Skocz do zawartości

Problem z farbami Tamiya- smugi


barti94

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam problem z farbami tamiya w wariancie XF. Używam aktualnie XF 59.Jesli chodzi o rozcieńczania używam dedykowanego x-20a. Farbę rozcieńczanczam w stosunku 1 farba : 2 rorozcieńczalnik. Niestety po pomalowaniu pędzlem powstają smugi i wszystko wygladz mega kiepsko. Nie wiem co jest tego przyczyna.Testowalem proporcje rozcienczenia- bez zmian - zmieniałem pędzel na inny bez zmian. Zarówno rozcienczalnik i farby używałem pierwszy raz (były nowe) . Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby stricte akrylowe - czyli oparte wyłącznie o żywice akrylowe jak np Tamiya, Gunze, MRP czy (chyba) AK RC słabo nadają się do pędzla z prostego powodu. Rozpuszczalnik zawarty w świeżej farbie rozpuści poprzednią warstwę, obojętnie czy będzie dobrze zaschnięta czy tylko częściowo. Stąd smugi. Jeśli taką farbę rozcieńczymy wodą (ale nie każdą się da) to nieco zniwelujemy efekt, bo agresywność się zmniejszy. Ale nadal, powierzchniowe malowanie cienkimi warstwami przy użyciu pędzla będzie kłopotliwe. Tym bardziej, że taka farba rozcieńczona wodą gorzej się "rozsmarowuje" na gładkich powierzchniach.

Do powierzchniowego malowania pędzlem najlepiej nadają się farby olejne (ftalowe), zwane nieprawidłowo "emaliami". Farbę ftalową można mocno rozcieńczyć i położyć kilka warstw. Dobrze zaschnięta farba nie rozpuści się pod wpływem świeżej, a cienkie warstwy dadzą gładką powierzchnię bez smug.

Farby oparte głównie o żywice winylowe takie jak Vallejo, Ammo i wspomniane AK 3gen również nie rozpuszczają się pod wpływem świeżych warstw i też sprawdzają się pod pędzel. Ale nigdy takimi nie pędzlowałem "powierzchniowo" więc nie mam pewności jak się wówczas zachowują.

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

A jakie zamienniki możemy zastosować z palety Vallejo bo mam problem z doborem chodzi mi o 4 farby:

XF 60.

XF59.

XF 50

XF11

 

Jeśli chodzi o małe elementy to mogę użyć tych farb np w figurach ( malowanie czapek pasów ) ? 

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallejo Model Color malowałem figurki 1:56. Małe paski na czapkach, kropki kamuflażu i tak dalej. Świetnie się do tego nadają. Trzeba mieć jednak dobry pędzel i odrobinę wprawy. 

Jest apka na telefom. Nazywa się hobby color converter. Możesz tam sobie znaleźć odpowiedniki dla tych farb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.