Skocz do zawartości

SU-100 - Zvezda - 1/35


Endrju

Rekomendowane odpowiedzi

Po 4 latach walki z materią i przeciwnościami losu udało mi się skończyć tytułowy model. Czekałem ponad tydzień na dobre warunki do zdjęć ale się nie doczekałem więc zrobiłem zdjęcia w takich warunkach jakie były u mnie dzisiaj. Zdjęcia robione telefonem więc niczego nie urywają. Model mniej więcej przedstawia pojazd ze zdjęcia z książki Janusza Magnuskiego „Wozy bojowe LWP”. Model wykonany z zestawu producenta ze wschodu. W stosunku do oryginalnego zestawu zmieniłem koła, dołożyłem liny holownicze i wymieniłem przednie części błotników na kanciaste za które jeszcze raz dziękuję koledze Robertowi. Wychodząc z założenia, że pojazdy te były eksploatowane w LWP chyba nie więcej niż 20 lat więc zrobiłem go w koncepcji koszarowo-defiladowej czyli stosunkowo mało zużytego i w miarę czystego bo po poligonach też chyba mało jeździły. Podstawki nie ma i nie będzie chyba że po latach zmienię podejście do tematu.  Pozdrawiam. Andrzej.

 

20221121_083019.thumb.jpg.c66eef11e73c5c3a566cdd4936517401.jpg20221121_083006.thumb.jpg.a8228d567e63b41adcfdcaf8c06e2b72.jpg20221121_082932.thumb.jpg.19f3899ce34ce0b16ad81ee165d2d525.jpg20221121_082905.thumb.jpg.b7a59e362afc4ee13db27ada19ef84b3.jpg20221121_082850.thumb.jpg.1899aa83fcc862be30473313742e2557.jpg20221121_082825.thumb.jpg.4a1af8bedf6d33eca1c2958019bdae20.jpg

Edytowane przez Endrju
  • Like 23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patrykd

Czyścioszek z niego faktycznie. Składa się na to kilka spraw. Po pierwsze preferuję modele bardziej czyste niż ubabrane po same uszy. Być może to mój wojskowy rodowód sprawia, że sprzęt jak był w koszarach musiał być czysty, świecić się i ładnie pachnieć. To znaczy ropą pachnieć. Po drugie to mój pierwszy skończony model w tej skali, w tym materiale i w tym temacie. Nie dojrzała jeszcze być może końcowa koncepcja. Na pewno będę go jeszcze sukcesywnie poprawiał. No i po trzecie wymyśliłem sobie, że zrobię go w takiej koncepcji koszarowo-defiladowej czyli stosunkowo mało zużytego i w miarę czystego bo po poligonach też chyba mało jeździły. A na wydech faktycznie sadza i olej jest wskazana. Poprawię to.  Dzięki za wskazanie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Endrju changed the title to Działo samobieżne SU-100 - 1/35

@krn78 Przemek. W koszarach bardzo często "myto" pojazdy ropą na różnego rodzaju okazje takie jak inspekcje, defilady itp. po to żeby właśnie "pięknie" się świeciły, więc mógł być taki błyszczący. Po takim ropowaniu pojazd świecił się przez jakiś czas a później woda, słońce, kurz powodowały że robił się matowy. Ten błysk został po potraktowaniu modelu Sidoluxem przed washem. Nie jestem pewien czy go tak zostawię. Być może trochę go jeszcze zmatowię.

12 minut temu, krn78 napisał:

A poza tym, ech, kiedy ja będę tak umiał...

 

Szybciej niż Ci się wydaje. To akurat nie jest nic trudnego. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Endrju napisał:

Po takim ropowaniu pojazd świecił się przez jakiś czas a później woda, słońce, kurz powodowały że robił się matowy. Ten błysk został po potraktowaniu modelu Sidoluxem przed washem.

To takie buty... dzięki za informację i za słowa wsparcia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Antena raczyć być powinna przy czym w zestawie jej nie było. Na pojeździe ze zdjęcia na którym się wzorowałem (zdjęcie jest bardzo marnej jakości) jej nie widać. Na egzemplarzu muzealnym w Poznaniu antena jest ale już na wielu znanych mi egzemplarzach muzealnych jej nie ma. Zasugerowałem się zdjęciem i jej nie dorobiłem ale chyba w tym przypadku powinna zwyciężyć zwykła logika i powinienem tę antenę zrobić co niniejszym uczynić mam zamiar. Powyższe zdjęcie przedstawia pojazd sowiecki z pierwszych serii produkcyjnych z okrągłymi błotnikami i pełnymi kołami i na 95 % jest to pojazd wojenny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć ja akurat wolę pojazdy w stylizacji poligonowej to muszę powiedzieć, że czyste a ładne :super:Co do śladów eksploatacji to wiadomo, ze nie było jak poszaleć bo to w końcu LWP. Mimo że nie ma tu wyraźnej gry kolorami to na pewno nie jest nudny czy nijaki  - dużo tu robi wyraźny wash choć miejscami niezbyt dokładne wytarte to ropowanie 😉 no i lekko błyszcząca powierzchnia wykorzystuje też światło otoczenia przez co model jest bardziej plastyczny. Ja bym go nie matowił bo może się zrobić o wiele bardziej płasko. A propo podstawki to do koncepcji defiladowo paradnej wiele nie trzeba - dostepny jest gotowiec z Tamiya po przystępnej cenie i wystarczy trochę pigmentu zapuścić w zakamarki a model na takim podłożu od razu wiele zyska do ogólnej prezencji.

 

https://www.mojehobby.pl/products/Diorama-material-sheet-stone-paving-B.html

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wykonany model. Kolor bardzo wczesno zimno-wojenny.  Czysty koszarowy dryl PRR. Sprzęt stary, ale dobrze utrzymany.  Brawo za  ukończenie modelu!!!! Czekamy na następne projekty.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, robertmodelarz napisał:

Brawo za  ukończenie modelu!!!! Czekamy na następne projekty.

 

Model ukończony dzięki błotnikom od Ciebie. Jeszcze raz dzięki za wsparcie. A następne projekty już w drodze.  🧐

 

14 minut temu, Bartosz Ciesielski napisał:

świetna robota jak byś go postawił na dioramie z kawałkiem ściany to wyglądał by jak w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu pozdrawiam B

 

No chyba nie bardzo by wyglądał tak samo bo ten poznański onegdaj robił za jakiś niemiecki pojazd i pozostały mu jeszcze ślady kamuflażu. Poniżej moja własna fotka tego poznańskiego. Co do podstawki to ich generalnie nie lubię ale kolega TAW podsunął mi pewien pomysł, który być może zaowocuje podstawką.

 

image.thumb.jpeg.220e74f64ad67892a2323953c0ecaf5b.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endriu masz rację poznańskie Su 100 brało udział w rekonstrukcji "mosty na renie" która odbywał się w poznaniu i lufa to pamiątka po tej imprezie  miałem okazję brać w niej udział 

1 godzinę temu, Endrju napisał:

 

Model ukończony dzięki błotnikom od Ciebie. Jeszcze raz dzięki za wsparcie. A następne projekty już w drodze.  🧐

 

 

No chyba nie bardzo by wyglądał tak samo bo ten poznański onegdaj robił za jakiś niemiecki pojazd i pozostały mu jeszcze ślady kamuflażu. Poniżej moja własna fotka tego poznańskiego. Co do podstawki to ich generalnie nie lubię ale kolega TAW podsunął mi pewien pomysł, który być może zaowocuje podstawką.

 

image.thumb.jpeg.220e74f64ad67892a2323953c0ecaf5b.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Endrju changed the title to SU-100 - Zvezda - 1/35

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.