Skocz do zawartości

Mała ARCHITEKTURA 1:35


PitersonL

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny pomysł...ale chopie! Kaj jest byfyj?!?

Tyn piec tyż trocha dziwny...

I jeżeli to familok to układ w większości  mieszkań był inny.

Z sieni przeważnie wchodziło się do dużej kuchni i z tej kuchni do pokoju ,,sypialni" i na tym koniec.

Tak było na bytomskim Karbiu, Bobrku, Ficinusie itp...

 

Wychowałem się w takich miejscach. 😀

Pozdrawiam. I gratuluję pomysłu.

J.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antryj to już w nowym budownictwie 😀

Co do kuchni: młynek do bonkafy na ścianie i wyszywane makatki.

Obrus na stole musi być.

Rycka przy piecu.

I kohlkasta na wongiel.

Stołki bardzij proste w konstrukcji.

166203904023783708765383705891.thumb.jpg.3967ab1cc6271bce20036eb187546042.jpg

oryginał kuchenny przedwojenny wyczyszczony i przemalowany.

A tu odnowiony z oparciem:

16620391755674915303175317946734.thumb.jpg.1232b9fd25e4eb1c75de7e08c503c28f.jpg

Już ok 100lat 😀

 

W familoku byla sień na sztoku z kieryj sie właziło do chałpy.

W tych starszych z poczontku na sieni był żeliwny ausgus z kokotkiem bo niy było wody w środku miyszkania ino wspólny.

No i haźle...tyż wspólne, często na półpiętrze bo wtedy ci ze sztoka wyżyj i niżyj mieli ta samo droga 😀.

I wybór...w góra czy w dół.

Takie było moje 1 mieszkanie...rocznik 1904.

 

Powodzenia 

J.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec - samoróbka ze złomu plastikowego. trocha dziwny. menu czeka na uzupełnienie. A sam układ pomieszczeń w domkach wolnostojących w woj. opolskim był nieco inny (to celem sprostowania geograficznego). Długi przedpokój, z którego rozchodziło się do poszczególnych pokoi. Dodatkowo między pokojami drzwi. Kuchnie nie były "przechodnie". Dziękuję za lajki i najsympatyczniejszą w świecie ślónskom godkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2022 o 15:34, myszaty napisał:

ausgus z kokotkiem

 

Augus z kokotkiem... Cudowne, choć za cholerę nie wiem co to.

Antryj -  wiem, jakby z francuskiego trochę (entree). Choć pewnie nie z francuskiego.

Niesamowite, że można mieszkać w jednym kraju i nie zrozumieć rodaka. Można też nie wiedzieć, że się rozumie...

Od pewnych Ślązaków usłyszałem w górach taką historię:

Gdzieś koło 1989 roku pojechali do Niemiec, zobaczyć jak tam jest. Era przedkomórkowa, dobrych map też specjalnie nie było.

Już są w rajchu kiedy kierowca mówi, że benzyna się kończy i muszą zatankować, ino nie wie gdzie.

Drugi proponuje, żeby zapytał autochtona. A ten na to, że niby jak ma zapytać kiedy nie wie, jak po niemiecku tanksztela jest.

 

Jakby Wam się jeszcze chciało o takich fajnych lokalnych rzeczach popisać, to będę czytał.

  • Like 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała, w sensie, że 1:35?

Trochę podejrzanie to wygląda. Na kuchnię pomieszczenie jest przeraźliwie małe. Ten ausgus miałby się zmieścić i zamiast kozy z fajerką raczej westfalka.  A jeszcze trzeba tam robić. O byfyju, to już nawet nie ma co gadać. To wg źródła, czy swobodna interpretacja?

 

O szeregu wątpliwych  rozwiązań budowlanych tylko wspomnę na marginesie, bo to typowa przypadłość dioramek zawierających elementy architektury.

 

A temat okazuje się być fajny - generuje dyskusję!

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2022 o 07:52, PitersonL napisał:

A sam układ pomieszczeń w domkach wolnostojących w woj. opolskim był nieco inny

A to przepraszam.

Myślołech że to barzij familok,  bo kuchnia na fiśli.

U mnie w kamienicy na ostatnim sztoku jeszcze do niedawna była pralnia i 2 murowane kotły do gotowania, a obok mieszkanie -  chyba dla praczki?

Ale to inny już układ - kamienica w centrum, nie familok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie jeśli chodzi o wymiary i kształt - to jest to zeskalowana mała kuchnia jaką mam na poddaszu. Przed remontem około roku 2000 faktycznie była tam mała kuchnia kaflowa.

Natomiast w kamienicy dawnych kolejarzy, w której mieszka moja Babcia też jest jeszcze na poddaszu (pod strychami) kocioł z podbudówką węglową do urządzania prania.

Co do braków architektonicznych - wiem, zdaję sobie sprawę powinien być chociażby tzw. ślepy strop zasypywany szlaką lub gliną z trzcinowa podbitką pod tynkiem (sam tu się w remontach babrałem, więc wiem jak to było budowane. Pierwotnie zamysł na dioramkę miał być inny (potem poszedłem na łatwiznę),  ale po takiej dyskusji zastanawiam się na przeróbkami. Jako ciekawostkę dodam, że w łazience miałem poniemiecki prysznic z "bojlerem" na węgiel. Niestety wszystko tak skorodowane i przerdzewiałe, że nadawało się jedynie na złom. spytacie jak to możliwe. Ano możliwe, bo od lat '50 do 2000 mieszkanie było własnością pewnej instytucji, która nic z nim nie robiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem ciekawostki. Skrzynka po proszku do naczyń IMI, którą odnalazłem na strychu. Odczyściłem  i zabrałem w lepsze warunki. Odtworzyłem ją z balsy i wsadziłem do niej makulaturkę 1:35. Dodałem kran i obrazek na ścianę oraz gazetkę na stół. IMG_20220904_110149.thumb.jpg.43d30efedfec6f2ab650a33f1598db02.jpgIMG_20220904_110149.thumb.jpg.43d30efedfec6f2ab650a33f1598db02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kohl jest w kibliku

sztekrów jeszcze ni ma, ale podprowadza sztrom 

jak postawię ściankę, fynsterki narychtuje to i gardinsztangi i sztorki bedom 

zeitung je. brile weg 

handtuch - cosik wymyślę

mój kochany dziadziuś to cały czas jakieś ryczki przynosił. na działeczce mieliśmy takie dwie. siadywaliśmy na nich przed kominkiem w domku i paliliśmy ogień

haziel - pomyślę... ale leca bo mi się na tę myśl sr....ć zachciało

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.