Skocz do zawartości

[WH-Schrott] Panzerkampfwagen VI B Tiger II nr 502 zdobyty pod Oględowem.


Rekomendowane odpowiedzi

Z Nowym Rokiem czasz coś nowego skleić.  Ma być hucznie i głośno- tak też czynię.  Na warsztat idzie Tygrys Królewski nr 502 z 501 Batalionu Czołgów Ciężkich zdobyty przez Rosjan pod Oględowem. 

 Potyczka pod Oględowem – bitwa pancerna stoczona 13 sierpnia 1944 z niemiecką kolumną pancerną podążającą na linię frontu na przyczółku baranowsko-sandomierskim w czasie zasadzki zorganizowanej przez zwiad Armii Czerwonej pod Oględowem.

Trochę historii z Wikipedii:

Usiłując zlikwidować tworzony przez armię radziecką przyczółek baranowsko-sandomierski, Niemcy użyli po raz pierwszy nowych czołgów Panzerkampfwagen VI B Tiger II (Königstiger). Podążająca w kierunku Staszowa z zamiarem dotarcia na linię frontu niemiecka kolumna pancerna w okolicy Oględowa wpadła w zasadzkę. Zorganizował ją dowódca patrolu radzieckiego z 6 Korpusu Pancernego Gwardii mł. lejt. Aleksandr Ośkin, wykorzystując dogodne ukształtowanie terenu.

Doskonale zamaskowany (w dużym stopniu snopami skoszonego zboża[ czołg T-34-85 Ośkina, którego załogę stanowili także: st. sierż. Aleksandr Stiecenko (kierowca-mechanik), st. sierż. Abubachir Mierchajdarow (celowniczy), st. sierż. Aleksandr Grudinin (strzelec-radiooperator) i mł. sierż. Aleksiej Chalczew (ładowniczy), strzałami z najbliższej odległości trafił 3 niemieckie czołgi, które stanęły w płomieniach. Reszta kolumny zawróciła.

Użyte pod Oględowem Tygrysy II pochodziły ze składu 501 Batalionu Czołgów Ciężkich. Po zakończeniu walk w ręce Rosjan wpadły 3 całkowicie sprawne Tygrysy Królewskie o numerach „234”, „102” i „502”. Czołg w wersji dowódczej o numerze „502” został porzucony przez załogę na podwórzu jednego z zabudowań w Oględowie w pełni sprawny, z pełnym zapasem amunicji i paliwa. Według znalezionej dokumentacji Tygrys Królewski miał przebieg 444 kilometrów. Obecnie czołg ten znajduje się w Muzeum Czołgów w Kubince pod Moskwą.

Tiger_II_‘502_red’_–_Patriot_Museum,_Kubinka_(26518897579).jpg

Za odwagę i bohaterstwo w tej potyczce, z rozkazu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR 23 września 1944 mł. lejt. Aleksandr Ośkin otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego wraz ze Złotą Gwiazdą i Orderem Lenina, st. sierż. Abubachir Mierchajdarow Order Czerwonego Sztandaru, a reszta załogi Order Wojny Ojczyźnianej II stopnia.

i z Gazety Wyborczej:

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,17886311,ale-historia-czolgi-tygrysy-hitlera-upolowane-pod-staszowem.html?disableRedirects=true

 

559888983_((((((((((2..jpg.68951af703536eaeae901ff34e045cae.jpg

 

Tiger_2_tank_turret_number_502.jpg

z17885183V,-Tygrys-Krolewski--zniszczony-w-Ogledowie.jpg

z17885184V,-Tygrys-Krolewski--zdobyty-w-Ogledowie.jpg

z17885186V,-Tygrys-Krolewski--zdobyty-w-Ogledowie.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model powstanie na bazie zestawu:

Dragon 6303 German Sd.Kfz 182 King Tiger Henschel Turret with Zimmerit skala 1/35, który kupiłem dawno temu w okazyjnej cenie na jednym z portali społecznościowych.  Model nie miał paru elementów (zdublowanych), niektóre elementy były powycinane z ramek, ale na oko wygląda, że da się z tego zbudować model.

IMG_20211108_170934.jpg

In-box modelu:

https://www.mojehobby.pl/products/German-Sd.Kfz-182-King-Tiger-Henschel-Turret-with-Zimmerit.html

lub na wideo:

Z akcesoriów niezbędna będzie antena typu gwiazda- czołg jest w wersji dowódczej. Mam na szczęście jeszcze pozostałości z zestawu:

German Tank Antennae Set 1/35 Dragon 3819

 

 

 

 

oraz pancerna osłona mocowania anteny na górnej  płycie na tyle kadłuba.

RE35-182 German “Command” vehicles antenna set

 

Kalkomania z modelu:

Zvezda 3601 KingTiger Aufs. B Henschel Turret

8217_rd.jpg.5f3afe5a003fbbc3515f86097504ab9c.jpg

 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, _OldMan_ napisał:

Jak chcesz brać udział w projekcie to popraw tytuł.

Na jaki mam poprawić?  Tiger pochodzi z 1944 roku- chyba łapię się ramach projektu grupowego? Poproszę o sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robertmodelarz napisał:

Na jaki mam poprawić?  Tiger pochodzi z 1944 roku- chyba łapię się ramach projektu grupowego? Poproszę o sugestię.

Wystarczy przeczytać regulamin:

7. Tytuły warsztatów oraz galerii ukończonych w projekcie modeli muszą zaczynać się wyrażeniem [WH-Schrott].

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • robertmodelarz changed the title to [WH-Schrott] Panzerkampfwagen VI B Tiger II nr 502 zdobyty pod Oględowem.
5 minut temu, _OldMan_ napisał:

Wystarczy przeczytać regulamin:

7. Tytuły warsztatów oraz galerii ukończonych w projekcie modeli muszą zaczynać się wyrażeniem [WH-Schrott].

Zmienione

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z kołami:

-pomalowane podkładem VALLEJO 74604 - Surface Primer - German Dark Yellow / Dunkelgelb RAL 7028

IMG_20211111_142659.thumb.jpg.d696d8cbb3ffbe58222734a79d79e15b.jpg

Kolor docelowy:

- AK-Interactive AK-714 RAL 7028 DG III Dunkelgelb + Wash DAK Afrika Korps AK066 AK Interactive

IMG_20211127_091707.thumb.jpg.26aebc8d61037d8e69cf7fa4075a7d18.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bulik58 napisał:

Gdzie takie zestawy dla lenichow sprzedawaja i po ile zlociszy?

 

3 minuty temu, Thalgonis napisał:

Dołączam się do pytania bulika58...

Przemek Przybulewski

https://allegro.pl/uzytkownik/RahGelerth

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model i wykonanie super.:szampan1: Tylko takie dwa - "ale".
Osłona wlotu powietrza do silnika powinna mieć siatkę - jaka jest tego na fotkach nie mogę dostrzec dlatego sygnalizuję.
Drugie - chciałem uczulić i zwrócić uwagę że ten pojazd powinien mieć trzy anteny.
Na płycie nad silnikiem FuG 7 i FuG 8 oraz na wieży FuG 5 i tej ostatniej nie dostrzegam (podstawy anteny).

 

Pozdrawiam
Krzysztof

PS. Część otworów pod śrubami na bocznych błotnikach Masz zalane.

Odpowietrzenie zbiorników powinno być tylko z prawej strony - tego też na pomalowanym pojeździe nie mogę zweryfikować.

Edytowane przez meser262
PS.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, meser262 napisał:

Model i wykonanie super.:szampan1: Tylko takie dwa - "ale".
Osłona wlotu powietrza do silnika powinna mieć siatkę - jaka jest tego na fotkach nie mogę dostrzec dlatego sygnalizuję.
Drugie - chciałem uczulić i zwrócić uwagę że ten pojazd powinien mieć trzy anteny.
Na płycie nad silnikiem FuG 7 i FuG 8 oraz na wieży FuG 5 i tej ostatniej nie dostrzegam (podstawy anteny).

 

Pozdrawiam
Krzysztof

PS. Część otworów pod śrubami na bocznych błotnikach Masz zalane.

Odpowietrzenie zbiorników powinno być tylko z prawej strony - tego też na pomalowanym pojeździe nie mogę zweryfikować.

Bardzo dziękuję za informacje Wyszło jak wyszło. Za każdym razem jest lepiej😀

Anteny Dragon  zaleca tak wkleić:

German Tank Antennae Set 1/35 Dragon 3819

Dokupię RB Model 1:35 Niemiecka podstawa anteny (35A15) i przykleję na wieży.

RB Model 1:35 Niemiecka podstawa anteny (35A15)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak zaleca Dragon - popatrz na fotkę oryginału z muzeum Kubinki -751909641_meser262@antenaFgst.280080nawiey.thumb.jpg.46eba87454ff363c2ded4cc0cb981b11.jpg

 

Na "surowej materii" widać te dwa odpowietrzenia,  a na pomalowanej nie widać więc może już to zweryfikowałeś?  Ponownie porównanie  z oryginałem -436583772_meser262@odpowietrzenieFgst.280080.thumb.jpg.87393026cef2b6ca29f5673d09bea82f.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Kurcze teraz widzę że jakoś dziwnie jarzmo działa Wkleiłeś. Otwór MG jest nie na swoim miejscu.

1168903698_meser262@jarzmodziaaFgst.280080.thumb.jpg.352b8a896980685e397d90c0de2c8ae1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje i udzielona pomoc merytoryczną przy budowie modelu. Ten element wg instrukcji kazali zciąć, co też zrobiłem.  Jarzmo lufy zgram z otworem na karabin MG.  Co do pojemnika na anteny to nie mam pojęcia jak on wyglądał, pierwszy raz dopiero go zobaczyłem. Jak się go uda wystrugać np. z patyczka po lizaku to spróbuję. 

 

10062653z3.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.