Skocz do zawartości

P-51B Mustang / Tamiya 1/48


Konrad-Ciba

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Micz napisał:

Śmigło prima sort.

Zrezygnowałeś z wytartej podłogi w kabinie? Mi wyszło tak:

 

IMG_20220917_215916.jpg

Nie zrezygnowałem. Będzie tylko farbą olejną na koniec pewnie po washu, olejach i pasach na siedzisku pilota. Spoko wyszło, to Arma? Ponoć dobry model i krajowy. 
 

1 minutę temu, jachud3 napisał:

Dzięki! Ja zwykle maluję na czarno, ale potem przez jakąś siateczkę psikam szarościami żeby zrobić marmurek, a na koniec bawię się kredkami żeby zrobić obdrapania i rysy. Ale muszę wypróbować Twój sposób.


Każdy ma jakiś sposób. Ja akurat lubię kombinować, tutaj kombinowałem tak, że nie pamietam czym robiłem. Ja praktycznie nie używałem czarnego, jak już to jakieś ciemne szarości, w pancerce jak i tutaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, marek d napisał:

Poprawiałeś podłogę do wersji sklejkowej? W modelu jest wersja metalowa, skrzydło i zbiornik paliwa który był podłogą.

Na mojej fotce jest Arma, tam jest wersja sklejkowa :)

Edytowane przez Micz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest to fotel 'hybrydowy'. Wygląda jak dziecko metalowego i sklejkowego krzesła SJ.  Trochę jakby autorzy zestawu nie mogli się zdecydować, który fotel wybrać i pomieszali cechy jednego i drugiego. Dodając jeszcze trochę indywidualności w postaci kształtów błędnych dla obu. Ale w przypadku Mustanga Zumbacha to  akademickie rozważania bo i tak powinno tu być siedzisko WMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, greatgonzo napisał:

powinno tu być siedzisko WMA

 

A czy jest jakaś zasada jakie typy foteli (kiedy?) montowano w Mustangach?

 

Według LSP używano wymiennie S-J i W-M w P 51 B / C / D / K.

Czyli wychodzi na to, że jeśli nie mam zdjęcia konkretnego samolotu to mogę użyć w modelu obydwu typów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Allisonach stosowano fotel sklejkowy SJ. Jest też możliwość, że w pierwszych Mustangach budowanych na brytyjskie zamówienie montowano metalowy fotel eksportowy, opracowany na potrzeby zamówień z Brytanii i Francji. Tego się raczej nie da udowodnić, ale lubię tę hipotezę i jestem w stanie za nią argumentować.

Montaż sklejkowego SJ zakończono na B-5 43-6712. W przypadku produkcji z Dallas jest kłopot, bo katalog części podaje zakończenie stosowania tego fotela na C-1 42-103078, a wg tygodniowego biuletynu NAA od początku produkcji serii NT stosowano nowe krzesła metalowe WMA (i które źródło jest lepsze?). Te montowano w obu wytwórniach do D-10. Później robi się trudniej, bo pojawia się metalowy fotel SJ ale WMA zostaje w produkcji. SJ pojawia się na D-15 i jest dominującym,  jeśli nie ekskluzywnym, wyborem dla tej serii i D-20.

Kolejne bloki to już mieszanka, przy czym na D-25 wydaje się przeważać WMA, a na D-30 SJ. Można to przyjąć jako punkt wyjścia, ale czasem warto poszukać fotek samolotów z choć zbliżonymi serialami. Fotele są dość charakterystyczne i czasem da się dojrzeć odpowiedni kształt.

 

Także LSP jest nie bez racji.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do foteli, to czytałem, że występowały często w  kolorze Bronze Green lub Dark Dull Green. Tylko nie wiem czy dotyczyło to wszystkich odmian foteli - czy tylko metalowego SJ. 

photo_usaaf_cockpit_1.jpg

Edytowane przez Micz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Micz napisał:

Co do foteli, to czytałem, że występowały często w  kolorze Bronze Green lub Dark Dull Green.


Dzień dobrych wiadomości o Mustangu.


Niech jeszcze okaże się, że zbiornik paliwa, na którym montowano sklejkę, był w kolorze Zinc Chromate i przy budowie kucyka ze zdemontowaną podłogą sklejkową robią się trzy kolory w kokpicie (o ile mechanikowi nie chciało wbić się do środka z pędzlem). 

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemniejszy zielony dotyczy foteli SJ.  WMA malowano IG. Centropłat rzeczywiście był najprawdopodobniej pozostawiany w ZCY i widać to było w centralnej części w dziurze  w sklejce. Zdemontowana sklejka i zamontowany fotel to raczej nieistniejący wariant.

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, greatgonzo napisał:

Zdemontowana sklejka i zamontowany fotel to raczej nieistniejący wariant.

 

Czyli Interior Green / Bronze Green / Olive Drab na podłodze, w zależności od tego co było pod ręką mechanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, greatgonzo napisał:

Nie bardzo zrozumiałem co tu ma do rzeczy mechanik?

 

No tyle, że jeśli zdemontowano sklejkową podłogę w dywizjonie, a zbiornik był w Zinc Chromate to mechanik przemalowywał.

 

Chyba żeby nie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko ten demontaż jest bezzasadny. Oczywiście samolot bez podłogi będzie działał, ale też nie pojawiła się ona dla podniesienia wartości egzemplarza. Pod nią szły instalacje i w ogóle: jeśli tworzysz fabularny scenariusz ze zdjętą podłogą, to tylko Twoja wyobraźnia jest ograniczeniem dla doboru farby przez mechanika. OD w RAF raczej nie, a i w USAAF pod koniec wojny towar bardziej spod lady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne, dziękuję. :cool:

 

 

50 minut temu, greatgonzo napisał:

jeśli tworzysz fabularny scenariusz ze zdjętą podłogą

 

Ale to nie ja...

 

W dniu 17.01.2023 o 14:27, greatgonzo napisał:

Polskie malowanie wpisuje się w stereotyp:

Ktoś zajumał deski z podłogi, a dla niepoznaki pomalował ją na czarno.

 

Gdzieś tam w jakimś wątku widziałem... wink4

 

Ja się na Mustangach nie znam, po prostu ciekawi mnie czy możliwa była sytuacja, że w samolocie wymontowano sklejkę, a maszyna dalej latała operacyjnie. Najwyraźniej NIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.