grymson napisał:

A ja jeszcze zadam pytanie odnośnie oryginału. Czy coś wiadomo o dalszych losach "812" ? 

 

Jednak wiadomo coś jeszcze. Sprawdziłem trzy książki: Tigers in Combat II Schneidera, Tygrysy z Das Reich (tego samego autora) i Trails of Tiger R. Klagesa .

 

Jako dowodzący czołgiem S34 jest wzmiankowany Oscha. Baumann. Schneider wzmiankuje udział  tego człowieka w walkach na Ukrainie (na zachód od Kijowa)  6 i 7 grudnia 1943 r. W wydanej w Polsce książce jest na 1,5 strony relacja tego Baumanna z walk .

 

Natomiast  w lipcu 1943  r.  8 kompania ciężka otrzymała 9 Tygrysów przetransferowanych z 1 DPanc SS. Zdaje się, że wymusiło to kolejne przenumerowanie. Także powstaje pytanie, czy Tiger S34 z grudnia 1943 r. to "Tiki"?

 

Żaden z Tygrysów Das Reich nie przetrwał 1943 roku. W grudniu utracono ostatnich 11. Także S34 ("Tiki") musiał być wśród nich.

 

Natomiast jest ciąg dalszy odnoście tegoż Baumanna.  Jednak nie pojechał na białe niedźwiedzie, gdyż wiosną 1944 r.  figuruje jako dowódca czołgu 342 w 102 batalionie czołgów ciężkich SS (czyli czołg zastępcy dowódcy 3 komp.). Zdjęcia 342 chyba nie ma (?). Był to późny Tygrys z jednoobiektywowym celownikiem. Ciekawe czy miał imię...

 

Między 1 sierpnia a 1 września 1944 r. 102 batalion wytracił większość swoich czołgów (38). Także zapewne 342 został zniszczony/porzucony w sierpniu tego roku. 102 batalion Tygrysów walczył przeciwko polskiej 1 DPanc (prawdopodobnie).

 

Także późny Tiger 342 - potencjalnie "Tiki" 2.0

 

 

Edytowane przez Mr_X
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr_X napisał:

Jako dowodzący czołgiem S34 jest wzmiankowany Oscha. Baumann.

 

Wykaz dowódców - 

*str.324 - 8./SS-Panzerregiment 2 - listopad 1942 do maja 1943 roku
d-ca Tygrysa No.812 - Warnick

 

*str.324 - Schwere Panzerkompanie/SS-Panzerregiment 2 - lipiec 1943 roku
d-ca Tygrysa No.S34 - Eichler

 

*str.328 - SS-Panzer-Abteilung 102 - czerwiec 1944 roku 
d-ca Tygrysa No.342 - Baumann

 

W 1942/43 roku Baumann jako d-ca Tygrysa I  jednak w Dywizji "Totenkopf" 
**str.254 - 4./SS-Panzerregiment 3 - formowanie w 1942 roku
d-ca Tygrysa I - No.443 - Baumann

 

**str.255 - - 9./Panzerregiment 3 - organizacja z czerwca 1943 roku przed operacją 'Cytadela'
d-ca Tygrysa No.933 - Baumann

 

W rekonstrukcji jednostki w czerwcu 1944 roku nazwiska Baumann nie ma w wykazie dowódców Tygrysów w 'Totenkopf'.

* - Tygrysy 'Das Reich' - Wolfgang Schneider
** - Tygrysy 'Totenkopf' - Wolfgang Schneider


Moim zdaniem chodzi o tę samą osobę - Baumann Dieter - prawdopodobnie przeżył wojnę.

 

13 godzin temu, Mr_X napisał:

Także powstaje pytanie, czy Tiger S34 z grudnia 1943 r. to "Tiki"?

 Malowanie jest identyczne - za wyjątkiem miejsca na wieży "pod" numerem. Na zdjęciach jest to doskonale widoczne. Ja nie mam wątpliwości że No.812/No.833/No.S34 to ten sam pojazd.

 

13 godzin temu, Mr_X napisał:

Także późny Tiger 342 - potencjalnie "Tiki" 2.0

Nie możliwe z w/w przyczyn.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w książce "Tygrysy z Das Reich"  jako dowódca S34 figuruje Uscha Eichler.

 

Natomiast w Tigers in Combat II  jest napisane dosłownie tak (w rozdziale o 8 kompanii 2 pułku pancernego SS):

 

Cytat

7 December 1943:

Attack towards Beresizy. The attack has to be stopped because the accompanying infantry fails to maintain contact. The tanks pull back to the line of departure. Several bunkers and 6 antitank guns are destroyed. Tiger S04 is immobilized after several hits and faces capture by the Soviets. Two Tigers-the Tiger of SS-Unterscharfhrer Eichler and Tiger S34 under the command of SS-Oberscharfuhrer Baumann-attack during the night and manage to recover it. Four Tigers operational.

 

Poza tym, jak wspomniałem, w książce "Tygrysy z Das Reich" , w rozdziale o walkach 8 kompanii z  2 DPanc SS na Ukrainie w grudniu 1943 r. jest obszerna relacja tegoż Baumanna. Także był Baumann w Totenkopf, ale był też Baumann w Das Reich i o nim jest w książkach W, Schneidera.

 

A Tygrys S34 w grudniu 1943 r. nie musiał być tą samą maszyną co Tygrys S34 w czerwcu/lipcu 1943 r.. bo 8 kompania z  2 DPanc SS otrzymała latem wiele czołgów i możliwe, że były kolejne przenumerowania (na forum Missing-lynx  ludzie są przekonani, że były).

 

Prawdopodobnie to ten Eichler (lub ktoś z jego załogi) nazwał wiosną 1943 r. swojego Tygrysa "Tiki". Natomiast wg Schneidera w grudniu 1943 r. Tygrysem S34 jeździł już ktoś inny (Baumann). W polskim wydaniu "Tygrysów z Das Reich"  ten Baumann sam pisze: "Pierwszy z naszych wozów, S34, dowodzony przeze mnie (...)" (strona 113).

 

Załogi w czołgach się zmieniały. Np. Wittmann w Normandii jeździł Tygrysami: 205, 212, 231 i 007.

Edytowane przez Mr_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do numeracji Tygrysów - były dwie zmiany w krótkim czasie -
8./SS-Panzerregiment 2 - listopad 1942 do maja 1943 roku - posiadał 10 Tygrysów - numeracja "800"

 

Pierwsza zmiana - Schwere Panzerkompanie/SS-Panzerregiment 2 - 01 lipiec 1943 roku - posiadał 14 Tygrysów - nowa numeracja - "S"
S01 i 02 ; S11 ~ S14 ; S21 ~ S 24 

I tutaj w tej numeracji jest Tiger S34 poprzednik No.833 i No.812 co doskonale widać po kamuflażu na trzech pojazdach - 1052917795_No.812833iS34.thumb.jpg.0664ee80510d96bdb77796ae21d0ee40.jpg

 

Chwilkę potem ponowna zmiana/aktualizacja numerów - nie tylko na forum "Missing-lynx" są przekonani - ja też dlatego że - 

Druga zmiana - Schwere Panzerkompanie/SS-Panzerregiment 2 - początek sierpnia 1943 roku - posiadał już 22 Tygrysy - nowa numeracja - "S"
S01 ~ S05 ; S11 ~ S15 ; S21 ~ S25 ; S31 ~ S35

Teoretycznie Tygrys S34 mógł już być innym pojazdem w ponownej numeracji po przejęciu Tygrysów z 13./SSPzRgt.1 pod koniec lipca 1943 roku.

Chyba że do istniejących numerów dodali te nowe. Jednego Tygrysa stracili - 11 lipca 1943 roku. Tygrys S34 walczył w grudniu 1943 roku to całkiem możliwe że to ten sam pojazd co No.812/833. Jednostka nie dostała żadnych uzupełnień do końca tego roku.

Tygrysy możemy porównać tylko wtedy gdy są dostępne ich fotki. Do grudnia bez fotek to tylko wróżenie z fusów.

 

Co do dowódcy Tygrysa - Baumanna myślę jednak że to ten sam człowiek.
Eichler dowodził Tygrysem S34 w lipcu 1943 roku. Ty przytaczasz cytat z działań w grudniu 1943 roku. Całkiem możliwe że zmienił w tym czasie jednostkę.
"Das Reich" i "Totenkopf" były razem w sierpniu 1943 roku w tym samym rejonie.

 

Pozdrawiam
Krzysztof

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dyskusja na miarę habilitacji na Wydziale Historycznym na  UW.  Czekamy na pierwsze cięcie oraz kroplę kleju.... Każdy wybór jest dobry jeżeli nie ma na to twardych kwitów.  W tym przypadku wątpliwości jest całkiem sporo.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, robertmodelarz napisał:

Dyskusja na miarę habilitacji na Wydziale Historycznym na  UW.

 

Uuuuu... Panie... nie wiadomo, czy by przeszło. Chociaż słyszałem, że z 15 lat temu ktoś bronił na UW u ś.p. prof. Pawła Wieczorkiewicza magisterkę p.t. "II KPanc SS w bitwie na łuku kurskim" - czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.