Skocz do zawartości

Focke-Wulf Fw190D-9, Eduard 1:48


DamianPoltorak

Rekomendowane odpowiedzi

Druga warstwa stanowczo się przyda. wink4

 

A co do RLM 76 możesz zrobić to jak na instrukcji IBG.

 

image.thumb.png.28551862a40590785049e8023d615851.png

 

Ster kierunku + lotki w błękitnym RLM 76, kadłub w późnym RLM 76.
Możesz też pomalować tak osłonę silnika (wczesny RLM 76), a potem dać transparentny późny - osłona silnika będzie się wtedy odcinała od reszty, a ciemnoszarym zaznaczyć wzmocnienie mocowania steru kierunku i dać na to późny 76.

 

Coś jak tutaj.

 

image.png.27e4646241ad3c48a75b51fbd0158141.png

 

AK RC robi trzy wersje tego koloru.

 

image.png.9ab20ad729f2dc11ffaba8d2d32b2725.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 12:55, RogerM napisał:

Światła pozycyjne zrobiłbym z rozciągniętego plastiku, najlepiej w kolorach jakie potrzebujemy (czerwony lewe, zielony prawe). Jeśli nie mamy to: rozciągnij kawałek przezroczystej ramki i albo zeszlifuj końcówki na okrągło albo przystaw zapalniczkę i zrobi się taki grzybek (wtedy masz od razu ograniczenie przy wsuwaniu w skrzydło). Pierwsza wersja - grubość światła, druga - grubość mniejsza bo grzybek będzie imitował światło. Później w przypadku pierwszej wersji polerowanie i malowanie, a drugiej tylko malowanie, najlepiej farba transparentną, jak nie masz to pomieszaj kolor z bezbarwnym błyszczącym. Prosta i przyjemna robótka.

Z tą odsuwaną częścią osłony kabiny coś jest nie tak, Eduard daje dwie wersje - szerszą do zamkniętej opcji i węższą do otwartej. Tu ewidentnie widać tę węższą.

A'propos kolorowych świateł na skrzydłach. 

IMG20221030102716.jpg

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HK1885 napisał:

AK RC robi trzy wersje tego koloru.

 

image.png.9ab20ad729f2dc11ffaba8d2d32b2725.png

Czy farbę z serii RC rozcieńczę Mr Color  Thinnerem, czy muszę kupować coś dedykowanego? Nie chciał bym za bardzo wprowadzać nowego rodzaju farb do warsztatu.

 

Z tego co patrzę ten RLM76 "Late version" mają jeszcze w serii 3GA, według opisu nadaje się bezpośrednio do aerograf, bez rozcieńczenia. Warto w to pójść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RogerM napisał:

A co światła z Me 262 mają wspólnego z wątkiem Fw 190?

Kolor klosza. Bezbarwny, korowa jest tylko osłona żarówki, lub sama żarówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, DamianPoltorak napisał:

Czy farbę z serii RC rozcieńczę Mr Color  Thinnerem, czy muszę kupować coś dedykowanego? Nie chciał bym za bardzo wprowadzać nowego rodzaju farb do warsztatu.

 

Z tego co patrzę ten RLM76 "Late version" mają jeszcze w serii 3GA, według opisu nadaje się bezpośrednio do aerograf, bez rozcieńczenia. Warto w to pójść?

AK RC na spokojnie rozcieńczysz Mr Color Thinnerem :D 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, DamianPoltorak napisał:

Czy farbę z serii RC rozcieńczę Mr Color  Thinnerem, czy muszę kupować coś dedykowanego? 

 

Ja rozcieńczałem to tamijowskim Lacquer Thinnerem z pomarańczową zakrętką (podobno daje najlepsze efekty).
Ale na rozcieńczalniku Gunze też pójdą.

image.png.96e01a1123dac877ed2d9fecadbb59eb.png

 

57 minut temu, DamianPoltorak napisał:

Z tego co patrzę ten RLM76 "Late version" mają jeszcze w serii 3GA, według opisu nadaje się bezpośrednio do aerograf, bez rozcieńczenia. Warto w to pójść?


Akryli 3GA nie próbowałem więc nie wiem.

Tamiya / Gunze H / Gunze C / AK RC w zupełności mi wystarczą i wszystkie dają się bełtać na tym tamijowskim rozcieńczalniku. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, empit napisał:

Kolor klosza. Bezbarwny, korowa jest tylko osłona żarówki, lub sama żarówka.

Dalej nie rozumiem co to ma wspólnego z modelem, który jest tematem tego wątku czyli Fw 190 D-9. Zdjęcie, które wstawiłeś przedstawia końcówkę skrzydła Me 262.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 06:13, HK1885 napisał:

Teraz czas na górę kadłuba :cool:

Nie tak szybko 🤪 po zdjęciu maskowania, w okolicach wnęk z taśmą zeszła farba, więc czeka mnie jeszcze kilka podmalówek i poprawek na dole.

Lotki pryśnięte RLM 76 w tej wcześniejszej wersji.

 

 

IMG_20221120_000944685.jpg

 

IMG_20221120_001033083.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HK1885 napisał:

Możesz jeszcze te wzierniki pomalować wczesnym RLM 76.

Dopytam, tylko czy dokładnie ta maszyna tak miała? Czy to po prostu częstą praktyka przy Fokach? I z czego to wynikało? Zaślepki przychodziły z fabryki w gotowym malowaniu i takie montowano, czy chodzi o wyróżnienie ich na tle aluminiowego płata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, DamianPoltorak napisał:

Dopytam, tylko czy dokładnie ta maszyna tak miała? Czy to po prostu częstą praktyka przy Fokach?

Raczej praktyka w niemieckim przemyśle lotniczym - germański bajzel stał się wręcz przysłowiowy w drugiej połowie 1944 roku.

 

45 minut temu, DamianPoltorak napisał:

Zaślepki przychodziły z fabryki w gotowym malowaniu i takie montowano

Poddostawcy dostarczali nie tylko zaślepki, ale cały zespół silnikowy czy część ogonową. Już w kamuflażu, teoretycznie obowiązującym.
W montowni samoloty teoretycznie przemalowywano, ale coraz częściej montowano do kupy to co przyszło i wysyłano do jednostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HK1885 napisał:

W montowni samoloty teoretycznie przemalowywano, ale coraz częściej montowano do kupy to co przyszło i wysyłano do jednostek.

I właśnie te najbardziej kraciaste jednostki najbardziej mi się podobają, im większy miszmasz w kolorystyce tym ciekawej. I tak też zrobię, zaślepki dzisiaj dostaną kolor 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle do malunków walczę dalej z klapami na na osłonie silnika.

Druga próba idzie do piachu, nie dopilnowałem szyku przez co rozkład tych klap mi uciekł mi całkowicie i u samej góry przesunięcie jest rzędu pół klapy. Po za tym nadlewki kleju powychodziły po psiknięciu. Przede mną trzecia próba 😁

Zarzucilłem pomysł samych popychaczy zostaną tylko uproszczone blaszki, na więcej brak mi umiejętności.

 

IMG_20221120_211328119.jpg

 

IMG_20221120_211353906.jpg

 

IMG_20221120_211533877.jpg

 

IMG_20221120_211511341.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za ciosem rozpocząłem pracę na górze.

Na początek lekki preshading, plus lotki na kolor.

I trochę drobnicy, śmigło i klapy podwozia.

 

Pytanie do was o kolor wnęk podwozia, Eduard w instrukcji podaje RLM02, natomiast w instrukcji od IBG, którą kolega HTK1885 wrzucił wyżej wnęka jest w kolorze aluminium? Która wersja jest bliższa prawdy?

 

 

IMG_20221121_175458888.jpg

 

IMG_20221121_175626793.jpg

 

IMG_20221121_175912584.jpg

 

IMG_20221121_180118077.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem główne malunki, przy jaśniejszym dniu postaram się popatrzeć na to jeszcze raz, czy coś nie wymaga czasem poprawek i dalej lakier.

 

Niezadowolony jestem z koloru RLM81 Brown Violet w wydaniu Mr Hobby,  bo tak naprawdę nie różni się prawie niczym od RLM83 Dark Green, (przejście między kolorami na okoptowaniu silnika), a na schemacie malowania różnica jest dość spora między tymi kolorami. Muszę pomyśleć czy nie położyć jakiegoś rozcieńczonego filtra na ten kolor, żeby go bardziej wyróżnić.

 

I drugi temat to poprawki na skrzydłach na kolorze zielonym, chyba za mocno przykrył cały preshading.

 

 

IMG_20221127_142907539.jpg

 

IMG_20221127_142848231.jpg

 

IMG_20221127_142921536.jpg

 

IMG_20221127_142938466.jpg

 

IMG_20221127_143002978.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DamianPoltorak napisał:

Szerszenie!! 🙃

 

A na poważnie, rozważam poprawę tego bo i mi nie przypadło do gustu.

Dobrze kombinujesz bo przy tak obitym kołpaku wypadało by poznęcać się też nieco nad łopatami. A one były drewniane z kawałkiem mosiądzu, więc trochę gimnastyki by było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.