Skocz do zawartości

Tiger I Early Production Trumpeter 07242


barti94

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :D Rozpoczynam nowy projekt. Będzie to  Tiger I Early Production od firmy Trumpeter w skali 1:72.

 

IMG_20221210_115625.thumb.jpg.318ca8ae70f54d3ba77ab1c03e86fecb.jpg

 

 

IMG_20221210_115706.thumb.jpg.7e245a418fb7904cf406e3d81f3d4c29.jpg

 

Pierwsze wrażenie

 

Model został kupiony już jakiś czas temu ale nie mogłem się za niego zabrać.  Dopiero dziś usiadłem i rozpakowałem wszystkie elementy. Jeśli chodzi o wypraski wydają się być ok. Zadziwiła mnie tylko duża ilość gumowych elementów takich jak np. liny.

 

Malowanie

 

Planuję zrobić Tigera z numerem 131.Bazowym kolorem będzie RAL 8000 od Vallejo (Green Brown). Natomiast kolor kamuflażu to  RAL 7008 Graugrun.

 

Wątpliwości i pytania

 

Od samego początku ten model budzi u mnie dużo wątpliwości oraz pytań.

 

1.Kwestia malowania i zapasowych ogniw po dwóch stronach wieży czołgu.  Jak możecie sami zobaczyć po dwóch stronach wieży występują odlane zapasowe gąsienice (element 14 i element 15). Czy jest to właściwe? Burzy to trochę moją koncepcje gdyż właśnie tam chciałem umieścić numer 131. Czy coś można z tym zrobić? Czy raczej pogodzić się i przystąpić do pracy nad modelem jak do "luźnej interpretacji"?

 

IMG_20221210_142215.thumb.jpg.7c48108d4c1a02754facb5ef8e828165.jpg

 

2. Który z podkładów wybrać? Posiadam dwa. Pierwszy od Vallejo kolor Grey oraz drugi od Tamiya Oxide Red. Który podkład byłby lepszy?

3. Czy jest coś na co szczególnie powinienem uważać ?

4. Jak najlepiej wykonać obicia/chipping? Wiem, że obić będzie dość mało ale planuje je zrobić gąbką. Do tego użyję farby Chipping od Ammo. Będzie to dobry wybór? Wydaje mi się że tworzenie warstwy farby pod warstwą bazową, stosowanie płynów i ścieranie będzie kiepskim pomysłem z uwagi na możliwość "zalania" niektórych detali

5.Czy warto użyć filtra? Posiadam dwa filtry. Jeden od AK Light Brown for Desert Yellow  AK065 dedykowany dla pojazdów DAK, a drugi Sand od Ammo ?  Co do filtra od AK mam mieszane uczucia wydaje się dość ciężki i kurzący, co trochę z jeden strony będzie pożądanym efektem a z drugiej strony nie chce zrobić tak zakurzonego i zabrudzonego aby mocno ucierpiały na tym detale.  Który z nich warto wybrać?

 

Dziękuję i bardzo proszę o porady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zapasowymi ogniwami to  już jest problem, jeżeli chodzi o wykonanie maszyny 131. Proponuję inną wersje: Tiger I Early Production "Wittman"  S04.

Image

Internet Modeler Dragon 1/35 Tiger I Early Production "Wittman"

0wnsoyuu22u11.jpg

michael%2Bwittmann%2Bbobby%2Bwoll%2Bpanzer%2Btank%2Bcrew%2Bsnow%2Btiger%2Bblack%2Buniform%2Bknights%2Bcross%2Brecipients%2Bholders%2Britterkreuztraeger%2B1.jpg

Kalki masz do kupienia tu:

Techmod 72808 Pz.Kpfw.VI Tiger Ausf.E (Early Production Model)

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.VI-Tiger-Ausf.E-Early-Production-Model-605837.html

Pin on Michael Wittmann S04

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, robertmodelarz napisał:

Z zapasowymi ogniwami to  już jest problem, jeżeli chodzi o wykonanie maszyny 131. Proponuję inną wersje: Tiger I Early Production "Wittman"  S04.

Image

Internet Modeler Dragon 1/35 Tiger I Early Production "Wittman"

0wnsoyuu22u11.jpg

michael%2Bwittmann%2Bbobby%2Bwoll%2Bpanzer%2Btank%2Bcrew%2Bsnow%2Btiger%2Bblack%2Buniform%2Bknights%2Bcross%2Brecipients%2Bholders%2Britterkreuztraeger%2B1.jpg

Kalki masz do kupienia tu:

Techmod 72808 Pz.Kpfw.VI Tiger Ausf.E (Early Production Model)

https://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.VI-Tiger-Ausf.E-Early-Production-Model-605837.html

Pin on Michael Wittmann S04

 

Co do gąsienic to pierwsza sprawa która rzuciła mi się w oczy. Generalnie chciałbym go zrobić w malowaniu na froncie w Tunezji. Wczytałem się jeszcze raz w instrukcję do tego mojego modelu i zadziwiła mnie jedna rzecz. Znalazłem taką propozycję malowania i kalkomanii:

 

Ewentualnie gdyby nie robić z kalkomanią 131 i w całości pomalować RAL 8000 miałoby to jakiś sens?

 

IMG_20221210_162716.thumb.jpg.5781bc0a0aa92b8776c7bea6c4d18aa6.jpg

 

 

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, barti94 napisał:

 

Co do gąsienic to pierwsza sprawa która rzuciła mi się w oczy. Generalnie chciałbym go zrobić w malowaniu na froncie w Tunezji. Wczytałem się jeszcze raz w instrukcję do tego mojego modelu i zadziwiła mnie jedna rzecz. Znalazłem taką propozycję malowania i kalkomanii:

 

Ewentualnie gdyby nie robić z kalkomanią 131 i w całości pomalować RAL 8000 miałoby to jakiś sens?

Jako radosną twórczość oczywiście, że tak. Zgodnie z realnym wyglądem to nie. tygrys był dwukolorowy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robertmodelarz napisał:

Jako radosną twórczość oczywiście, że tak. Zgodnie z realnym wyglądem to nie. tygrys był dwukolorowy:

 

 

Czyżby Trumpeter zachęcał do "radosnej twórczości"?  🤭 Myślę, że dobrym pomysłem będzie zrobienie wersji "kompromisowej" tzn dwukolorowy z kamuflażem ale bez numeru 131 sugerujący konkretny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, barti94 napisał:

Mam pytanie co do podkładów: Vallejo kolor Grey czy może Tamiya Oxide Red. Który bardziej tutaj pasuje?

Już Ci o tym pisałem ale napisze jeszcze raz. Szary podkład jest uniwersalny i przy tej skali łatwiej go pokryjesz farbą docelową, kolor docelowy będzie ciut jaśniejszy i łatwiej z taką bryłą coś później zrobić. Logicznie przy oxide red będzie odwrotnie, podkład jest ciemny więc i kolor którym go później pokryjesz będzie ciut ciemniejszy i trudniej tez Ci będzie go nałożyć tak żeby podkład nie przebijał (jeśli malujesz pędzlem). Modelarstwo to też eksperymenty. Na pewno został Ci po StuGu zbędny dach - zrób sobie eksperyment i pomaluj go dwoma podkładami obok siebie, nałóż farbę i zobacz który lepiej ci podejdzie. Może przy ciemnym podkładzie łatwiej będzie Ci wyłapać niedociągnięcia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo nie było ale udało się położyć podstawowe kolory oraz kamuflaż :D  Które z elementów nadają się do poprawki?  Elementy stalowe będą przyciemnione.Jeśli chodzi o plany co dalej to myślę o położeniu błyszczącego lakieru od Tamki i nałożeniu kalek, potem filtr .

 

IMG_20221223_183423.thumb.jpg.ae64012064926fca7ca552a23cd65245.jpg

 

IMG_20221223_183441.thumb.jpg.3a09d65578ad76038e5e85ab6528a594.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model trumpka to jest kaszana. Podobnie jak jagdpanzera czy brummbara (z tymi mialem styczność, oczywiscie nie zamierzam kupować). Dziwie sie ze ktos to kupuje kiedy jest swietna zvezda czy genialny afv w 48. Te uproszczenia irytują kazdego kto chce zrobic model na jakims poziomie. Zycze powodzenia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ten model napsuł mi trochę krwi ale staram się zaznajomić z tematem i ćwiczyć ćwiczyć i ćwiczyć, żeby zabrać się za poważniejszy projekt w skali 1:35. Popracowałem trochę nad przodem wanny. Dałem efekt damp earth, rainmarks effect i splash mud od vallejo. Dodałem też pigmenty na gąsiennice i kilka efektów kurzenia. Przyciemniłem hamulec wylotowy.

 

 

IMG_20221226_230835.thumb.jpg.bb1cb6bbe6fe3eae04f5871176861be9.jpg

Edytowane przez barti94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.