Skocz do zawartości

Mil Mi-8 1/72, Etiopia


tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie żeby zrobić naszą leźnicką ósemkę w takim malowaniu w jakim latały w Etiopii. Ja wtedy byłem młody, ale pamiętam jakie to było wielkie wydarzenie.

Ze wspomnień pilotów wiem że Mi-8 miało dodatkowo w kabinie pilotów dodatkowe  radio radmor, oraz dodatkowy zbiornik paliwa. Interesuje mnie, czy może ktoś ma zdjęcie tego radia i jego dokładne umiejscowienie. Z tego co piloci mówili było to nad lewą tablicą przyrządów.

Model oprę na zestawie poniższej firmy, będą napewno korekty.  Na razie wyrzuciłem wyrzutki flar z belki ogona.

IMG_20220626_174031988.thumb.jpg.11bf8b7a6e0ed25b1296dfdb742d7eee.jpg

 

IMG_20220626_173949382.thumb.jpg.fbedee3692e6f7be47480108aad85fb3.jpg

 

IMG_20220626_173921495.thumb.jpg.7f540a6a8ba8891dcbe1ad1cf0eaf575.jpg

 

IMG_20220626_173753093.thumb.jpg.47b64f725ef839f5e810157892027784.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Panie Tomku! Wspaniały temat!

Przejrzałem szybko materiały, ale wnętrz kabiny brak...

 

Wybrałeś już który wariant oznakowania zrobisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiałeś się nad zmianą modelu... Dość powszechnie znany jest błąd zvezdy jeżeli chodzi o kabinę pilotów... Ten sam błąd występował w modelach KP i  italeri oraz kopro. Polecam jednak HB. Zaoszczędzisz trochę zmagań i nerwów. :szampan1:

 

A temat zaiste zacny.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mitrandir napisał:

Nie zastanawiałeś się nad zmianą modelu... Dość powszechnie znany jest błąd zvezdy jeżeli chodzi o kabinę pilotów... Ten sam błąd występował w modelach KP i  italeri oraz kopro. Polecam jednak HB. Zaoszczędzisz trochę zmagań i nerwów. :szampan1:

 

A temat zaiste zacny.

Możesz napisać coś więcej o tym co jest skopane  ( albo podpowiedzieć gdzie o tym poczytać  ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce o dodatkowym wyposażeniu na misję jest w zasadzie tylko wzmianka. Ciekawy jestem czym pomalowano śmigłowce i czy przy zmianie oznakowań ( zaczynały inaczej oznakowane ) malowano całość, czy fragmenty ? Ręcznie czy od szablonów ? Jak załatano przestrzeliny ? Pytań jest całkiem sporo, może coś się ciekawego dowiesz w rozmowie z pilotami ?

eti (2)_Fotor.jpg

eti (3)_Fotor.jpg

eti 1 (1)_Fotor.jpg

eti 1 (2)_Fotor.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mitrandir napisał:

Nie zastanawiałeś się nad zmianą modelu... Dość powszechnie znany jest błąd zvezdy jeżeli chodzi o kabinę pilotów... Ten sam błąd występował w modelach KP i  italeri oraz kopro. Polecam jednak HB. Zaoszczędzisz trochę zmagań i nerwów. :szampan1:

 

A temat zaiste zacny.

 

O ja stary, doskonale wiedziałem o problemie z kabiną, ale ubzdurało mi się że właśnie Zvezda jest prawidłowa. No nic, będzie zestaw na coś innego, HB już zamówiony. Dzięki Grzesiek za czujność.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomekk napisał:

 

O ja stary, doskonale wiedziałem o problemie z kabiną, ale ubzdurało mi się że właśnie Zvezda jest prawidłowa. No nic, będzie zestaw na coś innego, HB już zamówiony. Dzięki Grzesiek za czujność.

Polecam się :szampan1:

Szkoda by było Twojej roboty na sprzedaż w fajnym temacie

 

 

16 godzin temu, ricardo napisał:

 

Dokładnie to miałem na myśli, 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mitrandir napisał:

Polecam jednak HB. Zaoszczędzisz trochę zmagań i nerwów.

Może się nie znam, ale oba HB to chyba są Mi-17 i aby zrobić z tego Mi-8 to trzeba sobie Pavlę dokupić :hmmm:

PAVU7297.jpg.a7a31afea4454bb24c6c7f55ed6e764e.jpg

 

No niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę 🤔

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Artek82 napisał:

Może się nie znam, ale oba HB to chyba są Mi-17

Nawet jak się nie znasz to i tak masz rację :super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Artek82 napisał:

Może się nie znam, ale oba HB to chyba są Mi-17 i aby zrobić z tego Mi-8 to trzeba sobie Pavlę dokupić :hmmm:

PAVU7297.jpg.a7a31afea4454bb24c6c7f55ed6e764e.jpg

 

No niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę 🤔

Masz rację, ale silniki dużo łatwiej poprawić niż oszklenie kabiny i kształt całej przedniej części kadłuba.

Optymalnie byłoby mieć tą Pawle i Hobby Bossa

Edytowane przez Mitrandir
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Artek82 napisał:

Może się nie znam, ale oba HB to chyba są Mi-17

Też się nie znam ale chyba oba Mi z HB to są Mi-8 bo Mi -17 to nazwa eksportowa.  Oczywiście  Hb uwzględnił różnicę w położeniu śmigła ogonowego: po prawej dla Mi-8T i po lewej dla Mi 8MT (czyli Mi-17). Jednak oba modele są z obudowami dla "krótkich" silników  Zestaw Pavli służy do budowy wersji z długimi silnikami/wlotami powietrza. (taki "pirewyj" Mi-8) Taką wersję robiło stare poczciwe Kp. I w związku z tym dobrze by było sprawdzić jaki typ  posiadaliśmy w tej Etiopii.

4 godziny temu, Mitrandir napisał:

niższa szkolenie

Polska język - trudna język :szczerbol:

 

Edytowane przez abtb
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku jeśli chcesz zrobić to co na zdjęciu to tylko tak jak powiedział Mitrandir....model HB i konwersja Pawli......oczywiście śmigło ogonowe na prawą stronę.....Zwezda,Kopro itd. to tylko wyroby "czekoladopodobne"......Cała szklarnia do przeróbki w tych zestawach....a i takie elementy jak piasta wirnika też mocno uproszczone...więc szkoda energii....HB ma chociaż w miarę prawidłową bryłę i lepsze szczegóły jak chociażby piasta WN.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, abtb napisał:

Też się nie znam ale chyba oba Mi z HB to są Mi-8 bo Mi -17 to nazwa eksportowa.  Oczywiście  Hb uwzględnił różnicę w położeniu śmigła ogonowego: po prawej dla Mi-8T i po lewej dla Mi 8MT (czyli Mi-17). Jednak oba modele są z obudowami dla "krótkich" silników  Zestaw Pavli służy do budowy wersji z długimi silnikami/wlotami powietrza. (taki "pirewyj" Mi-8) Taką wersję robiło stare poczciwe Kp. I w związku z tym dobrze by było sprawdzić jaki typ  posiadaliśmy w tej Etiopii.

Polska język - trudna język :szczerbol:

 

Z tego co widzę to ten z otwartymi długimi gondolami "pirewyj" Mi-8........641...więc tak jak mówisz Pavla w ruch,ale bryła HB...W HB można śmigło ogonowe dać na dowolną stronę.))))

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abtb napisał:

Też się nie znam ale chyba oba Mi z HB to są Mi-8 bo Mi -17 to nazwa eksportowa.  Oczywiście  Hb uwzględnił różnicę w położeniu śmigła ogonowego: po prawej dla Mi-8T i po lewej dla Mi 8MT (czyli Mi-17). Jednak oba modele są z obudowami dla "krótkich" silników  Zestaw Pavli służy do budowy wersji z długimi silnikami/wlotami powietrza. (taki "pirewyj" Mi-8) Taką wersję robiło stare poczciwe Kp. I w związku z tym dobrze by było sprawdzić jaki typ  posiadaliśmy w tej Etiopii.

Polska język - trudna język :szczerbol:

 

 

1 godzinę temu, Sławekb napisał:

Tomku jeśli chcesz zrobić to co na zdjęciu to tylko tak jak powiedział Mitrandir....model HB i konwersja Pawli......oczywiście śmigło ogonowe na prawą stronę.....Zwezda,Kopro itd. to tylko wyroby "czekoladopodobne"......Cała szklarnia do przeróbki w tych zestawach....a i takie elementy jak piasta wirnika też mocno uproszczone...więc szkoda energii....HB ma chociaż w miarę prawidłową bryłę i lepsze szczegóły jak chociażby piasta WN.

 

Mądrego to miło posłuchać...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałbym wszystkim podziękować za dyskusję. Zakup HB poczyniony, wnioski wyciągnięte.

Dawcą silnika będzie Zvezda, jeśli chodzi o kadłub z silnikiem - na zdjęciu, w środku HB.

383103938_IMG_20220628_163209271_HDR3.thumb.jpg.0469aabc07c55e9d9b9fb230db707da9.jpg

 

Blaszka musi zostać zmodyfikowana, jest za krótka i za szeroka.

1317843027_IMG_20220628_164029957_HDR3.thumb.jpg.d301f644768ea550481f53f3e59765c6.jpg

 

301198236_IMG_20220628_1641052972.thumb.jpg.ac076bf9b093c132fb99dcb76783d233.jpg

 

To na razie tyle. Aha, HB leży w planach. :)

907291582_IMG_20220628_163300893_HDR3.thumb.jpg.d12fb230c1fc13f42ad6e0dc996b2bef.jpg

 

Edytowane przez tomekk
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeśli mogę coś napisać to Mi-8T , a Mi-8MT (Mi-17)  to 2 różne śmigłowce i nie chodzi tylko o śmigło ogonowe. 641 fajna maszyna nawet kilka razy ja macałem :) musisz pamiętać ze 641 ma małe zbiorniki, a model HB ma duże zbiorniki. Jak cos to pytaj bede tu zaglądał , bo cos tam chyba wiem o śmigłowcach :) póki co pełna obserwacja. W kalce chochlik zamiast błękitnego tła zrobił zielone :)

janek.jpg

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adamsky napisał:

Hej, jeśli mogę coś napisać to Mi-8T , a Mi-8MT (Mi-17)  to 2 różne śmigłowce i nie chodzi tylko o śmigło ogonowe. 641 fajna maszyna nawet kilka razy ja macałem :) musisz pamiętać ze 641 ma małe zbiorniki, a model HB ma duże zbiorniki. Jak cos to pytaj bede tu zaglądał , bo cos tam chyba wiem o śmigłowcach :) póki co pełna obserwacja. W kalce chochlik zamiast błękitnego tła zrobił zielone :)

janek.jpg

Nie chwal się Adam, nie chwal ... Tylko pomagaj 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomekk napisał:

HB leży w planach

Jakby nie leżał, zawsze można plany przystosować do modelu.

 

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.