Skocz do zawartości

Nietypowe malowania Hurricane


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - mam pytanie o nietypowe malowanie hurricane'ów prezentowane przez producentów kalkomanii.
1. Sea Hurricane P3114 - jak malowany jest spód i boki kadłuba ? sky czy biały ?

1378681385_37548_zrzut-ekranu-2021-02-16-o-14-53-05kopia.png.8593aa2980758829dd007b85f7d7dc26.png

2. Sea Hurricane 7 o K - biały czy sky ?

37548_zrzut-ekranu-2021-02-16-o-14-53-05.png.174e04f8021b4908cbb90c92b2751fcd.png

3. Hurricane V7419 - bardzo nietypowy kamuflaż, dół i łaty do zielonego w tym samym kolorze - sky czy middle stone ?

45614_rn.jpg.2a894ff3704b259d37de04c538b6b46c.jpg

4. Hurricane TROP - nietypowy kamuflaż Middle Stone z Zielonym - prawdopodobne ?

hurricane.jpg.2e11bd885acacf27c6210bd7ca2d839d.jpg

 

Jeśli ktoś ma jakieś informacje o malowaniu powyższych samolotów - proszę o zabranie głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, potwierdzić że są autentyczne. Jako bardzo ciekawe mogą być dla mnie inspiracją do budowy modeli.

A z doświadczenia wiem, że instrukcje malowania z zestawów kalkomanii nie zawsze są wiarygodne, a poza tym zawsze istnieje interpretacja istniejących zdjęć. Patrz choćby pokryszkinowa airacobra...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blackriver - tak jak w modelach często są błędy które można poprawić, tak samo mogą się też trafić w zestawach kalkomanii - przecież robią je ludzie tacy sami jak my, prawda?

 

@martinello- ad. malowania 3, nie jestem ekspertem, ale był taki schemat malowania myśliwców nocnych:

 

beau02.jpg

 

Nie pamiętam nazwy tego koloru (szarego), ale wiem, że zastosowałem Humbrol 165. Mam nadzieję, że to Ci pomoże. Powodzenia z twoimi Hurricane!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmroczko oczywiście, że masz rację :)

 

1. 2. malowanie Extra Dark Sea Grey / Dark Slate / White

edit

zdjątko podobnego z instrukcji Fly

https://exito.sklep.pl/userdata/public/gfx/bd81d880cb02668454ad61f370bdc598.jpg

3. V7419/NW 33 squadron RAF pilot S/Ldr Marmaduke Thomas St John Pattle, Larissa, Grecja, kwiecien 1941 (pilot pochodził z Południowej Afryki)

image.png.9e6c51cf2441463addc05fab75b4ee14.png

malowanie Dark Earth / Dark Green / Sky

4. bardzo podobne malowanie z instrukcji z Airfix'a - poza profilami nie widziałem zdjęć. Chociaż te maziaje uważam za fajniejsze 😉

https://m.media-amazon.com/images/I/71rn5g5zrcL._AC_SL1500_.jpg

Edytowane przez blackriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wsparcie.

 

Ad.1 mam wątpliwości czy dół był sky czy biały. 

Ad.2 przyjmuje biały.

Ad.3 super byłoby gdyby tak jak napisał pmroczko samolot był dwukolorowy. Spód i jeden kolor kamuflażu jasny (np. sky) a drugi zielony. Widać, że ster kierunku jest nieprzemalowany lub pochodzi z innego samolotu.

Ad. 4 moje pytanie dotyczyło tego konkretnego rysunku na którym ciemniejszy kolor to zielony zamiast typowego dla malowan pustynnych dark earth...

A nie malowania pustynnego ( z "nazwiskami") jako takiego.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arma Hobby w swoim zestawie 70026 proponuje dwa malowania z nosami we wzorki:

 

 

 

 

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/2/6/1/42096_55.jpg

 

image.png.750a149e21025f0cdd48a94eaa25a9c6.png C : Srebrny

 

https://www.mojehobby.pl/zdjecia/3/6/1/42096_56.jpg

 

image.png.8992a9f80f98035b6321bbe860dfa080.png C : Srebrny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię "problem" z 4 malowaniem

Producent DK Decals zaproponował taki zestaw -> https://www.mojehobby.pl/products/Hurricane-Mk.I-Pt.I.html

Zwróćcie uwagę na sylwetki nr 4 (mój typ) i np 14.

4 wygląda na kamuflaż Mid Stone / Dark Green zaś 14 i 7 - standardowe Mid Stone i Dark Earth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, barszczo napisał:

Znaczy że zielony zamiast brązowego? Raczej mało prawdopodobne.

I dlatego bardzo interesujące - jeśli prawdziwe :)

Ale jak słyszałem opracowania DKdecals nie słyną z rzetelności...

 

Dodam, że kalki do Ad.1 już mam dzięki pomocy kolegi z forum :piwo:. Model też już czeka na zrobienie. Więc temat "sky czy biały" w tym modelu jest najpilniejszy.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po serialu to Mk I, dół to raczej sky, a nie biały 😉

Screen%20Shot%202016-09-08%20at%2016.28.49_zpsxpndluez.png

edit

w "Royal Navy Aces of World War ll" Ospreya str 52 na kolorowym profilu W9220 też jest Sky.

 

ad 4.

Vale W.-Hurricane I trop, 80 Sqn, Crète, avril-mai 1941.JPG

profil kolorowy znowu z Ospreya

image.thumb.png.b561723148a0e2a7fdb5dea1ba46f5ee.png

https://ww2aircraft.net/forum/threads/hurricane-is-camo-scheme-over-greece-crete.51006/ - rozkmina od czarnobiałego zdjęcia, podane są też seriale innych samolotów z tego zdjęcia.

i jeszcze jeden

image.png.e84ec137bc70ccbcc52b43909dd915f5.png

i masz nietypowe białe malowanie (oba z książki FlightCraft Hawker Hurricane and Sea Hurricane), czyli białe były 😉

image.png.ee9a953d00e0a292259f2feb02c8d401.png

Edytowane przez blackriver
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :yahoo:

Ad 1 - sprawa załatwiona. czekam na przesyłkę  a nowym modelem Army i do roboty.

Ad 2 - też załatwione. Model revella Sea Hurricane Mk.IIC mam

Dodam, że napisałem do autorów pozycji nr 3 i 4 - zobaczymy co napiszą, choć w przypadku 4 pewnie powołają się na malujkę z Ospreya.

 

2 godziny temu, barszczo napisał:

Znaczy że zielony zamiast brązowego? Raczej mało prawdopodobne.

jak widać wyżej - możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Hurricane  V7795 nosi klasyczne malowanie TLS uzupełnione o jasne elementy przodu i krawędzi natarcia z plamami wzorowane na maszynach włoskich. Plamy tam naniesione prawie na pewno nie są jednokolorowe. Czyli masz zielony ale z DE, a nie MS.  Zdjęcie jest trochę prześwietlone i DE wygląda dość jasno. Sporo Garbusków walczących później już na pustyni nadal nosiło klasyczny kamuflaż TLS. Tu masz przykład:

025.thumb.jpg.2eaf58f8a46472cd940efafa9f76cd3a.jpg

 

Ale powtarzam, to jest moja interpretacja i ja bym go osobiście tak zrobił. Ty zrobisz tak jak będziesz chciał. Wszelkie wątpliwości rozwiałoby kolorowe zdjęcie z epoki, ale na to raczej nie ma co liczyć wink4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.