Skocz do zawartości

SBD-5 Dauntless, Academy 1:48


marskan

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam budowę SBD-5 Dauntless w 1:48. Plan jest taki, że robię model z pudła i ewentualnie dorabiam jeśli coś będzie potrzebne samodzielnie. Nie zamierzam w niego inwestować w żadne dodatki poza farbami, gdyby się okazało że brakuje mi jakiegoś koloru.

A że amerykańskich samolotów już dawno nie robiłem to możliwe, że trzeba będzie kupić bo stare farby mogły pozasychać :)

 

 

IMG_9683.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Daj z siebie wszystko.

😉No zobaczymy jak to będzie...

Okazało się, że mam wszystkie potrzebne kolory jeszcze z bardzo starych dostaw. Już nie pamiętam jak dawno temu robiłem Hellcata w 1:72 i kupiłem wtedy zestaw niezbędnych farb Model Master. Po skończeniu zakręciłem je i ostawiłem. Lata biegły, używałem różnych innych farb, ostatecznie przeszedłem na akryle, przy których już zostałem. Wczoraj sprawdziłem te trzy kupione kiedyś farbki. Prawie pełne, nie zaschły, bez problemu można nimi malować. Pamiętam, że bardzo dobrze się malowało farbami Model Master.

Znalazłem też Zinc Chromate Humbrola. Niestety czas nie był dla niej tak łaskawy.

Ma konsystencję grudkowatą, ale po zmieszaniu z rozcieńczalnikiem można nią malować pędzelkiem.

Zrobiłem test malując nią podłogę kabiny.  Chyba nie jest źle więc spróbuję wykorzystać tę glutowatą farbę.

 

Na tę chwilę jedyny niezadowalający mnie element modelu to koła. Ale jeszcze nie mam na nie pomysłu.

 

IMG_9701.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marskan napisał:

Zrobiłem test malując nią podłogę kabiny.  Chyba nie jest źle więc spróbuję wykorzystać tę glutowatą farbę.

Nie jest źle. Pozapuszczać washem, poobijać, poobcierać i będzie dobrze wink4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem i pomalowałem wnętrze kabiny posługując się instrukcją i zdjęciami. Zestaw jest dość dokładny i przyjemny w składaniu. Wszystko dobrze spasowane.

Model posiada fototrawione pasy dla pilota i strzelca, ale nie są kompletne - są biodrowe, ale brakuje naramiennych, które będzie trzeba dorobić. 

 

 

IMG_9722.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem prace postępują dalej. Już myślałem, że będzie nudne sklejanie, ale jednak trzeba trochę szpachlować co nieco urozmaica zabawę. :)

Generalnie jednak model składa się bardzo przyjemnie - może dlatego, że poza połączeniem centropłata z kadłubem w jego dolnej w dolnej części reszta jest spasowana bardzo dobrze.

 

IMG_9733.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pogoda nie sprzyja siedzeniu na modelem mimo to udało mi coś zrobić.

Kolejne zdjęcia to dwa tygodnie pracy: złożenie, dorobienie km-ów z igieł lekarskich, malowanie, na to lakier błyszczący.

To niesamowite, że 20-letnie farby MM zachowują się jakby były wyprodukowane miesiąc temu.

Przygotowany silnik.

IMG_9796.jpg

IMG_9855.jpg

IMG_9867.jpg

IMG_9871.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do śledzenia! Jest to na pewno jedna z tych maszyn, która w końcu trafi również na mój warsztat. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny samolot, bardzo fajne malowanie w Twoim wykonaniu.

Podpatruję, bo sam mam dwa z Hobby2000 (ex Hasegawa) i prawdziwą perełkę: SBD-2 z Flyhawka - jak widzę to skala szczegółów jest większa niż Academy 1/48. Dawno nie widziałem tak precyzyjnego modelu, np. klapy są tak cienkie i finezyjne, że żadne fototrawione nie są potrzebne. Słabsze za to są kalkomanie - mało ostre jak na resztę modelu.

Pasy we Flyhawku też są tylko biodrowe, W zestawie waloryzującym Eduarda do Hasegawy też - maże tak było?

Powodzenia!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Słabsze za to są kalkomanie - mało ostre jak na resztę modelu.

Pasy we Flyhawku też są tylko biodrowe, W zestawie waloryzującym Eduarda do Hasegawy też - maże tak było?

Kalkomanie w Academy są w porządku. Zaczynam je kłaść i obawiałem się problemów,  a tu miła niespodzianka.

Kiedyś słynęły z tego, że były raczej grube, teraz są cienkie, kładą się całkiem ładnie i pięknie wnikają w linie podziału blach. Co prawda już dawno nie miałem w rękach modelu Academy i może to już norma i takie są od dawna a ja to dopiero odkrywam.

Jeśli chodzi o pasy może faktycznie były tylko biodrowe - trzeba poszukać zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, marskan napisał:

Kalkomanie w Academy są w porządku. Zaczynam je kłaść i obawiałem się problemów,  a tu miła niespodzianka.

Kiedyś słynęły z tego, że były raczej grube, teraz są cienkie, kładą się całkiem ładnie i pięknie wnikają w linie podziału blach. Co prawda już dawno nie miałem w rękach modelu Academy i może to już norma i takie są od dawna a ja to dopiero odkrywam.

A to nie są czasem kalkomanie Cartografa ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Aktualny stan prac. Miałem zgrzyt przy mechanizmie obsługi klap i hamulców. Z rozpędu wkleiłem go zgodnie z instrukcja, a dopiero później porównałem ze zdjęciami oryginału i okazało się, że po pierwsze ani to nie tak było zbudowane, a poza tym nie pasuje do takiego wychylenia jak zrobiłem. Już przy przyklejonych i wychylonych klapach i hamulcach obcinaczem wycinałem wystające popychacze, które widać jeszcze leżące na kartce papieru. Na to miejsce wkleiłem nowe, tak żeby żeby faktycznie popychały, a nie - jak te te wcześniejsze - rosły jak gałęzie :)

No trochę  improwizacja i to  nocną porą. Zdjęcie zrobiłem na szybko, a wstawiam dziś z pracy po zgraniu z telefonu. Oczywiście sfotografuje też cały mechanizm po pomalowaniu, choć raczej nie ma się już czym chwalić.

 

IMG_9976.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.