Skocz do zawartości

Honda CB750F Tamiya 1/12


Michal_1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich modelarzy. To mój pierwszy post i pierwszy mój model po ok 25 latach przerwy 😉 . Za młodu oczywiście królowała u mnie nieśmiertelna skala 1/72 + kartonowe dziwadła (mały modelarz itp). Postanowiłem rozpocząć ponownie przygodę z czymś innymi padło na motocykl. W necie oraz na forach wyglądają obłędnie.

Standard "z pudła" by w razie zniechęcenia nie żałować wtopionej kasy.1313019543_IMG_20221019_140927_1(Copy).thumb.jpg.86c0865fccc786d12b34342a9a236228.jpg

Edytowane przez Michal_1981
błąd podaczas pisania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie pędzlem - 5 warstw wg poradnika z You Tube - ile czasu człowiek może zaoszczędzić na tych cennych radach... Teraz to jest życie :) Dawniej jeszcze się model popsuło ucząc się na błędach. Na zdjęciach pierwsze 3 warstwy chyba.

 

IMG_20221214_011744_1 (Copy).jpg

IMG_20221214_011815_1 (Copy).jpg

IMG_20221214_011830 (Copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę detali. Na żywo wyglądają lepiej... Niestety malowanie pędzlem czarnej matowej farby nie dało ładnych efektów. To samo z półmatową czarną farbą. Wg instrukcji miało być tym pomalowanych wiele elementów. Zdecydowałem się na pozostawienie manetek w czarnym plastiku. Nie odważyłem się na przewiercenie tarcz hamulcowych by uzyskać realistyczne "fasolki" - pomalowałem je na czarno.

Już tutaj pojawiły się wątpliwości , że uda się ukończyć model... Wszytko jest takie małe... a to skala 1/12 czyli ogromna.

 

IMG_20221216_021835_1 (Copy).jpg

 

IMG_20221215_234310 (Copy).jpg

IMG_20221212_001120_1 (Copy).jpg

Edytowane przez Michal_1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik pomalowany jedynie na aluminium ,reszta z zestawu.

 

IMG_20221128_234239 (Copy).jpg

IMG_20221128_234326 (Copy).jpg

 

Świece zapłonowe strasznie od CA się ubrudziły.. Dałem za dużo kleju bo miały straszny luz w gniazdach. Potem to zamalowałem.

 

IMG_20221128_234420_1 (Copy).jpg

IMG_20221203_010054_1.jpg

Edytowane przez Michal_1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkomanie też mi sporo krwi zatruły. Wydechy pomalowałem wieśniacko pisakami. NA żywo wygląda całkiem ok lecz na zdjęciach to istne "fatality".

Całkiem jestem zadowolony z efektu (że nie poszedł do kosza) ubolewam nad błyszczącym siedzeniem.. Wyszło słabo. Bałem się dać matową farbę bo próbne malowania wyglądały okropnie- jak gdyby farba była nie rozmieszana - niejednolity kolor i czasem mat czasem poblask. Mogłem zostawić plastik tamki i go delikatnie zmatowić włókniną.

Pozdrawiam i liczę na słowa krytyki by udoskonalić warsztat.

1687188680749 (Copy).jpg

IMG_20221231_103402_1 (Copy).jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Michal_1981 napisał:

Malowanie pędzlem - 5 warstw wg poradnika z You Tube ...

...Na zdjęciach pierwsze 3 warstwy chyba.

 

No jeśli to jest malowane pędzlem i to po 23 latach przerwy, to szacun 👍 Niektórzy, żeby pędzlem ładnie wyprowadzić powierzchnię mają z tym problem i po 30 latach modelowania tłumacząc najczęściej, że taki mają styl.

11 godzin temu, Michal_1981 napisał:

Całkiem jestem zadowolony z efektu...

 

I słusznie, bo model prezentuje się bardzo ładnie, cieńsze przewody robią robotę, a kanapę spróbuj satyną potraktować, no i tylko te wydechy pisakami pomalowane faktycznie trochę psują końcowy efekt.

Jednak jak na pierwszy model po przerwie, to Gratulacje, bo wyszło na prawdę bardzo dobrze i podoba się 👏👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu widzisz co jest nie tak, trzeba znaleźć rozwiązanie. W ogóle cywili żadnych nie robię, chociaż jakieś moto kiedyś bym chciał, dlatego za bardzo nie pomogę, ale jest jeden japończyk co nagrywa filmy na yt ze składania motocykli, robi to mistrzowsko i warto go podejrzeć.

https://youtube.com/@kotascalemodel

 

Poza tym podoba mi się ten model.

Edytowane przez Vieh_san
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za zainteresowanie , opinie i miłe słowa.

Vieh_san - dziękuję za link - znam tego Japończyka i jego modele mnie głównie zainspirowały do "comebacku" w to hobby. Na filmikach wygląda wszystko dziecinnie prosto. Nie pokusiłem się jednak na takie ekstremalne modyfikacje jak on robi :)

Zauważyłem że jest masa Japończyków wyrabiających niesamowite rzeczy z modelami ich oglądam najwięcej.

Rafał B na szczęście kanapy nie przykleiłem i w sobotę  się wezmę za jej poprawę.

Pisak z kolanek wydechowych usunę. Poczekam na aerograf i może kiedyś to przykopcę.

Plan był taki by przydymić to zestawem Tamiya Weathering Master D ale do oryginalnego chromu się nie chciał ten proszek wcale przyczepić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Michal_1981 napisał:

IMG_20221218_133225_1 (Copy).jpg

 Tak na marginesie Linkę prędkościomierza i przewody hamulcowe są stosunkowo grube, tu masz na moim motocyklu. (czarny to linka prędkościomierza, srebrne to przewody hydrauliczne hamulców w metalowym oplocie - oplot bywa kolorowy 😉 ) W drugim przewody hamulcowe są jeszcze grubsze niż tutaj, więc nie jest to błąd...image.thumb.png.a53a5ca0668bed787cfc8f7f7442bfeb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki blackriver  za zdjęcie referencyjne.  Na marginesie to super motorek.

Zmiany rozpocząłem od siedzenia. Przy pomocy melaminy Mr Hobby flat finish  moczonej w wodzie zmatowiłem lakier . Tylko kilka ruchów dosłownie zrobiłem.  Mat owszem jest ale w kilku miejscach farba sie przetarła całkiem i widać szary podkład.  wygląda strasznie wieśniacko dlatego wstyd pokazywać na zdjęciu.

Raczej mnie czeka usunięcie całkowite powłok i pomatowienie samego plastkiu - w oryginalnie ta melamina jest właśnie do samego plastiku a nie farby.

  • Pytanko jak usunąć farbę akrylowa Tamiya i podkład szary "surface primer" w spreju...?

Czytałem o DOT 4 lub alkoholu + szczoteczka do zębów...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dzięki za wszystkie rady.  Znalazłem trochę czasu jak była słaba pogoda i zrobiłem sugerowane poprawki.

Farba z kanapy usunięta DOT4 + mycie+ odtłuszczanie + matowienie czarnego oryginalnego plastiku.

 

IMG_20230831_230533.thumb.jpg.199a2b795ab913e9adb8edaad19d5467.jpg

Linka prędkościomierza - dodana grubsza z zestawu oryginalnego Tamiya.

Pisak usunięty alkoholem z rur wydechowych (nie wszystko się udało usunąć...)

Model zamieszczę w "galerii" bo  tam mam na razie pusto :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.