Skocz do zawartości

PZL SW-4 PUSZCZYK, AEROPLAST, 1:48


borygo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

relacja trochę inna niż wszystkie. Chcemy z córką zrobić Focke-Achgelisa Fa-223. Taka historia: córka ciągiem oglądała programy przyrodnicze, w którymś grupa naukowców chciała się dostać gdzieś wysoko w Andy, i wojsko  podrzuciło ich swoim śmigłowcem. Podobał jej się i od słowa do słowa, jakiś zrobimy. Oglądaliśmy modele w necie, ja zasugerowałem skalę, a ona wybrała. Żeby nabrać wprawy, chcę najpierw zrobić wspólnie coś prostego i padło na Puszczyka. 

Po otwarciu pudełka z Puszczykiem córka wypatrzyła, że szybki mają mnóstwo skaz. Faktycznie, mają. Skontaktowałem się z producentem, i o dziwo podesłali nowe. Niestety, nowe szybki mają też skazy, podobne oraz inne, w tym takie, które są dla mnie zupełną nowością (czarne kropki zatopione w przezroczystym plastiku).  Mamy maski Montex i blaszki Parta. Nie mamy tylko kalkomanii Rotor Decals wojskowych (cywilne znajduję w necie) - jeżeli ktoś ma, to chętnie odkupię.

To że się głównie uczymy, nie oznacza, że chcemy robić byle jak. Na zdjęciu literatura, 2 monografie i 2 gazety z artykułami na temat (są tam dokładne plany w 1:48, więc jest naprawdę nieźle).

Chcę, żebyśmy zrobili model porządnie, ale nie to jest najważniejsze. Podstawowym celem jest nauczenie 9-latki kilku politechnicznych rzeczy i nie zniechęcenie jej do techniki.

 

Popatrzyłem w necie na relacje z budowy kilku SW-4 i wynotowałem takie błędy, których będę chciał uniknąć:

- w modelu anteny, klamka, płoza tylna - są za grube

- w instrukcji łopaty są w drugą stronę, w instrukcji malowanie łopat jest nieprawidłowe

- przednie dolne oszklenie jest inne niż w rzeczywistości (ale jeszcze nie czuję do końca różnicy ani jak ją naprawić)

- brak zaznaczonego luku akumulatora, nadmiarowa pokrywa bagażnika z jednej strony

 

Jeżeli widzicie jakieś inne błędy, które można z marszu popełnić, to będę wdzięczny za podpowiedź.

 

Jeżeli ktoś zna jakieś inne dobre źródła, literaturę, to także będę wdzięczny za podpowiedź.

 

Pozdrawiam,

Michał

 

 

 

IMG_20220501_210054.jpg

Edytowane przez borygo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jaka wersję chcecie zrobić, cywil czy wojak? Z opisu nie do końca to wynika. Jeśli wojak, to łopaty od góry na biało od dołu kolor śmigłowca. Wirnik Nośny, patrząc z góry obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jak będziecie mieć wątpliwości, to pytajcie, coś o tym śmigłowcu wiem. 10 lat maczałem palce w jego konstrukcji 😁

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, borygo napisał:

Jeżeli ktoś zna jakieś inne dobre źródła, literaturę, to także będę wdzięczny za podpowiedź.

No ale czego Ci więcej potrzeba?

Masz plany, malowania, opisy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzes napisał:

No ale czego Ci więcej potrzeba?

Masz plany, malowania, opisy...

Chciałem się upewnić, czy nie ma jeszcze czegoś, co bezwarunkowo się powinno mieć/znać sklejając ten model. Ja tu jestem początkujący i prawda jest taka, że nie wiem czego nie wiem (to jest tzw. pierwszy poziom niekompetencji).

Np. widziałem, że w MiniReplice nr 74 jest artykuł poświęcony sklejaniu tego modelu ale  nie mam tego numeru i nie wiem, czy to jest coś co koniecznie trzeba mieć, czy można się bez tego obejść.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie to trzeba zacząć i robić. W trakcie pracy się okaże czy masz jakieś wątpliwości i się będziesz pytał. Ten model jest w zasadzie samosklejalny, oprócz drobnych błędów które już wymieniłeś jest poprawny. Tu się nie ma co zastanawiać, tu trza robić 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wojtu204 napisał:

Niestety problem z oszkleniem bocznym

Zastanawiałem się, czy nie można zrobić tak, żeby te nieszczęsne szybki usunąć i wkleić w drzwi nowe bezbarwne polistyrenowe cienkie szybki. Efekt niestety byłby trochę nienaturalny, bo oszklenia dzioba nie da się podmienić i wtedy byłyby dwa różne rodzaje oszkleń.

Przy czym to oryginalne oszklenie z dupełka też nie jest dobre, jest grube i mocno zniekształca, więc IMHO raczej nie imituje dobrze szybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, borygo napisał:

Chciałem się upewnić, czy nie ma jeszcze czegoś, co bezwarunkowo się powinno mieć/znać sklejając ten model.

Masz literaturkę i Aleksandra pod ręką.

Więcej naprawdę nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oszklenie, to by zachować zgodność z oryginałem musiałbyś zastosować jakąś folię o grubości 0.1 mm. Co do skaz, to na śmigłowcu dopuszczalne są pewne wady w szybie, oczywiście po za strefą widzenia pilota. Więc proponuję przyjąć taką linię, że skoro na oryginale mogą być wady to i w modelu też.

Prawe drzwi w modelu trzeba mocno obrabiać lub zrobić je jako otwarte, są źle spasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pierwsze koty za płotyIMG_20220513_201844.thumb.jpg.38ae7f2b57df20c6312b70dbe38d8b46.jpg

 

Wstępnie robimy 6601, bo tu jest mnóstwo zdjęć jego:  

 

I pierwsze problemy. W modelu na poszyciu w ogóle nie ma zaznaczonych nitów. Czy jest jakiś patent, żeby je dosztukować?

 

Druga rzecz: robimy wnętrze, zgodnie z instrukcją zaczynamy od podłogi i tych wszystkich wihajstrów na niej. Jakoś trzeba będzie kombinować, żeby trochę posklejać, trochę pomalować i tak dalej. Ale w necie nie widzę zdjęć podłogi i ogólnie tych rzeczy, które na niej są. Czy ktoś mógłby wspomóc takimi zdjęciami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku są tylko sterownice (pedały nożne, skoku cyklicznego i okresowego) na czarno malowane tylko przyciski BOOST OFF na czerwono. Gaśnica podręczna na czerwono, tablica przyrządów pulpit dolny i środkowy na czarno (keson, czyli konstrukcja na której są te pulpity na szaro tak jak podłoga. W moim warsztacie PZL SW-4 znajdziesz też informacje o osłonie wału sterowania która jest za lewym fotelem.

To tyle na razie z pamięci.

No i folete które mają dziki łaciaty wzór nie do odtworzenia. Tu życzę powodzenia 😁

Edytowane przez Aleksander z Zalasu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Chodzi mi przede wszystkim o podłogę: jaki ma kolor, jaką ma fakturę? W tym wątku, który podałem wyżej jest sporo fotek. Wydaje się, że podłoga jest szara (ale jaki to szary? z tych fotek nie widać nawet jak ciemny). Faktura gładka? (ze zdjęcia wygląda, że gładka, nawet błyszcząca, z pojedynczymi nitami). Tutaj chyba najlepsze zdjęcie:

9de7c0d97523a398.thumb.jpg.3691ecddb5cfb884ede55cf1218c3cbf.jpg

 

I jak widać te podłużne elementy na podłodze pod pedałami też są na czarno. Nie widać też jakichś śladów zużycia (które byłyby fajne do odtworzenia, typu wytarta farba) ale to jest zdjęcie raptem z 2007 roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć trochę jednak zawodzi. Na czarny matowy malowane są przednia część wręgi (pionowa ścianka pod sterownikami nożnymi), całe kesony na których są tablica i pulpity. Pulpit z bezpiecznikami (nad głowami pilotów) też czarny. Dźwignia sterowania pracą silnika na żółto, dźwignia hamulca WN na czerwono. Ściany wewnętrzne kabiny na kolor RAL 6014 półmat (zielony). Podłoga na kolor RAL 7024 półmat (graphitgrau).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2022 o 10:44, Aleksander z Zalasu napisał:

Ściany wewnętrzne kabiny na kolor RAL 6014 półmat (zielony). Podłoga na kolor RAL 7024 półmat (graphitgrau).

Wielkie dzięki, o to właśnie chodziło. Czy jesteś tego na 100% pewien?? Chodzi o to, że w wątku poniżej jest napisane że ten zielony to RAL6031 :

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakiej konkretnie farby użyć? Jak dobrać?

RAL 6014 półmat (zielony)

RAL 7024 półmat (graphitgrau)

 

Najchętniej emalie olejne, ale jak nie będzie to trudno, niech będzie akryl. 

Generalnie dosyć łatwo znajduję wersje matt, ale nie znajduję wersji półmat?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.