Skocz do zawartości

Stodoła - diorama wrzesien 1939


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !!

 

Od kilku już lat walczę z uporem z dużym projektem makiety (0,72 m kw) z okresu września 1939 roku, której częścią składową jest stodoła. Z racji sprawnie zdanej sesji wziąłem się do roboty i zacząłem na nowo dłubać stodółkę, bo była w marnym stanie - w zasadzie same ściany dolnej części, bez drzwi itp. W ciągu ostatnich 2 tygodni w ramach przerw w nauce do egzaminów powstały drzwi, całe piętro, tablica ogłoszeń, dach - strzecha, wnętrze i cała masa różnych poprawek.

Niebawem wrzucę kilka fot całej makiety - zobaczycie skale

 

Czekam na komentarze i pytania !

Tu link do picasy, wieczorem wrzucę całe zdjęcia tutaj.

http://picasaweb.google.p...l/MakietaStodoA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hehheh w sumie taka tabliczka z puszkobalszki z wstylu 20 lecia, z napisem "Palenie tytoniu wzbronione" byłą by dobrym dodatkiem Cóż, stodoły mają do siebie, że palą się prawie tak dobrze jak Hindenburg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawie się zapowiada.. dużo pracy włożyłeś.. mam nadzieję, że będziesz bardziej na bieżąco prezentował przebieg prac..

rzuciły mi się w oczy proporcje tej stodoły.. wszystkie, które do tej pory widziałem miały zdecydowanie większą postawę w stosunku do wysokości..

wykonujesz jakąś konkretną stodołę? wzorujesz się na czymś?

wydaje mi się, że dużo zgrabniej wyglądała by ze 2 razy dłuższa bądź szersza przy zachowaniu tej samej wysokości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazzy - Stodoła jest wysoka ale taka ma być, spałem kiedyś w podobnej i pamiętam, że była nienaturalnie wysoka - element poniemieckiego gospodarstwa na pomorzu. Stodoła stodole nierówna więc trudno mówić, że wzorowałem się na konkretnej budowli, przejrzałem fotki ze skansenów, zebrałem ciekawe rozwiązania i zbudowałem. Z racji tego, że diorama jest długa, ale dość wąska trzeba było do niej też dostosować rozmiar budynku, jako element całości wygląda ok.

Kiemlicz - co to są zapola ? chodzi Ci o drzwi ? jeśli tak to wjazd do stodoły ma po przeskalowaniu 3,05 m szerokości i 2,85 m wysokości. Myślę, że wóz drabiniasty i nawet ciągnik spokojnie by się zmieścił.

Grzegorz - nie pokrycie nie jest z pędzla są zbyt drogie i musiałbym kupić ich całkiem sporo, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Kto wie z czego jest strzecha ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lnianie pakuły koszt takiej przyjemności 4,5 PLN i masz tyle dachu ile dusza zapragnie, jeszcze mi zostało pół paczuszki. Dla porównania duży pędzel kosztuje blisko 40 PLN. Lniane pakuły (takie, którymi kiedyś rurki od gazu uszczelniano) świetnie nadają się do snopków siana tylko snopki we wrześniu ? Sianokosy są z sierpniu prawda, Kiemlicz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrota (drzwi) mają proporcje jak najbardziej ok.

Zapola natomiast, to te części stodoły, po obu stronach wrót gdzie przechowuje się zboże i siano. Powinny mieć, według mnie min. dwukrotną szerokość wjazdu.

Oczywiście to tylko moje uwagi, a stodoła twoja i możesz ją dowolnie modelować (uwzględniając wymiary dioramy chociażby)

 

 

A sianokosy są w czerwcu i w końcu lipca. Przynajmniej w moich stronach

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, żeby nie śmigać po picasie

IMG_2006.jpg

IMG_2003.jpg

IMG_2001.jpg

IMG_1999.jpg

 

Kiemlicz dzięki za rade, fakt jest taka dość wąska (te zapola) wiesz ja - chłopak miastowy ... ;) Jest za to użytkowe poddasze. Dzięki za rade! nie gniewam sie Może zrobię jaką małą dostaweczkę jeszcze ?! taką samowolkę budowlaną z lat 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre mają niektóre nie, nie ma jednego wzorca stodoły. Pierwotnie ta miała mieć, ale z racji tego, że jej plecy są już plecami makiety (przy ścianie, zrezygnowałem z drugiej pary odrzwi. Poza tym termin "stodoła" jest tu dość umowny, podejrzewam, że nad wrotami zawiśnie szyld "Magazyn zbożowy" albo "Skład nawozów" a do środka (np na piętro) wrzucę wypchane woreczki. Dzięki za trafne spostrzeżenie tomko10 ! nexus - co racja to racja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak zboże to obowiązkowe myszki i przedziurawione worki, ewentualnie pozatykane sianem. Może pałętający sie tam kociak??

 

Myślę, że nie ma sensu zawieszać szyldu, bo przeciec jak stała stodoła to wiadomo że w niej musiało być zboże , jakieś cepy, trochę siana itp. Taki szyld jak zaproponowałeś prędzej by pasowałby na magazyn obok młyna.

Jeśli chodzi o takie klimaty to mam masę pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiciu dzięki bardzo za porady. Kociak to pewnie tylko z tamyikowego zestawi "Livestock set'" co? wtedy byłyby też gąski itp. Worki i snopki zboża będą na pewno na stryszku, obok stanowiska obserwacyjnego. Widły już są zrobione, będzie jeszcze brona i chomąto dla konia + koła od wozu (i może kiedyś wóz chłopski). Cała diorama to wiejska, brukowana droga, są już słupy telegraficzne, rów, małe białe słupki od odległości, mostek ... Jeśli masz jakieś pomysły to chętnie wysłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień "Trawy, zarośli, krzaków i innych dziko rosnących krzewów" nie wiedziałem, że wtykanie może być aż tak męczącym zajęciem ;) :P Oto kilka fotek mojej dioramy - zobaczycie skale i zakres działań. Od razu zastrzegam BRUK - PCV NIE JEST JESZCZE GOTOWY I DLUGO NIE BEDZIE JESZCZE PEWNIE W ostatnim czasie oprócz trawy doszły słupy telegraficzne, słupki przydrożne, mostek, płotek i kilka innych drobiazgów. Szczególne podziękowania dla mojej Kaśki - modelarki ? w każdym razie bardzo mi pomaga:) dzięki :0

IMG_2017.jpg

IMG_2016.jpg

IMG_2013.jpg

IMG_2012.jpg

IMG_2010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde.... super... Mam pytanie z czego ten bruk?? Codo stodoły to koledzy mówili że stodołą ma być tak czy owaka, a ja muszę powiedzieć ze zgodze się z Tobą. Kiedyś stodoły były dudowane bez jakich kolwiek zezwoleń i projektów przychodził "mistrzu" i zbijał deski z kumplami i bimber popijał Ciekawy projekt z niecierpliwością czekam na dalsze efekty prac i chciałbym ją zobaczyć w realu, planujesz jakieś wystawy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzechu co znaczy "zakręcić brukiem" ?! bo wiesz ja chłopak miastowy, nietutejszy :P z brukiem będzie ostra przeprawa, ale wycisnę z niego jeszcze coś eleganckiego.

Truckman - bruk to łazienkowa wykładzina PCV, raz przemalowana pactrą z wodą, potrzeba jeszcze sporo pracy ale pomysł jest !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass1, szkoda, że jak naklejałeś trawkę to nie dałeś jej rożnych odcieni, trochę żywiej by to wyglądało.

 

Jeśli by nie wypalił bruk, radziłbym Ci zrezygnować z niego (ale zależy jaką masz wizje podstawki), gdyż większość polskich dróg w 1939r. to nie bruk, tylko ubita ziemia, piach. Chyba, że ma być to jakaś główna droga (ale jak i główne widziałem na starych zdjęciach były nie brukowane), która zasłużyła na choć odrobinę kamienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się ustosunkowuje Trawa jest jednolita, biorąc pod uwagę fakt ciepłego lata 1939 roku trzeba ją słoneczkiem przepalić, bo zielenią zionie - w roli słonka wystąpi aero :P Trawa wysoka + krzaczory rzecz jasna też będą pomalowane, bylem dziś z kamerą wśród traw i zieleni nawet !

O drogi będę się natomiast spierał, bo mam dowody

88_copy2.jpg

se.jpg

b82b_3.jpg

 

Zdjęcia z forum serwisu www.odkrywca.pl (mam nadzieje, że nikt mnie nie zamorduje).

 

Część zdjęć (jest takich więcej) pochodzi z regionu Tomaszowa L. Jest też cala seria zdjęć sprzętu z 1939 porzuconego przez WP stojącego na drodze (grobli), ułożonej uwaga - z cegły. Po horyzont w tzw. jodełkę jest ułożona bardzo ładna nawierzchnia z (klinkierowej bo najtrwalszej) pewnie cegły. Warto też przeczytać sobie książkę, zdaje się "Gospodarka II RP w obliczu wojny", jest cały rodział o komikacji i sieci transportowej, w tym o drogach. Wiciu czekam na dalsze spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.