Skocz do zawartości

Lublin R XIII D & R XIII Ter - Aeroplast 1/72


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, wojt4 napisał:

Witam

Polecam koledze wydawnictwo do tego tematu. Mocno ułatwi zadanie.

Powodzenia

 

 

Dzięki za info. Muszę się zaopatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zamiast sklejać, studiuję literaturę. I dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Otóż ten silniczek/generatorek na skrzydle był demontowany, więc w moich Lublinach go nie będzie.  Powoli zaczynam również rozgryzać kolory kamuflażu. 

 

20220122_233007.thumb.jpg.9df30852fd9a1fd1b8557c3b349a3898.jpg

Jedynym minusem mojej literatury, to tylko jedna strona w TBiU nr 65. No ale kupowałem kilka na raz na targu staroci i nie spojrzałem do środka. Będę musiał kupić inną na allegro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kolekcjoner WP napisał:

Jedynym minusem mojej literatury, to tylko jedna strona w TBiU nr 65. No ale kupowałem kilka na raz na targu staroci i nie spojrzałem do środka. Będę musiał kupić inną na allegro.

To znaczy, że co? Nie było wogóle środka czy czy jednej strony (kartki) brakuje? Jeśli ta druga opcja to podaj która, to Ci podeśle foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście warto gromadzić literaturę , sam to robię ale gdyby kolega nabył tą jedną publikację którą polecałem ( nie mam w tym żadnego interesu zaznaczam ) zebrał by te wszystkie informacje plus dużo więcej. Kilka fotek:

16429393584794541697502890878805.jpg

16429393818023061720529197349952.jpg

16429394113511772087409112129404.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Baas ArK napisał:

To znaczy, że co? Nie było wogóle środka czy czy jednej strony (kartki) brakuje? Jeśli ta druga opcja to podaj która, to Ci podeśle foto.

 

Mam tylko stronę z kolorowymi rzutami całego samolotu wg numeracji to strona 7,8,9,10. Jakbyś mógł podesłać, to byłbym wdzięczny

 

 

6 godzin temu, wojt4 napisał:

Oczywiście warto gromadzić literaturę , sam to robię ale gdyby kolega nabył tą jedną publikację którą polecałem ( nie mam w tym żadnego interesu zaznaczam ) zebrał by te wszystkie informacje plus dużo więcej. Kilka fotek:

 

Dzięki za piękne fotki :super:. Chyba kupię tą książkę :)

 

 

 

 

 

A odnośnie samych modeli, to mam w planach wrócić do nich jak skończę Harriera i Tempesta w projektach grupowych, czyli za niedługo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 22.01.2022 o 23:56, Kolekcjoner WP napisał:

Powoli zaczynam również rozgryzać kolory kamuflażu. 

Doszedłeś do czegoś? Bo ja zacząłem się też tematowi przyglądać i mam mętlik. Są przynajmniej trzy wariacje:

  • klasyczna: zieleń, brąz, ochra (tu z z zeszytu WLU)

01.jpg

  • wariant Model Hobby. W ręce redaktorów magazynu trafił przedwojenny model Lublina wykonany przez mechanika i wysnuli hipotezę, że był malowany oryginalnymi farbami, a wyglądał tak

lublin2a.jpg

Na skanie wygląda podobnie do poprzedniego wariantu, ale tu mamy 3 odcienie zieleni. Takie barwy proponuje Mirage Hobby w aktualnym wcieleniu modelu.

  • wariant najnowszy z zeszytu "100 lat polskich skrzydeł" - dwie zielenie i brąz

02.jpg

W tej publikacji piszą o odkrywaniu prawdziwych barw na podstawie katalogu firmy Nobiles i zestawieniu materiałów potrzebnych do budowy samolotu:

farby.jpg

Ale szczerze mówiąc mnie ta tabelka nie pasuje do zaprezentowanego rysunku. Oceniając po masach użytych farb w ogóle mi nie do niczego nie pasuje 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wymysl napisał:

Doszedłeś do czegoś? Bo ja zacząłem się też tematowi przyglądać i mam mętlik. Są przynajmniej trzy wariacje:

  • klasyczna: zieleń, brąz, ochra (tu z z zeszytu WLU)

 

  • wariant Model Hobby. W ręce redaktorów magazynu trafił przedwojenny model Lublina wykonany przez mechanika i wysnuli hipotezę, że był malowany oryginalnymi farbami, a wyglądał tak

 

Na skanie wygląda podobnie do poprzedniego wariantu, ale tu mamy 3 odcienie zieleni. Takie barwy proponuje Mirage Hobby w aktualnym wcieleniu modelu.

  • wariant najnowszy z zeszytu "100 lat polskich skrzydeł" - dwie zielenie i brąz

02.jpg

W tej publikacji piszą o odkrywaniu prawdziwych barw na podstawie katalogu firmy Nobiles i zestawieniu materiałów potrzebnych do budowy samolotu:

farby.jpg

Ale szczerze mówiąc mnie ta tabelka nie pasuje do zaprezentowanego rysunku. Oceniając po masach użytych farb w ogóle mi nie do niczego nie pasuje 😉

 

 

Skłaniam się ku ostatniemu malowaniu, tylko szkoda, że nie podali chociaż numerów Federal Standard, albo RAL, gdyż w tym momencie zostaje mi dobieranie na oko :)

Chociaż z drugiej strony, przedwojenny model mógł być faktycznie malowany farbami z fabryki. Malując swojego TKSa w malowaniu z przed reformy (z niebieskim) wzorowałem się na przedwojennym modelu TKSa.

 

Jeszcze osobną kwestią jest odpowiednia farba do pomalowania wersji Ter...

 

 

 

P.S spokojnie, modele wlecą na warsztat w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Spokojnie, nie porzuciłem Lublinów. Po prostu jakoś nie miałem weny na piłowanie plastiku :mrgreen:

 

20220216_165359.thumb.jpg.0c8bc718d97736ccd6fad22b70a219ca.jpg

 

Model był zaprojektowany jako Vacu, więc trochę trzeba powycinać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

monty-python-spanish-inquisition.jpg.6015e93bce963875c34a401eb59c4d33.jpg

 

 

 

 

 

 

A tak naprawdę, to ponownie na warsztat trafiły Lubliny. Przeszlifowałem otwory w kadłubie. 

Szukam też odpowiedniej mieszanki dla morskiego kamuflażu.

 

 

20220720_202802.thumb.jpg.caebeb8a7412f5de86b12bbccf18a078.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, BRAVO112 napisał:

ale do malowania, to jeszcze troche...

 

Do końca roku chcę skończyć te Lubliny wink3

 

 

Kadłuby zamknięte.

 

20220720_225309.thumb.jpg.c3dd38b1a65abeb3c8ec6d6e087545a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Znalazłem odpowiednią mieszankę farb do morskiego zielonego. 

 

Są to: 

4 krople Dark Ghost Grey A41 od Pactry, oraz

5 kropli Polish AFV Green B088 od Hataki 

 

 

 

20220913_153343.thumb.jpg.bbff461552eaf5d42363abd679aae44b.jpg

 

 

 

Kadłuby poszpachlowane i czekają na szlifowanie. Rozpocząłem również klejenie drobnicy. Do wyboru mam jeszcze farby do wersji lądowej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spód skrzydeł w wersji Ter dostał trzy warstwy srebrnej Pactry.

 

Przeszlifowałem również jeden z kadłubów. Jutro pokryję go kolorami i wstawię zdjęcia.

 

20220913_232423.thumb.jpg.76b25b253cb4f559d156e42b0f1e99f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Znalazłem odpowiednią mieszankę farb do morskiego zielonego. 

 

Są to: 

4 krople Dark Ghost Grey A41 od Pactry, oraz

5 kropli Polish AFV Green B088 od Hataki 

Co potraktowałeś jako wzorzec i jak wygląda kolor, który Ci wyszedł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wymysl napisał:

Co potraktowałeś jako wzorzec i jak wygląda kolor, który Ci wyszedł?

 

Rok temu skleiłem Wildcata w malowaniu Marynarki Wojennej i wtedy wzorowałem się zdjęciami innych modeli oraz replikami.

 

A kolor wyszedł taki:

 

20220914_130642.thumb.jpg.fa8a85d19de4506b0573c0daa47e4f82.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wymysl napisał:

To spójność w kolekcji będziesz miał, ale od repliki to odstaje mocno:

57e4f0b246510_o_large.jpg

fot. P. Niemkiewicz

 

Coś cukierkowo wygląda ta replika, a zdjęcie jakby rozjaśnione.

 

Chyba zostaję przy swojej mieszance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorki nałożone na Lublina Ter. 

 

Jeszcze jedna warstwa farby i można kłaść lakier.

 

W rzeczywistości farba ma bardziej zielonkawy odcień.

 

 

20220917_222859.thumb.jpg.48896f497416554581ebc9898427510e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że robisz 714, ale to chyba była maszyna w wersji "G"  a nie "ter".  714 to naprawdę dobry wybór. Samolot z historią, na tej maszynie przerwali szpiegowski lot Zeppelina nad Helem i  zbombardowali defiladę Niemców w Gdańsku. Wystąpił również w przedwojennym filmie „Rapsodia Bałtyku” . W necie znalazłem taką ilustrację.

lublin  zeppelin 1934.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kopernik napisał:

Napisałeś, że robisz 714, ale to chyba była maszyna w wersji "G"  a nie "ter".  714 to naprawdę dobry wybór. Samolot z historią, na tej maszynie przerwali szpiegowski lot Zeppelina nad Helem i  zbombardowali defiladę Niemców w Gdańsku. Wystąpił również w przedwojennym filmie „Rapsodia Bałtyku” . W necie znalazłem taką ilustrację.

 

 

Trochę się rozpędziłem w pisaniu i chodziło mi o 712... okazuje się, że nie ma w zestawie cyfry 4. 

 

No cóż. Będzie 712, a szkoda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.