Skocz do zawartości

Mil Mi-8 1/72, Etiopia


tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Vieh_san napisał:

Bardzo dużo pracy w niego wkładasz, trzymam kciuki za szczęśliwe doprowadzenie do końca :D :super:

Mam głęboki sentyment do tych śmigłowców, a gotowy model chciałbym przedstawić na grupie leźnickiej, więc nie może być skuchy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było skuchy,,,,przyjrzyj się tym fotkom....same wloty masz trochę inne...jakbyś to co masz potraktował szpachlą i wyoblił,a później natrasował tak aby te "obręcze"...(jak zwał tak zwał...mam nadzieję,że wiesz o co mi chodzi) sprawiały wrażenie masywniejszych....tak jak na tych fotkach.

Mi-8 T nb 414. 2012 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

File:Mil Mi-8 Bundeswehr.jpg - Wikimedia Commons

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sławekb napisał:

Żeby nie było skuchy,,,,przyjrzyj się tym fotkom....same wloty masz trochę inne...jakbyś to co masz potraktował szpachlą i wyoblił,a później natrasował tak aby te "obręcze"...(jak zwał tak zwał...mam nadzieję,że wiesz o co mi chodzi) sprawiały wrażenie masywniejszych....tak jak na tych fotkach.

Mi-8 T nb 414. 2012 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

File:Mil Mi-8 Bundeswehr.jpg - Wikimedia Commons

Dzięki za sugestie. Zrobimy coś z tym. Pierwsze zdjęcie skądś znam. 😄 Dla porządku dodam tylko że mój sentyment bierze się stąd że moje całe dzieciństwo spędziłem w Leźnicy. No i to ja w wieku nastoletnim  z kolegą postawiliśmy dyżurny śmigłowiec w powietrze, bawiąc się w wojsko. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam,jeżeli cię męczę...ale też mi zależy zebyś fajnie zrobił mój ulubiony śmiglak.....a jak nie powiem teraz,to później już nie poprawisz....hehe.

Jak spędziłeś dzieciństwo przy śmigłowcach,to tylko ci zazdroszczę.....ja na codzień miałem tylko ważki,które mi przypominały śmigłowce,ale pamiętam jak na niebie obserwoawłem jeszcze SM-1.....Kiedyś jakoś więcej tego wszystkiego latało...Teraz w naszych stronach to najczęściej mogę obserwować LPR jak leci po turystów w góry...albo ćwiczących GOPR-owców i SOKOŁA z 1GPR ze Świdwina.....Jeśli chodzi o Leźnicę to Mi-17 nb.605 budował u nas kolej linową na Kopę....ale szkoda,że wtedy człowiek nie miał nawet aparatu fotograficznego.....Mam tylko dwa zdjęcia zrobione przez pana Hołysia z niebieskimi ślepiami na pyłofiltrach....

Edytowane przez Sławekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Sławekb napisał:

Z góry przepraszam,jeżeli cię męczę...ale też mi zależy zebyś fajnie zrobił mój ulubiony śmiglak.....a jak nie powiem teraz,to później już nie poprawisz....hehe.

Jak spędziłeś dzieciństwo przy śmigłowcach,to tylko ci zazdroszczę.....ja na codzień miałem tylko ważki,które mi przypominały śmigłowce,ale pamiętam jak na niebie obserwoawłem jeszcze SM-1.....Kiedyś jakoś więcej tego wszystkiego latało...Teraz w naszych stronach to najczęściej mogę obserwować LPR jak leci po turystów w góry...albo ćwiczących GOPR-owców i SOKOŁA z 1GPR ze Świdwina.....Jeśli chodzi o Leźnicę to Mi-17 nb.605 budował u nas kolej linową na Kopę....ale szkoda,że wtedy człowiek nie miał nawet aparatu fotograficznego.....Mam tylko dwa zdjęcia zrobione przez pana Hołysia z niebieskimi ślepiami na pyłofiltrach....

W niczym mnie nie męczysz, uwagi mile widziane. Mój Tato był żołnierzem zawodowym, a ja wychowałem się w garnizonie leśnym. Jak chłopaki wracali eskadrą z ćwiczeń i nisko przelatywali nad blokami to był czad. Pamiętam jak przyszły pierwsze Mi-24 i robiły akrobacje nad naszym zalewem, pierwsza klasa. Lotnisko służyło nam, jako nastolatkom do lotów samolotami na uwięzi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz porównanie- foto własne :) 

 

PICT0432 (32).JPG

Edytowane przez Adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Mi-8 KP były silniki do Mi-8 i Mi17 - popytajcie :) na pewno ktos ma

25902_1_mscf05_3.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zacząłem końcową fazę obróbki kadłuba, oraz dodawanie drobnych elementów. Mam parę pytań i wątpliwości. Interesuje mnie maszyna z numerem 621.

1. Trapez pod kadłubem, z tego co widzę na zdjęciach z tamtych czasów i aktualnych jest taki element. Nie wiem czy był na wszystkich Mi-8 będących w Etiopii, czy ktoś jest w stanie to ewentualnie potwierdzić (czerwony prostokąt na zdjęciach, rys.1, rys.2)?

2. Mam jeszcze wątpliwość dotyczącą   elementu zaznaczonego kółkiem niebieskim (rys..2). Na współczesnym zdjęciu takie coś jest, a nie bardzo widzę na zdjęciu z tamtego czasu (rys.3.).

 

trapez_01.jpg.ef3cbeeffab94cfde7f9954c77c617bb.jpg

Rys.1.

 

trapez.jpg.666fed7fb6ecd6f18ca5c95620c5c2fa.jpg

Rys.2.

 

spod_01.jpg.5fbf15dbd40062de972e52eed1a7dd52.jpg

Rys.3.

 

3. Klapa nad kabiną załogi. Według dostępnych materiałów wychodzi że są na niej dwa, owalne okienka, ale na zdjęciu z tamtego czasu nic takiego nie widać (rys.4). Znalazłem jedno współczesne, gdzie też okienek nie ma. Co sądzicie na ten temat ?

 

klapa_01.jpg.06b14a2f3f30cf893db2bd999aad38e9.jpg

Rys.4.

 

4. Golenie podwozia pokryte płytami (rys.5). Czy płyty były nałożone od góry, czy też z dołu, z naddatkiem poza rurę goleni ? 

 

podwozie_01.jpg.1f61505b7e0dc59d6ffe69d47454186c.jpg

Rys.5.

 

5. Nad kabiną załogi nie było 3 małych mieczyków anteny (nie wiem czy dobrze to opisuje) - rys.6. Tak samo nie było od spodu końca ogona (rys.7.) I tak mogę spokojnie to przyjąć ? Na rys.8. zaznaczyłem o co mi chodzi.

 

kabina_02.jpg.5b7fd83bd446aa3b1579289a1f49b645.jpg

rys.6.

 

ogon_01.jpg.8a0162ff6227f4dc1b79c8cfa30fe4a0.jpg

Rys.7.

 

grzebienie.png.e5eb8a4b2bd14a50f52aa0ad67b72c33.png

Rys.8.

 

Edytowane przez tomekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomekk napisał:

4. Golenie podwozia pokryte płytami (rys.5). Czy płyty były nałożone od góry, czy też z dołu, z naddatkiem poza rurę goleni ? 

Ze zdjęć jakie wykonałem Mi-8 Policji....(choć słabe od dołu zrobiłem...nie pomyślałem)...wynika,że raczej od góry i od spodu.

image.thumb.jpeg.f59cbd8896494bd0e67c6db2c0b7e8ae.jpegimage.thumb.jpeg.c03687e35ee7d96924c53427a72c9e5c.jpegimage.thumb.jpeg.76e9d398cd20d82ff9c6a7933b2e3cc3.jpegimage.thumb.jpeg.8a1eed6c8a1382a7dcdcd6f52b23b2d5.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomekk napisał:

1. Trapez pod kadłubem, z tego co widzę na zdjęciach z tamtych czasów i aktualnych jest taki element. Nie wiem czy był na wszystkich Mi-8 będących w Etiopii, czy ktoś jest w stanie to ewentualnie potwierdzić (czerwony prostokąt na zdjęciach, rys.1, rys.2)?

 

To co nazywasz trapezem to jest to tzw. zawiesie, czyli element śmigłowca, do którego mocowany był ładunek przenoszony na zewnątrz śmigłowca. Niestety nie pamiętam już dokładnie ale według mnie to był trójkąt który w przedniej części w dwóch punktach przegubowo był przymocowany do kadłuba a tylna część z zamkiem do mocowania liny była podciągnięta i znajdowała się pod kadłubem. Zwalnianie samego zamka i wypuszczeni liny odbywało się przyciskiem chyba na drążku pilota. Niestety nie jestem pewien. Co najważniejsze dla Ciebie na śmigłowcach etiopskich mogły być używane ponieważ wiem z opowiadań że dostarczanie żywności do pewnych miejsc było bardzo utrudnione i worki z żywnością były zrzucane i prawdopodobnie przenoszone na zewnątrz na zawiesiu. Pytałeś o to na stronie Leźnickiej?

 

7 godzin temu, tomekk napisał:

3. Klapa nad kabiną załogi. Według dostępnych materiałów wychodzi że są na niej dwa, owalne okienka, ale na zdjęciu z tamtego czasu nic takiego nie widać (rys.4). Znalazłem jedno współczesne, gdzie też okienek nie ma. Co sądzicie na ten temat ?

 

Część śmigłowców miała klapy z okienkami a część bez okienek. Niestety nie wiem do czego służyły okienka.

 

7 godzin temu, tomekk napisał:

4. Golenie podwozia pokryte płytami (rys.5). Czy płyty były nałożone od góry, czy też z dołu, z naddatkiem poza rurę goleni ? 

 

Dokładnie tak jak napisałeś. Blachy były od góry i od dołu.

Edytowane przez Endrju
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.