Skocz do zawartości

Kompresor olejowy nie startuje na ciśnieniu.


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do osób mających doświadczenie w serwisowaniu olejowych kompresorów. Nie ukrywam, że liczę na @Adamek1003 jeśli tu jeszcze zagląda.

Otóż mój kompresor zaczął mieć problemy ze startem na ciśnieniu. Uruchamia się prawidłowo, pompuje do prawidłowego ciśnienia (ok 6 bar), presostat wyłącza silnik. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie do 3.5 bar silnik się załącza, ale agregat nie pompuje. Po chwili zabezpieczenie temperaturowe odłącza zasilanie (i dobrze). Takie zachowanie wcześniej było sporadyczne i wystarczyło wyłączyć, chwilę ostudzić i włączyć znowu. Kompresor podejmował pracę. Niestety, ostatnio problem stał się permanentny. Silnik nigdy nie zaczyna kręcić, jeśli ciśnienie w zbiorniku jest wyższe niż jakieś 1.5 bar.

Rozebrałem cały blok między agregatem a zbiornikiem - tzn. rurkę wylotową z agregatu, zawór zwrotny, presostat. Wszystko wyczyściłem, nasmarowałem. Zawór zwrotny się nie zaciera. Ale problem występuje dalej. Poziom oleju w kompresorze jest ok. Moja jedyna hipoteza w tym momencie, to zatarcie kompresora, który jest w stanie wystartować bez ciśnienia ale przy nieco większym oporze już nie. Tym bardziej, że od samego początku kompresor miał tendencję do grzania się, nawet po krótkiej pracy. Nie był gorący, ale powiedzmy bardzo ciepły.

Czy ma ktoś jakiś pomysł oprócz wymiany agregatu?

Mój kompresor to SuperSilent 20A. Produkcja z 1997r. Niby dość wiekowy, ale 25 lat dla agregatu pracującego sporadycznie to nie jest dużo. 

Ten kompresor nie ma odprężnika który spuszcza nadmiarowe ciśnienie z agregatu po napompowaniu, aby łatwiej mu było potem ruszyć. W nowszych modelach taki bajer jest i może by tu pomógł. Ale z drugiej strony, kompresor doskonale obywał się bez tego elementu. 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • HKK changed the title to Kompresor olejowy nie startuje na ciśnieniu.

Moze juz wiek kompresora robi swoje.

Moj lodowkowiec tez ma problemy ze startem, pomaga choc nie w 100% wywiercenie malej dziurki (0.3 albo 0.4mm) na wezyku pomiedzy kompresorem a butla.

Dziurka jest na tyle mala ze nie przeszkadza w napelnianiu butli a redukuje cisnienie w wezyku pozwalajac na latwiejszy start kompresorowi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak pisałem, zawór zwrotny został rozebrany i wyczyszczony. Chodzi bez oporów.

Miałem dokładnie takie same objawy. U mnie właśnie zawór zwrotny przepuszczał powietrze w obie strony, choć pozornie wydawał się sprawny. Jego wymiana rozwiązała problem, ale zanim to wykryłem wymieniłem olej w sprężarce i zrobiłem masę innych niepotrzebnych rzeczy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Adamek1003 napisał:

Może to być wina kondensatora rozruchowego lub zurzyta spreżarka

Ale urządzenie rozruchowe załącza bezbłednie za każdym razem kiedy zbiornik jest pusty, Poza tym urządzenie rozruchowe jest elektromagnetyczne, bez kondensatora.

Więc chyba to drugie, czyli zjechany agregat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adamek1003 napisał:

Pokaż zdjecie kompresora

IMG_20200720_194639.jpg

Ty mi go kiedyś przygotowałes:)

Oczywiście nie mam żadnych pretensji czy reklamacji. Był używany, a u mnie popracował parę lat bez zarzutu. Zastanawiam się, czy fakt, że przez ostatnie półtora roku był tylko sporadycznie włączany mógł mu zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, push-up78 napisał:

https://allegro.pl/oferta/kompresor-sil-air-bialy-13757543103

 

Jak coś jest używka na Allegro w razie jak by coś.

Dzięki. Ale jest w strasznym stanie. Może wystarczy oczyścić i będzie git. A może trzeba powymieniać bóg wie ile części. Za 300 PLN absolutnie nie. Tym bardziej, że w moim trzeba w najgorszym razie wymienić agregat za mniej niż 200 PLN

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, HKK napisał:

Dzięki. Ale jest w strasznym stanie. Może wystarczy oczyścić i będzie git. A może trzeba powymieniać bóg wie ile części. Za 300 PLN absolutnie nie. Tym bardziej, że w moim trzeba w najgorszym razie wymienić agregat za mniej niż 200 PLN

No ok.Tak sobie myślę ten co byś ewentualne wymieniał  -sprężarka-ma olejowskaz?Bo w sumie może bym odkupił go  za coś - sam olejowskaz  -jak już by sprężarka nie była jednak sprawna.Tak tylko pytanie na zaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, push-up78 napisał:

Bo w sumie może bym odkupił go  za coś - sam olejowskaz  -jak już by sprężarka nie była jednak sprawna

Wskaźnik oleju jest wmontowany w obudowę agregatu. Można go odkręcić, ale niekoniecznie da się zamontować w agregacie innego typu. Musi być odpowiednio nagwintowany otwór w obudowie.

Sil-Air oil level sight glass, Part No. C1099

 

Zresztą wskaźniki o różnych gwintach można kupić za grosze:

image.thumb.png.80219350a93959e67bb3702e665476d0.png

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na drastyczne rozwiązanie. Na Ebay-u znalazłem analogiczny kompresor Sil-air15, praktycznie nowy. Właścicielowi wylał sie olej w trakcie przeprowadzki a w nowym miejscu nie będzie już używał kompresora. Więc sprzedaje jako niedziałający. Wytargowałem równowartość 500 PLN z wysyłką, w tym butla nowego oleju.

 

image.thumb.png.38097771d166dab1371cfe39e9fd8f9f.pngimage.thumb.png.87bb48b2837ce7af7fa207e6969da600.png

 

Chyba trafiłem okazję (oby!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa sprężarka dotarła. Rzeczywiście, nie ma na niej prawie żadnych śladów użycia. Oleju, zgodnie z opisem też prawie nie było. Wlałem firmowy olej z załączonej butli. Weszło całe 0.5 l zgodnie z danymi agregatu. Sprężarka chodzi bez zarzutu, jest bardzo cicha, cichsza nawet o mojej poprzedniej. Jedyną "wadą" jest fakt, że przy automatycznym wyłączeniu, aktywowany jest rozprężnik spuszczający nadmiarowe ciśnienie z agregatu. Co owocuje dość głośnym syknięciem, takim swoistym pneumatycznym "strzałem". Czyli sprężarka jest z jednej strony bezgłośna, a z drugiej co jakiś czas właśnie "strzela". No, ale tak musi być. Nie będę demontował rozprężnika.

Ogólnie jestem super zadowolony. Nowa sprężarka tego typu kosztowałaby mnie ponad 3x tyle. A starą za jakiś czas naprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Adamek1003 napisał:

Pokaż  jaki masz presostat być może bede miał tłumik żeby odpreżnik pracował ciszej

image.thumb.png.9d91c2717d46758a7ca3567fc91dfa77.png

 

Odprężnik wygląda tak:

image.png.1cdc26ecb7851ae5b0f4f95e52862d6c.png

 

A komplet w moimm kompresorze tak:

image.thumb.png.476d26d3d11bcc2b63a26bfab13d8abe.png

 

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.